Przycinanie borówki amerykańskiej – 7 wskazówek

To zabieg zapewniający obfite owocowanie co rok. Przycinanie borówki amerykańskiej nie jest trudne. Trzeba tylko pamiętać o terminach. Oto kilka wskazówek.

Przycinanie borówki amerykańskiej – 7 wskazówek

1. Czy przycinać borówki amerykańskie po posadzeniu?

W amatorskiej uprawie cięcie borówki amerykańskiej po posadzeniu nie jest konieczne, ale zalecane, zwłaszcza jeśli pędy sadzonki są cienkie, słabe, pojedyncze. Przycięcie na kilka oczek od ziemi sprawi, że krzew wypuści kilka mocnych pędów od podstawy. Stworzą one szkielet borówki na następne lata. Cięcie wykonuje się na przełomie lutego i marca, zarówno borówek posadzonych jesienią, jak i wiosną.

Jeśli sadzonka borówki jest dobrze wyrośnięta, czyli ma 3-5 grubych pędów oraz silny system korzeniowy – można ewentualnie usunąć wiosną tylko wierzchołki pędów z pąkami kwiatowymi. Straci się możliwość szybkiego spróbowania owoców, ale dzięki temu sadzonka lepiej się przyjmie i wyda silne pędy,

W kolejnych 4-5 latach cięcie młodych borówek polega na usuwaniu pędów połamanych i przemarzniętych. Trzeba dbać, aby młode krzewy miały zapewnioną dobrą wilgotność gleby. Jeśli ziemia jest zbyt sucha, nowe pędy są cienkie i słabe. Aby wspomóc ukorzenianie się młodych krzewów i w przyszłości ograniczyć podlewanie, warto podczas sadzenia użyć mikoryzy. To pożyteczne grzyby, które zasiedlają strefę korzeni. Przez całe życie borówek będą im dostarczały m.in. wodę i składniki pokarmowe. Borówki zaś zrewanżują się substancjami pozyskanymi w procesie fotosyntezy (zachodzi w częściach zielonych, przy udziale światła). Mikoryzę kupuje się w sklepach ogrodniczych. Do borówek należy wybrać wersję do roślin kwaśnolubnych.

Przeczytaj także: W jaki sposób stosować mikoryzę

2. Jak przycinać borówki amerykańskie w następnych latach?

Cięcie to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Gdy borówki amerykańskie zaczynają obficie owocować (zwykle po 4-5 latach), trzeba co roku usuwać najstarsze pędy, ale nie wszystkie. Krzew po cięciu powinien mieć szkielet, który tworzą 6-8 pędów głównych (starych). Najstarsze, które są nadliczbowe, wycina się u nasady. To skłania borówkę do wypuszczenia od ziemi młodych pędów, które w kolejnych latach staną się głównymi.

Młode pędy są zielone. W następnym roku zmieniają kolor na czerwonobrunatny. Wyrastają z nich krótkopędy (o długości do 20 cm), na których pojawiają się kwiaty, a następnie owoce.

Podczas cięcia borówki amerykańskiej ważne jest, aby nie usuwać zbyt wielu starych pędów. Trzeba bowiem zachować równowagę między wzrostem młodych pędów a owocowaniem. W amatorskiej uprawie wystarczy usunąć zwykle jeden, rzadziej dwa główne pędy w roku. Jeśli wytnie się ich więcej, w roku cięcia i kolejnym będzie mniej owoców.

Co roku trzeba też ścinać pędy, które się złamały (najczęściej pod ciężarem śniegu) oraz przemarzły (borówki późno kończą wegetację i najmłodsze, niezdrewniałe pędy nie zawsze są odporne na niską temperaturę).

Przeczytaj także: W jaki sposób uprawiać borówkę amerykańską

Przycinanie borówki amerykańskiej – 7 wskazówek

3. W jakich miesiącach przycinać borówki amerykańskie?

Cięcie borówek amerykańskich wykonuje się w lutym lub marcu, zanim rozwiną się liście. Na zabieg należy wybrać dzień słoneczny. Ran po cięciu nie trzeba zwykle zabezpieczać. Wyjątkiem są rany po cięciu bardzo starych, grubych pędów. Do ich zabezpieczenia odpowiednia jest np. Maść ogrodnicza, która chroni przed chorobami drewna oraz kory.

Czasem podczas cięcia nie zauważy się i nie obetnie wszystkich drobnych, przemarzniętych gałązek. Można je ściąć także później (najlepiej ciąć powyżej żywej tkanki).

Przeczytaj także: Borówka kamczacka – jak uprawiać

4. Czy można nie przycinać borówek amerykańskich?

Borówki amerykańskie owocują nawet wtedy, gdy się ich nie przycina. Jednak takie krzewy stają się nadmiernie zagęszczone. Pędy żywe i uschnięte tworzą gąszcz, który utrudnia zbiór owoców. Niecięte krzewy są też gorzej doświetlone. Owoców jest mniej i są drobniejsze. Poza tym niektóre wysokie odmiany, które dorastają nawet do 2 m wysokości, mogą zacząć zajmować zbyt dużo miejsca w ogrodzie.

Niektóre odmiany, które nie są cięte, mają tendencję do obfitego owocowania w jednym roku i słabego - w następnym. W roku obfitego owocowania wypuszczają bowiem mniej młodych pędów. Nie wszystkie odmiany borówek rosną tak samo. Intensywność cięcia borówki amerykańskiej trzeba dostosować do warunków glebowych i nawożenia, a także uprawianej odmiany.

Przeczytaj także: Badanie odczynu gleby – 4 sposoby

  • Bluecrop – rośnie silnie. Ma tendencję do przemiennego, nadmiernego owocowania, co można ograniczać cięciem. Po cięciu wypuszcza dużo młodych pędów od korzeni.
  • Bluegold – rośnie średnio mocno lub słabo, ale dobrze się krzewi. Ma szeroki pokrój, pędy często pokładają się na ziemi. Dzięki cięciu, można prowadzić krzew tak, aby pokrój tej odmiany był bardziej wzniesiony.
  • Darrow – rośnie średnio silnie. Jej pokrój jest rozłożysty. Ma tendencję do przemiennego owocowania i osypywania się dojrzałych owoców. Cięcie pomaga to ograniczyć.
  • Duke – silnie rosnąca odmiana. Ma pokrój wzniesiony. Jeśli nie jest przycinana co roku, ma tendencję do obfitego, ale naprzemiennego owocowania.
  • Earliblue – silnie rośnie. Ma pokrój wzniesiony. Owocuje regularnie i obficie. Jagody z nieciętych krzewów często drobnieją.
  • Patriot – wzrost średni, pokrój luźny. Silnie się krzewi i obficie plonuje. Owoce w gronach mają zróżnicowaną wielkość.
  • Spartan – rośnie silnie, ma luźny pokrój. Dość słabo się krzewi. Nie wymaga mocnego cięcia.
Przycinanie borówki amerykańskiej – 7 wskazówek

5. Jak odmładzać borówki amerykańskie?

Borówki amerykańskie to krzewy długowieczne. Dobrze plonują nawet w wieku 30 lat i więcej. Jeśli nigdy nie były przycinane albo zaczynają słabo owocować, warto je odmłodzić. Cięcie odmładzające borówek polega na mocnym cięciu, które wykonuje się w lutym lub marcu. Wszystkie pędy przycina się na wysokości 30-50 cm. Jeśli krzewy są bardzo zaniedbane, przyciąć można nawet przy ziemi.

Cięcie odmładzające borówek sprawia, że przez dwa kolejne lata nie ma na nich owoców. Dopiero w następnych latach owocowanie jest obfite. Ważne: aby krzew mógł się odbudować, należy zadbać o nawożenie.

Przeczytaj także: Nawożenie borówek bez błędów

6. Jak przycinać borówkę amerykańską na pniu?

Podobnie jak porzeczki czy agrest, borówka amerykańska może być prowadzona na pniu. Jej pokrój przypomina wtedy małe drzewko. Takie rośliny przycina się podobnie jak borówki krzewiaste. Różnica polega na usuwaniu z pnia (nóżki) odrostów. Należy je odcinać systematycznie przez cały sezon. Jeżeli się tego nie zrobi, po kilku latach borówka drzewko zamieni się w borówkę krzew. Zdarzyć się może nawet, że podkładka zagłuszy szlachetną odmianę zaszczepioną na nóżce.

Przy pomocy cięcia – bez szczepienia - można wyhodować własne borówkowe drzewko. Potrzeba na to kilku lat. Należy wybrać sadzonkę w postaci prostego pędu i posadzić ją przy paliku. Przez 2-3 lata – w lutym lub marcu – ścina się wszystkie pędy boczne. Gdy pojedynczy, prosty pęd osiągnie wymaganą wysokość, można zacząć formować koronę. Jego wierzchołek należy ściąć. Boczne pędy, które wyrosną w tym miejscu, stworzą szkielet korony.

Przeczytaj także: Ukorzeniacze do sadzonek – rodzaje i stosowanie

7. Jakich narzędzi używać do cięcia borówek amerykańskich?

Podstawowe narzędzie do cięcia borówki amerykańskiej to sekator jednoręczny. Obcinać nim można zarówno gałązki drobne, jak i nieco grubsze. Stara, dawno niecięta borówka miewa pędy o średnicy nawet powyżej 2 cm (u podstawy krzewu). Tak grube gałązki wycina się przy pomocy sekatora dwuręcznego (z długimi rączkami). Do cięcia odmładzającego użyć też można podkaszarki. To urządzenie sprawdza się zwłaszcza do krzewów starych, zaniedbanych, splątanych, zwykle nigdy nie przycinanych.

Borówki amerykańskie nie mają kolców. Jednak podczas ich przycinania warto zakładać rękawice ochronne wykonane z tkaniny. Chronią dłonie nie tylko przed otarciami, ale także chłodem. Czas cięcia borówek to przecież koniec kalendarzowej zimy.  Ścięte gałązki borówek amerykańskich, zamiast wyrzucać, można przeznaczyć na zrębki, np. do ściółkowania. Urządzenie, dzięki któremu rozdrabnia się pędy, to rębak.

Przeczytaj także: Ściółki naturalne – z czego zrobić

Przycinanie borówki amerykańskiej – 7 wskazówek

? Borówka amerykańska (Vaccinium corymbosum) znana jest też jako borówka wysoka. Dorasta bowiem nawet do 2 m wysokości (w zależności od odmiany). Smaczne owoce ma również borówka niska (Vaccinium angustifolium), która znana jest także jako borówka kanadyjska. Ma ona mniejsze rozmiary i jest mniej wymagająca co do gleby. Smak owoców jest podobny.

Autor

Poradnik został napisany przez Eksperta Target, który od wielu lat pomaga czytelnikom rozwiązywać problemy związane z uprawą, pielęgnacją i ochroną roślin.

Miłość do roślin i pasja do ogrodnictwa naszego Eksperta pomaga mu w tworzeniu wartościowych poradników, które szczególnie przydatne są ogrodnikom amatorom oraz posiadaczom ogródków działkowych.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!