Dlaczego bieli się drzewka owocowe?
W drugiej połowie zimy kora na pniach i grubych gałęziach drzew owocowych często pęka. Przyczyną jest silne nagrzewanie pni w ciągu dnia pod wpływem promieni słonecznych. Drzewo nie ma już w tym czasie liści i słońce swobodnie operuje na korze. Podwyższona temperatura powoduje obudzenie komórek i pobudza krążenie soków. Nocą temperatura spada poniżej zera i „rozbudzona” warstwa podkorowa drzewa przemarza. Powstają podłużne pęknięcia. Aby do tego nie dopuścić, drzewka należy pomalować wapnem. Pobielona kora nagrzewa się w niewielkim stopniu, co zapobiega powstawaniu ran.
? Czy wiesz, że najbardziej narażone na pękanie kory pod wpływem zmian temperatury są jabłonie, śliwy, czereśnie, grusze i wiśnie.
Kiedy należy bielić drzewka owocowe?
Bielenie drzew owocowych należy wykonać nie później niż na początku stycznia, a najlepszy termin bielenia drzew to druga połowa grudnia. W przypadku spłukania części wapna przez deszcz, zabieg należy wykonać ponownie, dbając aby pnie drzew owocowych były pobielone aż do początku marca. Niesłuszne są obiegowe opinie, że wapno naniesione na korę niszczy zimujące w spękaniach kory szkodniki. Zapobieganie uszkodzeniom mrozowym na pobielonych pniach drzew polega na tym, że następuje częściowe odbicie promieni słonecznych, kora mniej się nagrzewa, a tym samym nie podlega zbyt dużym wahaniom temperatury w okresie zimy. Dlatego też bielenie drzew owocowych w późniejszym terminie, tj. w marcu lub kwietniu jest już bezsensowne, choć wielu działkowców popełnia ten błąd. Pamiętajmy zatem aby drzewa owocowe pobielić przed nastaniem zimy, a nie po jej zakończeniu.
Czym bielić drzewka owocowe?
Do bielenia pni drzew stosujemy mleko wapienne, które sporządzamy dobrze mieszając 2 kg wapna palonego z 10 litrami wody. Do tak przygotowanej zawiesiny można dodać gliny, która zwiększy przyczepność preparatu do pni drzew. W sklepach ogrodniczych dostępne są też gotowe preparaty do bielenia pni w praktycznych, niedużych opakowaniach. Warto zatem sięgnąć po Wapno do bielenia drzew Target o zwiększonej przyczepności.
Jak prawidłowo bielić pnie drzewek?
Przygotowany roztwór wapna nanosimy na pnie oraz grube konary drzew owocowych dużym pędzlem, który ma miękkie włosie. Szczególnie starannie i nieco wyżej niż pozostałe bielimy pnie od strony południowej, ponieważ to ona najbardziej się nagrzewa i przez to jest najbardziej narażona na rany zgorzelinowe. Warstwa wapna po jakimś czasie zostanie zmyta z pni przez deszcze, nie trzeba jej więc usuwać.