Z artykułu dowiesz się:
1. Dlaczego magnolie słabo kwitną?
2. Jaka gleba dla magnolii jest najlepsza?
3. Jakie są objawy niedoboru składników pokarmowych u magnolii?
4. Kiedy i jakimi nawozami zasilać magnolie?
5. Dlaczego ściółkowane magnolie kwitną lepiej?
6. Czy prawidłowo nawożone magnolie zawsze mają duże kwiaty?
1. Dlaczego magnolie słabo kwitną?
Magnolie to krzewy lub drzewa (w zależności od gatunku i odmiany). Pierwsze kwiaty pojawiają się wiosną na bezlistnych pędach, a ostatnie – po wypuszczeniu liści. Zwykle magnolie kwitną bardzo obficie. W pierwszej fazie kwitnienia płatki praktycznie całkowicie przesłaniają gałęzie. Zdarza się jednak, że magnolie kwitną słabo, a nawet wcale. Przyczyny mogą być różne.
Brak kwitnienia zdarza się u magnolii młodych. Jeśli wyhodowane zostały z nasion, na pierwsze kwiaty można czekać nawet około 10 lat. Magnolie rozmnażane z sadzonek oraz przez szczepienie zwykle zakwitają pierwszej wiosny po posadzeniu. Czasem jednak kwiaty pojawiają się po 1-2 latach.
Magnolie kwitną – w zależności od gatunku i odmiany - od marca do maja. W przypadku wcześnie kwitnących odmian, może dojść wiosną do przemarznięcia rozwijających się pąków kwiatowych. To zdarza się zwłaszcza wtedy, gdy najpierw wiosna jest ciepła, a potem przychodzą przymrozki. Przemarznięte pąki kwiatowe albo przestają się rozwijać i brunatnieją (przy większych przymrozkach), albo płatki mają plamy (gdy przymrozki były mniejsze).
Czasem brak kwiatów to efekt niewłaściwego cięcia. Magnolie zawiązują pąki kwiatowe już przed zimą. Jeśli zostaną przycięte wiosną, ucięte będą także pąki kwiatowe. Magnolii najlepiej w ogóle nie ciąć.
Znacznie częściej zdarza się, że magnolie wspaniale kwitną przez lata. Nagle – kolejnej wiosny - kwiaty i liście drobnieją. Podobnie jest w następnych sezonach. To znak, że gleba jest wyjałowiona albo zmienił się jej odczyn pH na zbyt wysoki. Systematyczne nawożenie jest niezbędne.
2. Jaka gleba dla magnolii jest najlepsza?
Magnolie preferują ziemię żyzną, lekko wilgotną, przepuszczalną, z dużą zawartością próchnicy. Gleba powinna mieć odczyn pH 5-6, czyli kwaśny. Gdy gleba ma zbyt wysoki odczyn, np. jest wapnowana, magnolia rośnie słabo, a czasem nawet zamiera.
Odczyn ziemi można zmierzyć własnoręcznie. Bardzo łatwy w użyciu jest np. Zestaw do badania pH gleby – wynik otrzymuje się już po około 30 sekundach. W komplecie są specjalne paski wskaźnikowe i woda destylowana. Wystarczy zanurzyć pasek w roztworze wody z ziemią spod magnolii, a następnie po chwili porównać jego kolor ze skalą, która znajduje się także w zestawie.
Magnolie korzenią się płytko. Ziemia wokół nich powinna być zawsze pokryta ściółką. Najlepsze to materiały, które długo i wolno zakwaszają glebę, a także są bogatym źródłem próchnicy, jak np. kora, zrębki, szyszki, torf.
W większości ogrodów gleba ma najczęściej odczyn zbliżony do obojętnego, czyli za wysoki dla magnolii. Dlatego do dołka, w którym ma być posadzona magnolia, warto wsypać Torf ogrodniczy kwaśny, a następnie wymieszać z podłożem. W kolejnych latach trzeba zasilać magnolie specjalnymi nawozami, które dostarczają składników pokarmowych, jak i obniżają odczyn gleby.
Przeczytaj też: Nawozy zakwaszające – kiedy i jak stosować
3. Jakie są objawy niedoboru składników pokarmowych u magnolii?
W przypadku magnolii dość łatwo rozpoznać, że brakuje im składników pokarmowych. Jeśli mają ich pod dostatkiem, pędy są mocne, liście - duże, ciemnozielone, a kwiaty - dorodne, dobrze wybarwione, liczne, w wielkości charakterystycznej dla danej odmiany. Dobrze odżywione magnolie bardzo często same się rozmnażają – gdy ich nisko umieszczone gałązki zetkną się z ziemią, wypuszczają korzenie. Takie sadzonki wystarczy odciąć sekatorem od magnolii matecznej i posadzić w innym miejscu.
Jeden z pierwszych objawów, po którym można rozpoznać, że magnolie mają zbyt mało składników pokarmowych, jest drobnienie liści oraz kwiatów. Przy dużym niedobrze magnolie są wątłe, mają jasnozielone liście, młodych pędów jest niewiele oraz są cienkie, rachityczne. Kwiatów także jest mało, sprawiają wrażenie wypłowiałych. Jeśli w poprzednich latach pachniały, przy braku składników pokarmowych zapach może być słabszy.
4. Kiedy i jakimi nawozami zasilać magnolie?
Niedożywienie, czy nawet zagłodzenie magnolii, bardzo często jest spowodowane używaniem nieodpowiednich nawozów. Magnolie bowiem mogą przyswajać składniki pokarmowe tylko wtedy, gdy odczyn gleby jest odpowiednio kwaśny (pH 5-6). Dlatego bardzo często zdarza się, że mimo nawożenia, magnolie słabo kwitną i nawet zamierają. Tak się dzieje zwłaszcza w ogrodach, w których gleba jest systematycznie wapnowana.
Do zasilania najlepiej używać nawozów wieloskładnikowych, o recepturze opracowanej specjalnie dla magnolii. Optymalny skład ma np. Nawóz granulowany do magnolii z mikroskładnikami. Tego typu preparaty zawierają składniki pokarmowe w odpowiednich proporcjach - w takich, jakich magnolie potrzebują do prawidłowego wzrostu oraz wykształcania liści i kwiatów. Regulują też odczyn gleby.
Magnolie zasila się raz w miesiącu, stosując dawki jak podane na opakowaniach nawozów. Pierwsze nawożenie wykonuje się na przełomie marca i kwietnia (w zależności od pogody). Ostatnie – nie później niż do połowy lipca. Nawozy specjalistyczne do magnolii zawierają bowiem m.in. azot. Gdy magnolie mają go za dużo w drugiej połowie lata, ich pędy mogą nie zdążyć zdrewnieć przed zimą. To może być przyczyną przemarzania najmłodszych pędów oraz braku lub słabego kwitnienia. Nadmiar nawozów w okresie wiosennym i wczesnoletnim może też być przyczyną przedwczesnego zamierania liści (już w lipcu i sierpniu). To sprawia, że w okres zimowy magnolie wchodzą osłabiane i są bardziej narażone na przemarzanie.
W drugiej połowie lata warto zastosować jeden raz Nawóz granulowany jesienny do roślin ozdobnych, który zawiera tylko fosfor oraz potas. Nawozy jesienne przygotowują bowiem rośliny – w tym magnolie – do lepszego zimowania. Poza tym wiosną kwiaty są większe, lepiej wybarwione, intensywniej pachnące.
Granulowane nawozy do magnolii rozsypuje się na powierzchni ziemi (w obrębie korony). Następnie warto rozsypać ściółkę lub płytko wymieszać granulki nawozu z ziemią (przy pomocy motyczki, pazurków lub dłoni).
Magnolie można też zasilać kompostem. Jednak trzeba pamiętać, że zwykły kompost – zrobiony z resztek ogrodowych i kuchennych - ma odczyn około pH 6,5, czyli za wysoki dla magnolii. Dlatego najlepszy jest kompost zrobiony z dużą ilością igliwia, kory i zrębków, który ma odczyn niższy.
5. Dlaczego ściółkowane magnolie kwitną lepiej?
Ściółkowanie to najprostszy sposób na zapewnienie magnoliom odpowiednio kwaśnej gleby, tak jak lubią. Do tego celu nadają się zwłaszcza kora iglasta oraz Torf ogrodniczy kwaśny, które wolno zmniejszają odczyn pH przez dłuższy czas. Dzięki temu magnolie lepiej przyswajają składniki pokarmowe, są w lepszej kondycji i zawiązują więcej pąków kwiatowych. Ich liście są ciemnozielone i duże, a kwiaty bardzo okazałe.
Ściółka chroni także korzenie magnolii, które znajdują się płytko pod ziemią, przed przemarzaniem. Poza tym ziemia wolniej wysycha i mniej się nagrzewa w czasie upałów. To bardzo ważne zwłaszcza w przypadku młodych roślin.
Grubość ściółki powinna wynosić 2-5 cm. Trzeba ją systematycznie uzupełniać, szczególnie wiosną i przed zimą, gdyż w naturalny sposób się rozkłada. Tworzy się z niej próchnica, dzięki której w glebie zachodzą procesy biologiczne mające wpływ na jej urodzajność. Lepiej są w niej magazynowane m.in. fosfor oraz potas. Korzenie magnolii mogą łatwiej przyswajać wszystkie składniki pokarmowe, co ma bardzo korzystny wpływ na obfite kwitnienie.
Przeczytaj też: Ściółkowanie korą – 6 zalet
6. Czy prawidłowo nawożone magnolie zawsze mają duże kwiaty?
Każda odmiana magnolii ma wielkość kwiatów zapisaną w genach. Mogą być mniejsze lub większe. Jeżeli magnolie mają zapewnione składniki pokarmowe w odpowiedniej ilości, kwiaty osiągają wymiary największe, jakie są specyficzne dla danej odmiany. Zbyt obfite nawożenie, niż zalecane, nie spowoduje, iż kwiaty będą jeszcze większe.
W przypadku magnolii za duże kwiaty uważa się takie, które mają około 10 cm średnicy lub więcej. Warto wiedzieć, że magnolia – jako roślina – nie musi mieć dużych wymiarów, aby kwiaty były bardzo okazałe. Wyhodowano wiele odmian magnolii niskich i wolno rosnących (o wysokości zaledwie 2-3 m), których kwiaty są bardzo duże. Dzięki odpowiedniemu nawożeniu co roku wiosną kwiaty są nie tylko ogromne, ale jest ich także mnóstwo. Wiele tych odmian powtarza kwitnienie późnym latem. Jednak kwiatów jest znacznie mniej (czasem to tylko pojedyncze sztuki). Poza tym kwiaty są mniej widoczne, gdyż pod koniec lata magnolie mają liście, które je częściowo przesłaniają. Mimo tego i tak prezentują się wspaniale.
Odmiany niskich magnolii o dużych kwiatach
- Ann – kwiaty różowe; średnica 7-10 cm
- Betty – kwiaty różowe; średnica 10-15 cm
- George H.Kern – kwiaty różowe; średnica 7-10 cm
- Jane – kwiaty różowe; średnica 7-10 cm
- Judy - kwiaty różowe; średnica 7-10 cm
- Little Geisha – kwiaty biało-fioletowe; średnica 7-10 cm
- Nigra – kwiaty fioletowe; średnica 8-10 cm
- Orchid – kwiaty fioletowe; średnica 7-10 cm
- Oriental Night – kwiaty fioletowe; średnica 8-10 cm
- Pinkie – kwiaty różowe; średnica 8-10 cm
- Randy – kwiaty różowe; średnica 7-10 cm
- Ricki - kwiaty różowe; średnica 7-10 cm
- Susan – kwiaty różowe; średnica 8-10 cm