Z artykułu dowiesz się:
1. Na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin?
Czym kierować się przy wyborze roślin?
Przy wyborze należy zwrócić uwagę na cenę, gdyż rośliny kupione po okazyjnych cenach często okazują się złej jakości lub pochodzą z nielegalnego źródła. Przede wszystkim jednak należy kierować się ich stanem zdrowotnym i wyglądem. Nie powinno się wybierać roślin o największym lub najmniejszym wzroście, ponieważ mogą mieć ukryte wady. Wszystkie rośliny w hodowli były uprawiane w podobnych warunkach, więc anomalie wzrostowe mogą świadczyć np. o chorobach. Najpewniejsze do sadzenia w ogrodzie są rośliny średniej wielkości.
Jaki rodzaj materiału roślinnego możemy zakupić?
Szkółki roślin drzewiastych oferują materiał w pojemnikach, balotowany (bryły korzeniowe owinięte tkaniną i osznurowane) lub z odkrytym korzeniem. Niekiedy w ofercie są również rośliny w pojemnikach, wykopane z gruntu. Tego typu praktyka znacznie ogranicza system korzeniowy dojrzałej rośliny. Informacja o takim sposobie produkcji jest szczególnie istotna dla klienta, ponieważ rośliną będzie trzeba się troskliwie zaopiekować i zapewnić jej optymalne warunki bytowania na nowym miejscu, aby system korzeniowy mógł się szybko zregenerować.
Jakie wady i zalety mają rośliny w pojemnikach?
Rośliny w pojemnikach są najdroższe, ale równocześnie najwygodniejsze w użyciu. Można je sadzić przez cały sezon wegetacyjny. W ten sposób sprzedaje się w zasadzie wszystkie drzewa i krzewy oraz byliny, jeśli są produkowane w pojemnikach o wielkości odpowiedniej w stosunku do systemu korzeniowego, nie stwarzają żadnych kłopotów przy sadzeniu na miejsca docelowe i korzenieniu się w gruncie. Jeśli były zbyt rzadko szkółkowane (przesadzane) i ich systemy korzeniowe nie wyglądają tak jak powinny (są zbyt mało rozwinięte lub tworzą niejednorodną bryłę korzeniową), może okazać się, że rośliny są uszkodzone lub nieodpowiednio się rozwijają. W efekcie takie rośliny mogą umrzeć po kilku latach od posadzenia, np. z powodu wykształcenia się korzeni spiralnych, w wyniku czego roślina sama „dusi" własne korzenie. Niektóre źle szkółkowane egzemplarze mogą się gorzej przyjmować w docelowych miejscach. Pojemniki pozwalają na posadzenie rośliny w każdym zakątku ogrodu, gdyż są dość łatwe do transportowania. W ten sposób sprzedaje się też drzewa starsze i rośliny uformowane (przycięte np. w fantazyjne wzory). Nie eliminuje to jednak konieczności późniejszych cięć formujących. Ta grupa roślin jest więc polecana do ogrodów reprezentacyjnych, gdzie przewiduje się wysokie wydatki na pielęgnację. Rośliny w pojemnikach nie powinny być zbyt długo przechowywane na słońcu (przed posadzeniem), co dotyczy również innych typów materiału szkółkarskiego.
Czym charakteryzują się rośliny balotowane?
Rośliny balotowane (bryły korzeniowe owinięte tkaniną i osznurowane) są sprzedawane przede wszystkim tam, gdzie produkuje się rośliny zimozielone. W ten sposób sprzedaje się najczęściej rośliny liściaste zimozielone oraz niektóre rośliny iglaste. Kształt bryły w tego typu materiale szkółkarskim powinien być raczej płaski, gdyż jedynie w taki sposób można zachować największą część żywotnych korzeni roślin. Dzieje się tak dlatego, że większość korzeni żywicielskich roślin drzewiastych znajduje się na głębokości do 30 cm, głębiej są jedynie nieliczne grubsze korzenie. Płaski kształt bryły korzeniowej ma bardziej „anatomiczną" formę od innych i gwarantuje dobre przyjęcie się drzewa na docelowym miejscu. Ponadto, wadą roślin balotowanych może być niedostateczna wilgotność ziemi i rozpadająca się bryła, przez co trudno będzie posadzić roślinę na miejscu docelowym w ogrodzie.
O czym trzeba pamiętać przy sadzeniu roślin z gołymi korzeniami?
Rośliny z gołymi korzeniami często przyjmują się bardzo szybko i są relatywnie tanie. Ich wadą może być skłonność do przesychania korzeni oraz trudności z przechowywaniem ich przez dłuższy czas. Zdarza się również, że źle przechowywane krzewy (np. róże) mają wady ukryte pod warstwą wosku zabezpieczającego je przed uszkodzeniami i nadmierną utratą wody. Dlatego też ten rodzaj materiału powinno się kupować wyłącznie w wyspecjalizowanych szkółkach, a nie w supermarketach, gdzie są znacznie gorsze warunki do przechowywania roślin. W ten sposób sprzedaje się np. rośliny żywopłotowe (np. ligustr czy berberysy), drzewka owocowe oraz róże.
Co wyróżnia rośliny z gruntu wsadzone do pojemników?
Rośliny wykopywane z gruntu i wciskane do pojemników powinny być jak najkrócej przechowywane. Należy zwrócić uwagę na to, czy są zaopatrzone w niezbędne informacje o sposobie produkcji, aby nie były traktowane na równi z materiałem produkowanym od początku w pojemnikach.