Z artykułu dowiesz się:
1. Jakie warzywa siać do gruntu we wrześniu?
Wrzesień to przełom lata i jesieni. W tym okresie sieje się warzywa o krótkich okresach wegetacji, jak komatsuna, mizuna, rukola, rzodkiewka, a także plonujące wiosną, np. roszponkę i sałatę zimową. Wszystkie dobrze znoszą przymrozki. O tej porze roku dni są coraz krótsze. Dlatego, aby warzywa z siewu wrześniowego dobrze plonowały, należy zapewnić im słoneczne stanowisko, najlepiej od strony południowej. Na brak światła szczególnie jest wrażliwa rzodkiewka – jeśli rośnie w zbyt dużym zacienieniu, zawiązuje niewielkie zgrubienia korzeniowe. Przed siewem jesiennych warzyw warto glebę zasilić, np. kompostem lub Nawozem ekologicznym do warzyw. Roszponka bardzo dobrze rośnie na stanowiskach zasilonych Obornikiem bydlęcym granulowanym lub Obornikiem końskim granulowanym.
Przeczytaj także: Co siejemy w październiku? Wysiew warzyw i kwiatów w październiku
Kapusty japońskie
Sieje się je do połowy września. Najpopularniejsza kapusta japońska to mizuna, rzadziej spotykana jest komatsuna. Nasiona należy umieścić na głębokości około 1 cm; wschodzą do 7 dni. Zbiór przeprowadza się w październiku. Kapusty japońskie są mało wymagające. Nadają się również do uprawy w doniczkach, np. na balkonie. W sklepach ogrodniczych można kupić mieszanki nasion różnych odmian. Uzyskane z nich rośliny tworzą atrakcyjną, barwną kompozycję (mizuna ma odmiany o czerwonych liściach).

Roszponka
Roszponkę z siewu wrześniowego zbiera się jesienią, zimą (w czasie odwilży) albo wiosną (największa rośnie w kwietniu, tuż przed zakwitnięciem). Nasiona należy siać na głębokości 0,5-1 cm. Roszponka to wyjątkowo mało wymagające warzywo. Odpowiada jest każda gleba, ale najbardziej okazała rośnie w żyznej, zasilonej kompostem lub granulowanym obornikiem. Rośliny z siewu wrześniowego bardzo dobrze zimują (nie trzeba ich okrywać). Jeśli do wiosny nie zostaną zerwane, zakwitną w maju. Roszponka bardzo łatwo się rozsiewa. Dlatego z jednej paczki nasion można jej mieć mnóstwo w następnych latach.

Rukola
Jej pachnące, pikantne w smaku liście są atrakcyjnym składnikiem sałatek oraz innych dań. Rukola, znana też jako rokietta siewna, to warzywo łatwe w uprawie. Z siewu wrześniowego udaje się często lepiej niż z wiosennego – o tej porze roku jest bowiem mniej narażona na szkodniki, takie jak pchełki ziemne i ślimaki. Rukolę należy siać tylko do połowy września, aby zdążyła wzejść i wydać plon. Nasiona sieje się na głębokość około 1 cm. Aromatyczne liście zbiera się przed zimą. Kilka roślin można ewentualnie zostawić. Czasem zdarza się, że nie wymarzają zimą. Takie rośliny w kolejnym roku lub nawet latach osiągają do 50 cm wysokości (z pędem kwiatostanowym są jeszcze wyższe).

Rzodkiewka
Pierwsza połowa września to dobry czas na siew rzodkiewki. O tej porze roku udaje często lepiej niż z siewu wiosennego, gdyż rzadziej atakują ją szkodniki i nie zakwita. Do zbioru jest gotowa w październiku lub na początku listopada. Nasiona sieje się na głębokość 1-2 cm. W przypadku rzodkiewki to ważne, ponieważ zarówno siew zbyt płytki, jak i za głęboki, jest przyczyną deformacji zgrubień korzeniowych.

Sałata
W połowie września sieje się wprost do gruntu tzw. sałatę zimową. Tak określa się odmiany, które potrafią przetrwać zimę, jak Nansen's Noordpool i Zina. Wschodzą jesienią, ale do zbioru są gotowe dopiero wczesną wiosną. Przed zimą sałatę warto lekko okryć, np. białą agrowłókniną. Trzeba pamiętać, że wschodząca sałata to smakołyk dla ślimaków. Jesienią nadal żerują zwłaszcza ślimaki nagie! Dlatego zasiewy trzeba zabezpieczać przed tymi uciążliwymi szkodnikami. Pomaga np. Pułapka na ślimaki.

2. Jakie warzywa siać na rozsadę we wrześniu?
We wrześniu na rozsadę sieje się rabarbar. Nie należy siać go w skrzynkach, jak większość innych warzyw, tylko na rozsadniku. Rabarbar spędza w nim 2-3 lata. Dopiero wtedy przesadza się go na miejsca stałe. Do siewu najlepiej nie używać nasion własnoręcznie zebranych, gdyż mogą nie mieć cech rośliny matecznej. Lepiej w sklepie ogrodniczym kupić jedną z wielu szlachetnych odmian, jak Karpow Lipskiego, Lider, Malinowy, Victoria, Wiśniowy. Nasiona sieje się na głębokości około 2 cm. Rabarbar rozmnaża się również przez podział kęp.
Przeczytaj także: W jaki sposób przedłużyć sezon ogrodniczy

5. Jakie kwiaty siać na rozsadę we wrześniu?
We wrześniu nie sieje się kwiatów na rozsadę. Jeden z cieplejszych dni tego miesiąca warto przeznaczyć na wyczyszczenie doniczek, skrzynek, tac, łopatek, sadzaków używanych do jej przygotowania. To prosty sposób na ograniczenie przetrwania na nich patogenów. Dzięki temu będą gotowe na kolejny sezon, rozpoczynający się już w styczniu. Podczas porządków wykorzystać można Mydło ogrodnicze potasowe z czosnkiem, które ma antybakteryjne właściwości. Preparat dodaje się do wody. Umytych pojemników oraz narzędzi nie trzeba opłukiwać.
Przeczytaj także: Co siejemy w styczniu? Wysiew warzyw i kwiatów w styczniu oraz Jak dobrać podłoże do roślin - poradnik
3. Jakie warzywa siać na parapecie we wrześniu?
Gdy dni stają się krótsze, w mieszkaniach jest coraz mniej naturalnego światła. W takich warunkach dobrze sobie radzi rzeżucha. Na parapecie warto ją uprawiać cały rok! Rzeżucha to warzywo o małych wymaganiach, ale ciepłolubne (na balkonie o tej porze roku jest dla niej zbyt zimno). Dobrze rośnie bez ziemi, np. na podłożu zrobionym z mokrej waty. Pielęgnacja polega na podlewaniu (nawożenie nie jest potrzebne). Jeśli do dyspozycji jest balkon, w donicach można uprawiać niektóre warzywa lubiące chłód, np. mizunę oraz rukolę. Pojemniki napełnia się ziemią ogrodniczą, jak Gotowe podłoże do pomidorów i warzyw czy Gotowe podłoże do ziół i warzyw Natural+. Dodać do niej można granulowany Nawóz ekologiczny do warzyw (zawiera 100% masy roślinnej).
Przeczytaj także: W jaki sposób uprawiać zioła i przyprawy w pojemnikach

4. Jakie kwiaty siać do gruntu we wrześniu?
Niektóre jednoroczne kwiaty siać można nie tylko wiosną. We wrześniu same wysiewają się np. kosmosy podwójnie pierzaste, maczki kalifornijskie, smagliczki nadmorskie (wszystkim trzeba zapewnić słoneczne stanowiska). Naturę warto naśladować – jeśli w ogrodzie nie ma jeszcze tych łatwych w uprawie kwiatów, można je posiać np. właśnie we wrześniu. Wzejdą wczesną wiosną, dzięki czemu będą kwitły dłużej. Miejsca siewu trzeba koniecznie zaznaczyć etykietami, aby podczas wiosennych porządków w ogrodzie nie pomylić wschodzących kwiatów z chwastami i ich nie wyrwać.
Przeczytaj także: Kwiaty ogrodowe na bukiety - poradnik
Kosmos podwójnie pierzasty
To popularny kwiat – dorastający do wysokości 1,2 m - znany również jako kosmos pierzasty, warszawianka i onętek. Jego pierzaste liście, podobne do kopru, tworzą efektowne tło dla innych roślin. Kwitnie w odcieniach kolorów różowego, czerwonego i białego. Jesienią kosmos można siać np. wzdłuż niskich ogrodzeń, ścieżek, pomiędzy bylinami. Wystarcza mu przeciętna, średnio wilgotna ziemia ogrodowa. Wschodzi wiosną.

Maczek kalifornijski
Rabaty z maczkami kalifornijskimi przyciągają wzrok kolorami jego kwiatów - żółtym lub pomarańczowym (rzadkie są kremowe). To kwiat o małych wymaganiach i wyjątkowo odporny na brak wody. Bardziej wilgotnej ziemi potrzebuje jedynie podczas wschodzenia. Jeżeli posieje się go jesienią, np. we wrześniu, nasionom jej nie brakuje. Maczek posiany we wrześniu wschodzi zwykle na przełomie marca i kwietnia.

Smagliczka nadmorska
Nasiona smagliczki nadmorskiej posiane jesienią, np. we wrześniu, dobrze zimują w gruncie. To roślina o niewielkich wymaganiach i łatwo się rozsiewająca. Jej drobne, ale bardzo liczne kwiaty tworzą piękne, niskie kobierce (najczęściej białe) aż do większych mrozów. Smagliczka nadaje się np. na obwódki oraz jako wypełnienie między bylinami i krzewami ozdobnymi. Można ją siać m.in. w miejscach, w których posadzone są tulipany (jeżeli nie planowane jest wykopanie ich do przechowania).

5. Jakie kwiaty siać na rozsadę we wrześniu?
We wrześniu nie sieje się kwiatów na rozsadę. Jeden z cieplejszych dni tego miesiąca warto przeznaczyć na wyczyszczenie doniczek, skrzynek, tac, łopatek, sadzaków używanych do jej przygotowania. To prosty sposób na ograniczenie przetrwania na nich patogenów. Dzięki temu będą gotowe na rozpoczęcie nowego sezonu, rozpoczynającego się już w styczniu. Podczas porządków wykorzystać można Mydło ogrodnicze potasowe z czosnkiem, które ma antybakteryjne właściwości. Preparat dodaje się do wody. Umytych pojemników oraz narzędzi nie trzeba opłukiwać.
Przeczytaj także: Co siejemy w styczniu? Wysiew warzyw i kwiatów w styczniu oraz Jak dobrać podłoże do roślin - poradnik

6. Jakie kwiaty siać na balkonie we wrześniu?
We wrześniu praktycznie kończy się sezon na balkonie. W tym miesiącu nie sieje się już kwiatów, ale można posadzić cebulki roślin kwitnących wiosną, m.in. czosnki ozdobne, hiacynty, tulipany, szafirki. Najpierw na dnach skrzynek lub donic wykonuje się warstwę drenażu (1-2 cm), np. z Keramzytu. Następnie pojemniki napełnia się ziemią ogrodniczą, jak Gotowe podłoże kwiatowo-balkonowe. Na przełomie października i listopada pojemnik z posadzonymi cebulkami należy zabezpieczyć przed mrozem. We wrześniu zdarzają się już dni z przymrozkami. Dlatego niektóre rośliny balkonowe trzeba wnosić do pomieszczeń, to np. begonie, fuksje, oleandry, pelargonie.
Przeczytaj także: Zimowanie na balkonie – jak okryć na balkonie
