Z artykułu dowiesz się:
1. Jakie narzędzia niezbędne są w ogrodzie?
Jak używać narzędzi ogrodniczych?
Początkujący ogrodnik powinien rozpocząć kolekcjonowanie narzędzi od kilku podstawowych. Nie potrzeba mieć wielu narzędzi, ale warto wybierać je starannie. Dobre narzędzia, porządnie wykonane i używane zgodnie ze swoim przeznaczeniem, znacznie ułatwiają ciężką pracę, jaką jest ogrodnictwo. Dlatego warto o nie dbać, by służyły nam przez wiele lat. Nie powinno się przechowywać brudnych narzędzi to znacznie przyspiesza ich niszczenie. Kilka chwil przeznaczonych na pielęgnację zawsze się opłaci.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie ręcznych narzędzi?
Narzędzia ręczne pozwalają wykonać wiele ciężkich prac, powinny więc być trwałe i dobrej jakości. Przed dokonaniem zakupu warto sprawdzić, czy pasują do nas rozmiarem. Przede wszystkim powinny dobrze leżeć w dłoni, a przy wykonywaniu pracy nie powodować naciągania ramion i szyi. Trzonki takich narzędzi, jak grabie czy motyka, których używamy stojąc, powinny sięgać do ramion. W tej chwili na rynku znajdują się też narzędzia przeznaczone dla bardzo wysokich osób, mające bardzo długie trzonki. Warto także zwracać uwagę czy części, które zagłębiają się w ziemi, są na pewno wykonane ze stali.
W jaki sposób wybrać właściwy trzonek?
Nie kupujmy narzędzi o pomalowanych trzonkach. Farba może kryć uszkodzenia drewna. Słoje w drewnie powinny przebiegać wzdłuż rączki, bez sęków. Drewniane trzonki lepiej absorbują naprężenia niż metalowe. Drewno jesionowe jest mocne i sprężyste.
Jakie zastosowanie w ogrodzie mają widły?
Widły to jedno z podstawowych narzędzi ogrodnika, przydatne zwłaszcza przy wykonywaniu prac metodą wypełniania, luzowaniu ziemi, mieszaniu kompostu czy wykopywaniu warzyw. Standardowe widły mają płaskie zęby. Zęby wideł angielskich są w przekroju kwadratowe.
W jakich pracach najlepiej sprawdza się łopata?
Łopata to najlepsze narzędzie do zbierania wierzchniej warstwy gleby, wkopywania roślin okrywowych w ziemię, sadzenia drzewek. Niektóre modele mają metalową poprzeczkę wzdłuż ostrza, co ułatwia posługiwanie się łopatą.
Które prace wykonywać szpadlem?
Klasyczny szpadel ma krótki trzonek i ostrze, którego rogi są kanciaste. Jest doskonałym narzędziem do przekopywania, przenoszenia ziemi, zasypywania dziur i budowania zagonów. Na rynku są już dostępne szpadle z bardzo długimi trzonkami.
Jakie zastosowanie w ogrodzie ma motyka?
Motyka służy do zabiegów wokół roślin i przygotowywania gleby pod zasiew. Motyki sprzedawane są w rozmaitych rozmiarach. Im motyka ma większe ostrze, tym do cięższych prac jest przeznaczona. Motyka holenderska ma zaostrzone brzegi, dzięki czemu można nią nawet przycinać chwasty tuż nad powierzchnią ziemi. Tzw. motyka łabędzia ma wygiętą szyjkę, dzięki czemu można ostrożnie pozbyć się chwastów spod liści roślin. Aby zorientować się, pod jakim kątem najlepiej pracuje motyka, należy chwycić ją tak jak zwykle przy pracy i wbić ostrze w twardą ziemię. Używana pod odpowiednim kątem motyka powinna zostawiać w ziemi delikatne, wąskie ślady.
Które grabie wybrać do prac w ogrodzie?
Jest wiele rodzajów grabi. Mają one różną liczbę ząbków, a także różny ich rozstaw. Jeśli pracujemy na twardej, kamienistej glebie, powinniśmy wybierać grabie o szerokim rozstawie zębów. Do lżejszych prac, jak na przykład wygładzanie powierzchni, grabienie liści czy robienie rowków pod nasiona, powinniśmy wybierać grabie o dość gęstych zębach.
Do czego służy rydel ogrodniczy?
Rydel ogrodniczy (łopatka) to znakomite narzędzie, dzięki któremu można pozbyć się chwastów, sadzić i wykonywać wiele innych czynności. Należy do najczęściej używanych narzędzi i z tego powodu najczęściej ulega zniszczeniu. Warto więc w niego zainwestować, gdyż tani rydel szybko się zniszczy. Rydle lub inne małe ręczne narzędzia powinny dobrze leżeć w dłoni. Rydle mogą też być odlewane z jednego kawałka metalu.
Czy warto zainwestować w taczki i wózki?
Wyglądające jak pudła wózki ogrodnicze bardzo ułatwiają przenoszenie kompostu i innych nieporęcznych materiałów do i z ogrodu, nawet po wyboistym terenie. Z kolei taczki wymagają więcej siły, lecz są tańsze i łatwiejsze w manewrowaniu na niewielkiej przestrzeni.
Na który sekator lepiej się zdecydować?
Można wybierać między sekatorami kowadłowymi a bajpasowymi. Sekator kowadłowy przeznaczony jest generalnie do cięższych prac, jak np. obcinanie suchych gałęzi. Sekatory bajpasowe wykonują bardziej precyzyjne cięcia. Należy ich używać do przycinania drzewek owocowych i innych podobnych prac. Sekatory o długich rączkach przeznaczone są do przycinania wyższych partii drzew.
W jakim celu stosuje się w ogrodzie scyzoryki?
Scyzorykiem można ścinać warzywa, owoce i zioła, ostrzyć paliki i przycinać sznurek. Najlepiej wybierać niewielkie modele, z ostrzami ze stali nierdzewnej.
Dlaczego nie warto kupować najtańsze węże ogrodnicze?
Tani, plastikowy wąż ogrodniczy szybko niszczeje, puszcza na łączach, łamie się. Warto kupić węża droższego, dwu lub trzykrotnie wzmacnianego gumowego lub gumowo-winylowego. Warto też zwrócić uwagę, czy ma on gwarancję.
Do czego przyda się sierp lub kosa?
Te staromodne narzędzia są idealne do ścinania roślin okrywowych. Dzięki nim można także szybko oczyścić niewielki kawałek ogrodu lub ściąć kłosy zbóż.
Czy warto inwestować w narzędzia mechaniczne?
Większość codziennych prac z powodzeniem może być wykonywana narzędziami ręcznymi. Jeśli sprzęt mechaniczny potrzebny jest raz lub dwa razy do roku, np. na wiosnę lub jesienią do przeorania ziemi, nie warto wydawać na niego pieniędzy. Sprzęt taki można wynająć. Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup takiego urządzenia, warto wcześniej wypożyczyć kilka różnych modeli, by zorientować się, który z nich odpowiada naszym potrzebom.
Do jakich prac można wykorzystać rumpel (glebogryzarkę)?
Istnieje wiele modeli tego urządzenia. Od niedużych o mocy 1,5 konia mechanicznego, które mogą orać niewielkie bruzdy, po ogromne 12 konne, ciągnięte przez traktor. Rumple bardzo skracają pracę przy przekopywaniu, przygotowywaniu ziemi pod uprawy. Kiedy szukamy rumpla, warto zwrócić uwagę nie tylko na rozmiar i moc, lecz także na maksymalną głębokość orania. Koniecznie trzeba dowiedzieć się wszystkiego na temat warunków i długości gwarancji.
W jakim celu stosuje się rozdrabniacz?
Rozdrabniacz to maszyna, która potrafi w niezwykle szybkim tempie posiekać większość odpadków na doskonałą ściółkę lub materiał, którego można użyć jako kompostu. Modele elektryczne są lekkie i ciche. Z łatwością rozdrabniają liście, kłosy zbóż i inne drobne odpadki i resztki z ogrodu, a nawet gałązki. Ich wadą jest jednak z reguły niewielka objętość. Modele benzynowe są droższe, lecz oferują znacznie więcej możliwości. Można w nich rozdrobnić gałęzie nawet o średnicy do 6cm.
Na czym polega codzienna pielęgnacja narzędzi?
Po każdym użyciu warto poświęcić kilka minut na oczyszczenie narzędzi. Ziemię z metalowych części można strząsnąć lub zetrzeć metalową bądź drewnianą szpatułką. Nie powinno się zdrapywać ziemi z jednego narzędzia ostrzem innego, gdyż można wtedy zniszczyć oba. Resztki gleby usuwamy drucianą szczotką lub spłukujemy wodą. Gdy narzędzie jest już czyste i suche, metalowe części można przetrzeć naoliwioną szmatką, by zapobiec rdzewieniu. Jeśli chodzi o urządzenia mechaniczne, trzeba pamiętać, by utrzymywać w czystości łopatki wiatraka chłodzącego.
W jaki sposób ostrzyć narzędzia?
Większość narzędzi, włączając narzędzia przeznaczone do kopania, jak szpadel, motyka, łopata, jest o wiele łatwiejsza w użyciu, kiedy są ostre. Do ostrzenia narzędzi płasko zakończonych używajmy płaskiego pilnika. Natomiast do narzędzi o zaokrąglonych krawędziach lepiej sięgnąć po zaokrąglony pilnik. Narzędzia, takie jak motyka, szpadel czy sekator, powinny być ostrzone tylko pod jednym kątem. Ostrzenie płaskich powierzchni mogłoby zniszczyć ich efektywność. Ponadto w przypadku wielu narzędzi warto się przyjrzeć, by znaleźć kąt, pod jakim zostały fabrycznie naostrzone. Na przykład większość szpadli ostrzona jest wzdłuż tylnej krawędzi. Podczas ostrzenia narzędzie należy oprzeć, by zapewnić mu stabilność podczas regeneracji. Ostrzyć należy całą długością pilnika. Kiedy ostrzymy, dociskajmy pilnik mocno, wzdłuż i w poprzek krawędzi narzędzia. Używajmy całej jego długości przy ostrzeniu. Przestańmy ostrzyć, gdy wyczujemy pod palcami ostrą krawędź świeżo odsłoniętego metalu.