Z artykułu dowiesz się:
1. Jakie zabiegi należy wykonać w kwietniu w ogrodzie?
Które zabiegi wykonuje się w uprawie drzew i krzewów ozdobnych?
- wapnowanie – jeśli nie zdążyliśmy wcześniej to początek kwietnia jest ostatnim momentem na przeprowadzenie tego zabiegu. Na glebach o odczynie kwaśnym stosujemy Dolomit ogrodniczy Target 10kg, który zawiera wapń i magnez. Nawóz odkwasi glebę oraz poprawi jej strukturę. Należy zwrócić uwagę na wymagania glebowe roślin. Nie wapnujemy podłoża wokół roślin, które wymagają kwaśnego odczynu, np. rododendrony lub większość iglaków.
- ochrona przed przymrozkami wiosennymi – łagodna zima sprawiła, że większość roślin przetrwała ją w dobrej kondycji. Mimo wszystko nadal nie możemy stracić czujności i musimy pamiętać o ochronie przed wiosennymi przymrozkami. Spadki temperatury poniżej 0st.C teraz są szczególnie niebezpieczne, gdyż większość roślin rozpoczęła już wegetację. W razie potrzeby rośliny okrywamy agrowłókniną wiosenną oraz opryskujemy preparatem Superplon K.
- sprawdzamy kondycję roślin po zimie - szczególną uwagę należy zwracać na krzewy zimozielone oraz iglaki, które najbardziej narażone są na suszę fizjologiczną. Należy pamiętać o obfitym podlewaniu tej grupy roślin.
- zabezpieczamy uszkodzone gałęzie – częstą przyczyną uszkodzeń gałęzi podczas zimy są duże wahania temperatury oraz intensywne opady śniegu. Pomimo braku tych zjawisk atmosferycznych podczas ostatniej zimy liczne szkody zostały wyrządzone przez silne podmuchy wiatru. Należy pamiętać o wyrównaniu ran i zabezpieczeniu powierzchni poprzez zastosowanie preparatu Maść ogrodnicza.
- cięcie krzewów kwitnących wczesną wiosną - po kwitnieniu należy przyciąć forsycję, migdałek oraz niektóre krzewy kwitnące latem. Szczegółowe informacje dotyczące cięcia krzewów ozdobnych znajdują się TUTAJ.
- ściółkujemy podłoże pod krzewami - dzięki temu ograniczymy rozwój chwastów, a woda z podłoża nie będzie tak szybko parowała.
- sadzimy krzewy ozdobne z odkrytym korzeniem – kwiecień to doskonały okres na sadzenie drzew i krzewów kopanych bezpośrednio z gruntu. Należy pamiętać o obfitym podlewaniu posadzonych roślin do czasu ich ukorzenienia.
- zwalczamy szkodniki – w kwietniu szczególną uwagę należy zwrócić na ochojniki żerujące na świerkach i modrzewiach. Należy zwalczać je poprzez oprysk preparatem Emulpar 940EC.
Jakie zabiegi wykonuje się w uprawie kwiatów?
- rozsypujemy kompost – zanim przystąpimy do obsadzania rabat i kwietników warto rozsypać na nich dobrze rozłożony kompost, który mieszamy z glebą.
- rozmnażamy byliny – kwiecień to dobry czas na rozmnażanie bylin przez podział starszych roślin (np. funkia, rozchodnik, rojnik czy floksy).
- wysiewamy kwiaty bezpośrednio do gruntu - podczas cieplejszych dni można wysiewać do gruntu pierwsze kwiaty jednoroczne, np. nagietek, rezeda czy chabry. Przed siewem przyda się Mączka bazaltowa, którą zaprawimy nasiona.
- wysadzamy na rabaty kwiaty cebulowe - rośliny które były pędzone i kwitły w mieszkaniu w okresie zimowym wysadzamy do gruntu. Cebulki w gruncie się zregenerują i ponownie zakwitną w przyszłym sezonie w terminie typowym dla gatunku.
- pikujemy siewki kwiatów wysianych pod osłonami - wysiane w lutym i w marcu kwiaty wymagają pikowania (np. szałwię, petunię czy lobelię). W tym celu wykorzystuje się wielodoniczki lub inne niewielkie pojemniki, np. opakowania po jogurtach.
- wysadzamy cebule i bulwy roślin kwitnących latem - dalie, begonie bulwiaste, pacioreczniki czy mieczyki sadzimy do pojemników pod osłonami. Optymalna temperatura to 15-18 stopni C. Zanim zostaną wysadzone do gruntu rośliny rozrosną się i wytworzą pierwsze pąki kwiatowe.
Jak dbać o rośliny sadownicze?
- wykonujemy cięcie prześwietlające – krzewy owocowe malin, porzeczek i agrestu wymagają cięcia. Podczas zabiegu usuwa się wszystkie najstarsze pędy.
- usuwamy zeszłoroczne pozostałości owoców (mumie) – zeszłoroczne owoce mogą być źródłem rozprzestrzeniania się chorób grzybowych.
- sadzimy drzewa i krzewy owocowe z odkrytym korzeniem – kwiecień to doskonały okres na sadzenie drzew i krzewów kopanych bezpośrednio z gruntu. Należy pamiętać o obfitym podlewaniu posadzonych roślin do czasu ich ukorzenienia.
- dokonujemy lustracji – przeprowadzana w celu zidentyfikowania obecności jaj szkodników, np. mszyce, miodówki, kwieciak.
- rozsypujemy kompost –warto rozsypać wokół roślin dobrze rozłożony kompost, który mieszamy z wierzchnią warstwą gleby.
- wapnowanie – jeśli nie zdążyliśmy wcześniej to początek kwietnia jest ostatnim momentem na przeprowadzenie tego zabiegu. Na glebach o odczynie kwaśnym stosujemy Dolomit ogrodniczy Target 10kg, który zawiera wapń i magnez. Nawóz odkwasi glebę oraz poprawi jej strukturę.
Czy uprawiamy już warzywa?
- rozsypujemy na grządki dojrzały kompost - powinien być bezwonny, sypki i przypominać czarną ziemię. Płytko przekopujemy z wierzchnią warstwą gleby.
- wapnowanie – jeśli nie zdążyliśmy wcześniej to początek kwietnia jest ostatnim momentem na przeprowadzenie tego zabiegu. Na glebach o odczynie kwaśnym stosujemy Dolomit ogrodniczy Target 10kg, który zawiera wapń i magnez. Nawóz odkwasi glebę oraz poprawi jej strukturę.
- wyznaczamy grządki pod uprawiane warzywa – należy uwzględnić płodozmian i dobre sąsiedztwo warzyw. Więcej informacji dotyczących sąsiedztwa roślin znajduje się TUTAJ.
- wysiewamy wprost do gruntu warzywa - np. marchewka, pietruszka, rzodkiewka, groch, bób, cebula, por, koper czy szpinak.
- wysiewamy bezpośrednio do gruntu niektóre zioła - np. cząber, kminek, melisa, majeranek, kolendra, tymianek czy szałwia.
- wysadzamy na miejsce stałe rozsady niektórych warzyw - np. por, kalarepa oraz ziemniaki. Przed wysadzeniem rozsady warzyw należy pamiętać o jej zahartowaniu.
Jakie zabiegi przeprowadzamy na trawniku?
- dokładne grabienie - dokładnie wygrabiamy liście oraz resztki roślinne, w tym zasuszoną darń i mech.
- wertykulacja i aeracja - wraz z ruszeniem wegetacji przeprowadzamy wertykulację i/lub aerację trawnika. Szczegółowe informacje na temat wiosennych zabiegów na trawniku znajdziesz w naszym PORADNIKU.
- rozsiewamy pierwszą dawkę nawozów mineralnych - doskonałym rozwiązaniem jest Nawóz granulowany do trawnika z mikroskładnikami. W przypadku problemów z trawnikiem warto sięgnąć po Nawóz granulowany do trawników regeneracyjny, Nawóz granulowany do trawników z mchem lub Nawóz granulowany do trawników zagęszczający i wypierający chwasty.
- zwalczamy uciążliwe chwasty dwuliścienne - skutecznym preparatem w walce z chwastami na trawniku jest środek Starane Trawniki.
- uzupełniamy ubytki darni - w takich miejscach doskonale sprawdzi się Trawa Target Regina.
- zakładamy nowy trawnik - kwiecień jest dobrym okresem. Przed wysiewem nasion należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża, które powinno zostać odchwaszczone, spulchnione, wyrównane i uwałowane.
Jak zapobiegać ekspansji chwastów w ogrodzie?
Walka z wyrastającymi chwastami to najczęstszy problem, z którym borykają się posiadacze ogrodów. Nawet pomimo zastosowania maty szkółkarskiej czy czarnej agrowłókniny chwasty potrafią znaleźć miejsce przez które się przebiją. W przypadku niedużej liczebności nieproszonych roślin wystarcza zwykle ręczne ich usunięcie. Gdy problem się nasili konieczne będzie sięgnięcie po bardziej radykalne sposoby.
Czy naturalne substancje mogą pomóc w walce z chwastami?
W walce z chwastami i mchem pojawiającym się w ogrodzie sprawdzi się naturalny olejek eteryczny otrzymany z pelargonii. W jego skład wchodzi kwas pelargonowy, zwany także kwasem nonanowym. Jest to organiczny związek chemiczny z grupy nasyconych kwasów tłuszczowych. Ma postać bezbarwnej lub żółtawej oleistej cieczy o charakterystycznym zapachu. W obniżonej temperaturze ma postać bezbarwnych kryształów o blaszkowatym kształcie.
Czy jest dostępny preparat zawierający kwas pelargonowy?
Do tej pory na rynku nie było żadnego produktu przeznaczonego do walki z uciążliwymi chwastami czy mchem, który zawierałby substancję pochodzenia naturalnego w swoim składzie. Z odpowiedzią na szczęście przyszedł preparat Effect 24H 680 EC, który opiera się na kwasie pelargonowym. Formą użytkową środka jest koncentrat do sporządzania emulsji wodnej. Produkt przeznaczony jest do stosowania przy użyciu opryskiwaczy ręcznych. W sprzedaży detalicznej dostępny jest w opakowaniach 50ml, 150ml, 500ml i 1000ml.
? Czy wiesz, że Effect 24H 680 EC to jedyny sposób na pozbycie się chwastów bez stosowania szkodliwej chemii. Jest to doskonała alternatywa dla popularnych herbicydów zawierających w swoim składzie bardzo szkodliwy i rakotwórczy glifosat, np. Roundup 360 SL.
Jak działa środek Effect 24H 680EC?
Effect 24H 680EC niszczy zielone, nadziemne części roślin. W kontakcie z roślinami opryskanymi powoduje ich deformację poprzez zniszczenie błon komórkowych i ich dehydratacje, a następnie zahamowanie wzrostu i zamieranie. Przy odpowiednim zastosowaniu produktu, działanie środka widać już po upływie jednego dnia od aplikacji.
W której fazie wzrostu najlepiej stosować preparat?
Środek najskuteczniej niszczy chwasty znajdujące się we wczesnych fazach rozwojowych w warunkach sprzyjających intensywnemu wzrostowi roślin. Zabiegi najlepiej wykonywać na chwasty w pełni wigoru, w stadium 4 - 6 liści lub na chwasty w postaci rozety do 4 cm (wysokość nie więcej niż 10 cm). Przy odpowiednim zastosowaniu produktu, działanie środka widać już po upływie jednego dnia od aplikacji.
Jak pozbyć się chwastów z powierzchni twardych i półprzepuszczalnych?
Chwasty i mchy rosnące w ogrodzie można skutecznie zlikwidować przy użyciu preparatu Effect 24H 680 EC. Zabiegi można wykonywać od wiosny do jesieni, podczas słonecznej, bezdeszczowej pogody. W przypadku chwastów rosnących na utwardzonych drogach dojazdowych czy ścieżkach dla pieszych oraz chodnikach zaleca się użycie 160ml preparatu na 5 litrów wody. Taka ilość cieczy roboczej w zupełności wystarczy na opryskanie około 100m2 powierzchni.