Z artykułu dowiesz się:
1. Jakie warzywa siać do gruntu w lipcu?
Lipiec to pełnia lata. Dni często są upalne, słoneczne, ale zdarzają się też ulewy i gradobicia, które niszczą zasiewy. W lipcu można siać wprost do gruntu wiele warzyw. Niestety, ich uprawę utrudniają zwłaszcza upały oraz susza. Dlatego trzeba pamiętać, że jeśli pogoda jest bezdeszczowa, należy zasiewy warzyw podlewać. Aby ziemia lepiej zatrzymywała wilgoć, stosować można ściółkowanie, np. słomą. Sprawdza się nawadnianie kropelkowe oraz preparaty z hydrożelami, jak TerraCottem Universal. Niektóre warzywa wieloletnie, jak cebula siedmiolatka oraz szczypiorek, tylko w pierwszych tygodniach od siewu potrzebują wilgotnej ziemi. Potem dobrze znoszą zarówno upały, jak i suszę.
Przeczytaj także: Co siejemy w czerwcu? Wysiew warzyw i kwiatów w czerwcu
Burak ćwikłowy
W pierwszym tygodniu lipca sieje się jeszcze buraki ćwikłowe. Wschodzą po kilku dniach. Najlepiej wybierać odmiany przeznaczone na przechowanie i przetwory, np. Cylindra, Czerwona Kula 2, Detroit 2, Okrągły Ciemnoczerwony, Opolski, Rywal. Nasion nie należy siać zbyt gęsto, aby buraki nie rywalizowały o światło, wodę oraz składniki pokarmowe. Lipiec bywa suchym miesiącem, dlatego trzeba zadbać o regularne nawadnianie buraków. Unikać należy podlewania na liście, gdyż sprzyja to występowaniu chorób grzybowych. Korzenie chorych buraków są mniejsze i mniej słodkie.

Cebula siedmiolatka
To warzywo wieloletnie, które w tym samym miejscu może rosnąć co najmniej 7 lat. Dlatego przed siewem cebuli siedmiolatki należy starannie wybrać dla niej stanowisko, np. w narożniku czy na skraju warzywnika. Warto też glebę wzbogacić kompostem lub innym nawozem organicznym, jak Obornik bydlęcy granulowany czy Nawóz ekologiczny do warzyw. Nasiona sieje się na głębokość 1-2 cm; wschodzą po około dwóch tygodniach. Cebula siedmiolatka uprawiana jest głównie na gruby szczypior. Jej niewielkie cebule nadają się np. na włoszczyznę do zup.

Endywia
Z wyglądu endywia jest podobna do sałaty, ale łatwiejsza w uprawie. Można ją siać cały lipiec wprost do gruntu albo na rozsadniku lub w skrzynce (gdy ma po 1-2 liście właściwe, należy ją posadzić w docelowych miejscach). Wschodzi w ciągu kilku dni. Endywia nie ma specjalnych wymagań co do gleby; najlepiej rośnie w drugim roku po nawożeniu obornikiem. Endywię z siewu lipcowego zbiera się aż do jesieni. To warzywo bardzo dobrze znosi przymrozki.

Fasola
Pierwszy tydzień lipca to ostatni termin, gdy można jeszcze siać fasolę, ale nie każdą odmianę. Tak późno sieje się tylko fasolę karłową przeznaczoną na strąki do gotowania. Odmiany tyczne oraz przeznaczone na suche ziarno nie zdążą wydać plonu przed jesienią. Fasolkę sieje się w dołkach (na głębokości około 3 cm). Jeżeli początek lipca jest bezdeszczowy, nasiona fasoli można przed siewem namoczyć w wodzie, by przyśpieszyć kiełkowanie. Należy je wsypać do naczynia i zalać wodą w temperaturze pokojowej. Po kilku godzinach nasiona pęcznieją – wtedy sieje się je w ogrodzie. Zasiewy należy podlewać, jeśli pogoda jest bezdeszczowa.

Fenkuł
Uprawa fenkułu (kopru włoskiego) z siewu letniego jest dość trudna z powodu panujących w tym okresie upałów. Wysoka temperatura może spowodować przedwczesne kwitnienie tego warzywa. Dlatego warto wybierać odmiany bardziej odporne, jak Dragon czy Rondo. Nasiona można siać od razu w gruncie albo w skrzynkach i na rozsadniku. Wschodzą do dwóch tygodni. Warto wiedzieć, że fenkuł słabo rośnie w ziemi kwaśnej. Dla tego warzywa najlepszy jest odczyn obojętny lub zasadowy (pH 7-8). Jego zmierzenie nie jest trudne – służy do tego np. Zestaw do badania pH gleby.

Kapusta pekińska
W lipcu kapustę pekińską sieje się od razu do gruntu albo na rozsadę, np. w małych, biodegradowalnych doniczkach (z torfu lub włókna kokosowego). To warzywo o niewielkich wymaganiach i rosnące szybko, ale wymagające systematycznego podlewania. Niestety, jego smaczne liście są chętnie zjadane przez wiele szkodników, w tym pchełki ziemne i gąsienice. Dlatego zasiewy trzeba kontrolować i – w razie potrzeby - zastosować środki ochrony roślin.

Koper ogrodowy
Przez cały lipiec siać można koper ogrodowy. To warzywo przyprawowe, które warto siać partiami co 2-3 tygodnie. Dzięki temu jego młode, świeże listki są zawsze pod ręką. Koperek sieje się wśród innych warzyw albo na oddzielnych zagonach. Obok niego dobrze rosną np. cebula, kapusta, marchew, ogórek. Uprawa koperku jest łatwa. Należy jednak pamiętać o podlewaniu, jeżeli lipiec jest bezdeszczowy. Koper ogrodowy wschodzi najczęściej po 2-3 tygodniach. Zbiera się go aż do pierwszych przymrozków.

Roszponka
To warzywo wyjątkowo łatwe w uprawie. Ma niewielkie wymagania co do ziemi i toleruje półcień. Roszponkę z siewu lipcowego zbiera się jesienią oraz zimą (w czasie odwilży). Jest mrozoodporna! Warto wiedzieć, że roszponka kwitnie w maju i zawiązuje dużo nasion. Bardzo łatwo się rozsiewa, co jest zarówno zaletą, jak i wadą. Dzięki temu w ogrodzie jest mnóstwo roszponki, ale w przypadkowych miejscach. Roszponka posiana w lipcu nie kwitnie, czyli się nie rozsiewa. Jeśli planuje się mieć roszponkę w ogrodzie na lata, część nasion można zostawić do siewu wiosennego.

Sałata łodygowa
Znana jest także jako głąbik krakowski oraz sałata szparagowa. Sałatę łodygową można siać w pierwszym tygodniu lipca. To wyjątkowy rodzaj sałaty, który ma jadalne zarówno liście, jak i łodygi. W uprawie jest łatwiejsza niż np. popularna sałata masłowa. Zbiór przeprowadza się po około 3 miesiącach. W lipcu często jest sucho i upalnie. Dlatego, aby nasiona wzeszły, trzeba zasiewy systematycznie podlewać albo siać przed lub po deszczu.

Szczypiorek
Trudno sobie wyobrazić warzywnik bez szczypiorku. To warzywo wieloletnie, które można siać przez cały lipiec. W tym samym miejscu szczypiorek dobrze rośnie wiele lat. Dlatego najlepiej wybrać dla niego stanowisko na skraju warzywnika albo… na rabacie kwiatowej (szczypiorek ładnie kwitnie w maju i czerwcu). Szczypiorek można siać w rzędach lub w kępach. Siew kępkowy ułatwiają nasiona umieszczone na biodegradowalnych krążkach. Wystarczy je rozłożyć na powierzchni ziemi i przysypać warstwą ziemi o grubości około 1 cm.

Szpinak
Najczęściej szpinak sieje się wczesną wiosną. Jednak ostatni tydzień lipca to też dobry termin, zwłaszcza w chłodniejszych regionach. Szpinak rośnie szybko, ale jest dość wrażliwy na upały. Dlatego z siewu lipcowego najlepiej się udaje, jeśli lato jest chłodne i deszczowe. Do siewu letniego polecane są np. odmiany Asta i Matador. Szpinak wschodzi po kilku dniach. Jest wrażliwy na brak wody – powinien mieć glebę stale lekko wilgotną.

2. Jakie warzywa siać na rozsadę w lipcu?
W lipcu sieje się na rozsadę nieliczne warzywa. Przede wszystkim to brokuły na zbiór jesienny (od września do listopada). Ich nasiona można siać w pierwszym tygodniu lipca na rozsadniku w skrzynkach lub osobnych doniczkach. Rozsada brokułów jest gotowa do posadzenia w gruncie już na przełomie lipca i sierpnia. Powinna mieć maksymalnie 5 liści oraz pęd o grubości do 5 mm.
Niektóre inne warzywa można siać zarówno na rozsadę, jak i od razu w miejscach docelowych. To np. endywia, kapusta pekińska, sałata łodygowa. Siew wprost do gruntu jest łatwiejszy, ale trudniej zadbać o siewki, aby nie wyschły z braku wody czy nie zjadły ich szkodniki. Dlatego doświadczeni ogrodnicy często wybierają ich uprawę z rozsady. Jeżeli przygotowywana jest w skrzynkach i doniczkach, potrzebne jest lekkie podłoże. Do przygotowania rozsady przydają się np. Gotowe podłoże do ziół i warzyw Natural+ czy Gotowe podłoże do warzyw. Dodatek Perlitu (minerału wulkanicznego) sprawia, że podłoża lepiej magazynują wodę, a także są bardziej spulchnione i napowietrzone.
Przeczytaj także: Czy warto uprawiać rośliny z rozsady

3. Jakie warzywa siać na parapecie w lipcu?
Brak ogrodu nie oznacza, że nie można uprawiać warzyw, np. na parapecie w kuchni. Bardzo łatwe w uprawie są portulaka warzywna, rukiew wodna i rzeżucha. Ich aromatyczne, młode pędy i listki nadają się do posypywania różnych dań. Jeżeli jest balkon, można też na nim siać w donicach m.in. endywię oraz kapustę pekińską. Trzeba pamiętać, że warzywa powinny mieć zapewnione stanowiska nasłonecznione lub lekko zacienione.
Do siewu warzyw odpowiednie są np. Gotowe podłoże do ziół i warzyw Natural+ oraz Gotowe podłoże do warzyw. Dodać do nich można np. Nawóz ekologiczny do warzyw. Ziemia nie jest konieczna w uprawie rzeżuchy. To warzywo sieje się albo w ziemi, albo na podłożu z mokrej waty.
Przeczytaj także: Warzywa na balkonie – co uprawiać
Portulaka warzywna
To mało wymagające warzywo sieje się m.in. w lipcu. Portulaka warzywna szybko wschodzi i rośnie – jej młode listki oraz pędy można zbierać już po miesiącu. Donicę należy ustawić w miejscu nasłonecznionym, ale niezbyt silnie. Portulaka lubi być lekko przesłonięta liśćmi innych roślin lub firanką. Płowieje i jest bardziej narażona na wysychanie, jeżeli ma zbyt dużo słońca! Trzeba też pamiętać, by nasion portulaki nie przykrywać ziemią. Należy je rozsypać na powierzchni ziemi, a następnie lekko przyklepać dłonią. Portulakę warzywną należy podlewać umiarkowanie.

Rukiew wodna
W odróżnieniu od większości warzyw, rukiew wodną uprawia się w donicy bez otworów w dnie. Ta roślina musi mieć bowiem bardzo mokre podłoże. Nasiona rozsypuje się na powierzchni ziemi i lekko przyklepuje dłonią (bez przykrywania ziemią). Po wzejściu, co w lipcu trwa około 7 dni, można zwiększyć poziom wody w donicy. Listki i młode pędy rukwi wodnej są znakomitym, smacznym dodatkiem np. do sałatek.

Rzeżucha
Siać można ją przez cały rok. Jednak latem rzeżucha jest najbardziej aromatyczna. Sprzyja temu wysoka temperatura oraz nasłonecznie podczas wzrostu tego warzywa. Najczęściej rzeżuchę sieje się podłożu zrobionym z mokrej waty. Warto jednak spróbować posiać ją – właśnie w lipcu – w ziemi, by porównać jej smak z uprawianą na wacie. Rzeżuchę najlepiej siać partami, aby stale mieć ją świeżą do różnych dań. Do zbioru jest gotowa po 1-2 tygodniach.

4. Jakie kwiaty siać do gruntu w lipcu?
Lipcowy ogród zachwyca kolorami kwiatów, które zostały posiane wcześniej. Jeśli na rabatach są puste miejsca, lepiej kupić sadzonki roślin ozdobnych niż siać kwiaty od razu w gruncie. Wyjątkiem jest maczek kalifornijski, znany też jako eszolcja. To kwiat, którego płatki są najczęściej żółte lub pomarańczowe (rzadziej kremowe). Unikalną cechą tej rośliny jest odporność na brak wody. Maczka wystarczy podlać po siewie; potem jego długi korzeń czerpie wodę z głębszych warstw gleby. Rośnie dobrze tylko na stanowiskach nasłonecznionych. Maczek z siewu lipcowego zakwita na przełomie lata i jesieni. Często się rozsiewa.
Przeczytaj także: Rabata kwiatowa – jak zaplanować i założyć

5. Jakie kwiaty siać na rozsadę w lipcu?
W lipcu na rozsadę siać można bratki oraz stokrotki - to kwiaty bardzo lubiane i popularne. Jednak zakwitną dopiero w następnym roku. Przygotowanie własnej rozsady zajmuje czas, ale jest ona tańsza niż kupiona w sklepie. To ma duże znaczenie, jeśli bratki lub stokrotki mają być posadzone na większych rabatach. Jeżeli mają zdobić balkon, lepiej ich rozsadę kupić wiosną, gdyż posadzone w pojemnikach mogą wyschnąć zimą.
Nasiona sieje się zwykle w skrzynkach albo doniczkach. Pojemniki należy napełniać lekką ziemią ogrodniczą, jak Gotowe podłoże do siewu i pikowania z dodatkiem Perlitu. Trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu rozsady, także po posadzeniu w gruncie. Co tydzień kwiaty należy zasilać, np. nawozem Biohumus Max Uniwersalny.
Przeczytaj także: Rabaty w angielskim stylu – jakie rośliny posadzić
Bratek
Nasiona bratków należy rozsypać na powierzchni ziemi w skrzynkach lub doniczkach. Następnie przysypuje się je podłożem o grubości około 5 mm. Gdy sadzonki mają po 2-3 liście właściwe, można je przepikować do osobnych doniczek albo skrzynki (w rozstawie co 5 cm). Na miejsca stałe rozsadę bratków sadzi się we wrześniu. Jeżeli jest to niemożliwe, bo np. w docelowym miejscu rosną jesienią inne rośliny, bratki należy posadzić (co 10-15 cm) na zapasowym zagonie. Na rabaty przesadza się je wtedy wiosną. Przyjmują się dobrze, nawet jeśli już mają kwiaty.
Bratki kwitną od kwietnia do lipca w następnym roku (czasem zakwitają już w marcu). Przed zimą bratki warto wyściółkować, np. korą, a w chłodniejszych regionach lekko okryć, np. świerkowymi gałązkami albo białą agrowłókniną.

Stokrotka
Ma wiele pięknych odmian, których kwiaty są pojedyncze, półpełne i pełne, w odcieniach kolorów białego, czerwonego, różowego. Nasiona stokrotki sieje się na rozsadę w skrzynkach lub na rozsadniku. Gdy siewki mają po 3-4 listki, należy je przepikować (co 5 cm). Młode stokrotki sadzi się w docelowych miejscach na przełomie sierpnia i września. Można też pod koniec lata posadzić je na zapasowym zagonie, a dopiero w kwietniu – w docelowych miejscach. Stokrotki w tym samym miejscu rosną kilka lat. Egzemplarze dwuletnie i starsze można rozmnażać przez dzielenie ich kęp (w kwietniu lub sierpniu). Czasem stokrotki rozsiewają się same. Kwitną od kwietnia do czerwca w następnym roku.

6. Jakie kwiaty siać na balkonie w lipcu?
W lipcu nie sieje się kwiatów na balkonie. Dlaczego? Rośliny jednoroczne nie zdążą zakwitnąć przed zimą, a dwuletnie i wieloletnie – jej nie przetrwają. O tej porze roku nie ma też zbyt dużego wyboru gotowej rozsady w sklepach. Aby udekorować balkon, wykorzystać można niektóre rośliny pokojowe, jak koleus, trzykrotka, zielistka. Wystarczy ściąć wierzchołki ich pędów i posadzić w skrzynkach wypełnionych np. Gotowym podłożem kwiatowo-balkonowym lub Gotowym podłożem do pelargonii Hydro+. Dodatek preparatu TerraCottem Universal, który zawiera m.in. hydrożel, sprawi, że podłoże będzie wolniej wysychało. Przez pierwsze dni, gdy sadzonki wypuszczają korzenie, pojemniki ustawia się w zacienionym miejscu. Gdy sadzonki zaczynają wypuszczać młode liście, skrzynki można przenieść w bardziej nasłonecznione miejsce i rozpocząć nawożenie (raz w tygodniu). Odpowiedni jest np. Nawóz Dom i Balkon Zdrowe Rośliny.
Przeczytaj także: Nawożenie roślin balkonowych - poradnik
