Klarkia wytworna

Klarkia.jpg

Klarkia wytworna

KLARKIA WYTWORNA (Clarkia elegans) – pochodzi z Kalifornii, gdzie dorasta do 50-60 cm. Rośliny mają zwarty pokrój, łodygi są rozgałęzione, czerwono nabiegłe, gęsto ulistnione, a liście lancetowate, niebieskozielone. Kwiaty o średnicy 2-3 cm, barwy purpurowo różowej, są osadzone pojedynczo w kątach liści, w górnej części łodygi. Kwitnienie trwa od końca czerwca do połowy sierpnia. Owocem jest podłużna, bruzdowana, szorstka torebka. Odmiany różnią się barwą i wypełnieniem kwiatów. Skala barw jest szeroka – od białej przez różne odcienie różowej i czerwonej, aż do fioletowej. Najczęściej uprawia się odmiany o kwiatach pełnych, m. in. ‘Feuergarbe’ – miedzianoszkarłatną, ‘Lachskonigin’ – łosiosiowaróżową czy ‘Rubinkonig’ - purpurowofioletową. Nadaje się na kwiat cięty i do tworzenia grup ogrodowych. Pędy ścina się, gdy rozwinięte są tylko dolne kwiaty, zanurza na 3-4 godziny głęboko w wodzie i dopiero później układa w wazonie.

Stanowisko

stanowisko icon

Klarkia ma małe wymagania glebowe. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych, przewiewnych. Należy unikać silnego nawożenia, rośliny wówczas zbyt silnie rosną i mogą się pochylać.

Wymagania

wymagania icon

Klarkię uprawia się najczęściej z siewu wprost do gruntu w połowie kwietnia. Nasiona sieje się w rzędy co 20-30 cm, a siewki przerywa, pozostawiając silniejsze rośliny co 10-15 cm. Można też przygotować rozsadę w nieogrzewanym tunelu lub na rozsadniku, siew przypada wtedy już na początku kwietnia.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Szara pleśń - objawia się występowaniem popielatego nalotu, który powoduje gnicie roślin. Porażone fragmenty usuwamy, a w przypadku nasilenia się objawów wykonujemy oprysk (np. Switch 62,5 WG, Signum 33 WG, Polyversum WP).

Plamistości liści - pojawienie się na liściach okrągłych, czarnych i lekko postrzępionych plam świadczy o obecności tej choroby. Po pewnym czasie następuje żółknięcie i opadanie porażonych liści. Regularne opryski pomogą uchronić przed chorobą (np. Polyversum WP).

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!