Nawożenie roślin na wiosnę - poradnik

Zapewnia lepsze plonowanie, wzrost i kwitnienie. Nawożenie roślin na wiosnę potrzebne jest w ogrodzie, mieszkaniu, na balkonie. O czym pamiętać? To proste!

Nawożenie roślin na wiosnę - poradnik

1. Dlaczego trzeba nawozić rośliny na wiosnę?

Odwieczny cykl przyrody w klimacie umiarkowanym, który panuje w Polsce, to cztery pory roku: wiosna, lato, jesień i zima. Każda z nich jest ważna dla roślin, bez względu na to, czy rosną w pomieszczeniach, czy na zewnątrz. Wiosna to czas wypuszczania młodych liści i pędów oraz kwitnienia. Lato jest porą owocowania. Jesienią rośliny wydają nasiona i kończą owocowanie. Zima to okres spoczynku. W świecie roślin od tych reguł są wyjątki. Przykładowo, oczary kwitną zimą, a sesleria jesienna i zimowity – jesienią. Człowiek wyhodował też wiele odmian, które kwitną prawie cały sezon i nie zawsze zawiązują nasiona, np. niektóre hortensje i lawenda. Pełnego zimowego spoczynku nie przechodzi większość roślin pokojowych oraz zimozielone iglaki.

Dla wszystkich roślin – ogrodowych, pokojowych i balkonowych - szczególnie ważna jest wiosna. W tym okresie potrzebują większej ilości składników pokarmowych, a w ziemi często jest ich zbyt mało. Niezbędne są im do wypuszczenia liści, pędów, kwiatów oraz zawiązania owoców i nasion. Dlatego nawożenie roślin na wiosnę to jeden z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Od niego zależy wygląd i kondycja roślin oraz ich kwitnienie i owocowanie. Największe problemy, jakie sprawia wiosenne nawożenie, to właściwy termin jego wykonania oraz jakich nawozów użyć. Rośliny mają bowiem różne wymagania. Poza tym zarówno brak nawożenia, jak i jego nadmiar nie są wskazane. Określenie potrzeb nawozowych roślin często utrudnia fakt, że nie wiadomo jak się nazywają. Obecnie w sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach sprzedawane są bowiem rośliny pochodzące z najdalszych rejonów świata, których egzotycznych nazw nie zawsze się pamięta. Wiele osób często uprawia rośliny otrzymane w prezencie jako nasiona, bulwy, cebule, sadzonki, odnóżki. Jednak mimo to wiosenne nawożenie roślin nie jest trudne. Ułatwiają to nawozy dedykowane do poszczególnych roślin.

Przeczytaj także: Nawozy mineralne – przegląd i zastosowanie

? Wiosna to jedna z czterech pór roku w klimacie umiarkowanym. Rozróżnia się wiosnę astronomiczną oraz klimatyczną. W Polsce wiosna astronomiczna rozpoczyna się w momencie równonocy wiosennej i trwa do momentu przesilenia letniego - zwykle przypada pomiędzy 21 marca a 22 czerwca. W tym czasie noce są coraz krótsze, zaś dni dłuższe. Wiosna klimatyczna zaś to okres, w którym średnia dobowa temperatura powietrza wynosi 5-15C. Za zwiastuny wiosny uważa się takie rośliny jak krokus wiosenny, śnieżyczka przebiśnieg, zawilec gajowy.

Nawożenie roślin na wiosnę - poradnik

2. Kiedy zacząć nawozić rośliny na wiosnę?

Wszystkie rośliny, zarówno pokojowe, jak i balkonowe oraz ogrodowe, kończą zimowy spoczynek nie tylko pod wpływem rosnącej temperatury, ale też dostępności naturalnego światła, co spowodowane jest wydłużaniem dni i skracaniem nocy oraz większej liczbie słonecznych dni. Dlatego nadejście wiosny odczuwalne jest też wśród roślin pokojowych, które praktycznie cały rok mają zapewnioną podobną temperaturę. W marcu i kwietniu zauważyć można, że zaczynają wypuszczać młode liście i pędy. To dobry czas, by zacząć ich zasilanie. Wcześniej jednak warto ocenić kondycję roślin pokojowych. Jeśli są mało gęste i mają zdrobniałe liście, należy je najpierw przesadzić i ewentualnie przyciąć. Nawożenie można zacząć po 2 tygodniach od przesadzenia.

Kwiaty jednoroczne na balkonach, jak pelargonie, petunie czy lobelie, zaczyna się zasilać również 2 tygodnie po posadzeniu. Zwykle to koniec maja, gdyż do połowy tego miesiąca w polskim klimacie zdarzają się przymrozki. Dlatego kwiaty balkonowe sadzi się zwykle po 15 maja. Jeśli na balkonie uprawiane są rośliny wieloletnie, np. iglaki, hortensje, róże, kwiaty cebulowe, zaczyna się je zasilać zwykle od marca, ale pod warunkiem, że ziemia w donicach jest odmarznięta. Jeżeli podłoże jest zamarznięte, trzeba poczekać – czasem nawet do kwietnia.

Rośliny w ogrodzie, a także trawnik, zaczyna się zasilać od marca lub kwietnia, gdy gleba odmarznie. Wcześniej warto zrobić wiosenne porządki, np. wertykulację trawnika oraz cięcie krzewów i drzewek.

Glebę w warzywniku najlepiej przygotować już jesienią tak, aby wiosną można było siać jak najwcześniej. Niektóre warzywa, jak marchew i pietruszka, mogą być siane nawet przed zimą. Już w marcu sieje się np. groch, mizunę, pietruszkę, rukolę, rzodkiewkę, szpinak. W kwietniu zaś można siać m.in. sałatę i marchewkę. Wiosenne nawożenie trzeba dostosować do gatunków warzyw. Tych najwcześniejszych, czyli nowalijek, zwykle się nie nawozi.

Przeczytaj także: Rośliny pokojowe o ozdobnych liściach – ABC nawożenia

Nawożenie roślin na wiosnę - poradnik

3. Jak często zasilać rośliny na wiosnę?

Każdy gatunek roślin ma inne potrzeby pokarmowe. Jeśli ich się nie zna, można korzystać np. ze wskazówek, które są na opakowaniach nawozów. Przeciętnie nawożenie roślin ogrodowych wykonuje się raz w miesiącu, a pokojowych i balkonowych – co tydzień.

Warto trzymać się zasady, że w amatorskiej uprawie nowalijek się nie nawozi. Rosną bowiem intensywnie i jeśli mają nadmiar azotu w ziemi, mogą gromadzić w liściach szkodliwe azotany. Nawożenie innych warzyw zaczyna się zwykle od końca maja. Duże potrzeby pokarmowe mają np. pomidor i papryka. Gruntowe pomidory oraz papryki zasila się co 10-14 dni, zaś doniczkowe – raz w tygodniu.

Na przełomie lutego i marca można wykonać wapnowanie trawnika, jeśli nie zrobiło się tego jesienią (zabieg potrzebny jest co 2-4 lata w zależności m.in. od rodzaju gleby). Potrzebę wapnowania sygnalizuje słaby wzrost i mało intensywne wybarwienie trawy. Przed wapnowaniem warto sprawdzić odczyn gleby (optymalny dla trawy wynosi pH 5,5-7,2). Łatwo to zrobić własnoręcznie, bez oddawania próbek do laboratorium. Służy do tego np. Zestaw do badania pH gleby. Wynik otrzymuje się po około 30 sekundach. Trzeba pamiętać, by nie mieszać nawozów wapniowych z innymi. Dlatego po wapnowaniu należy zrobić przerwę w nawożeniu co najmniej 2 miesiące. Jeżeli trawnik nie był wapnowany, pierwsze nawożenie wykonuje się w marcu (jeśli gleba odmarzła). Następnie trawnik zasila się co miesiąc.

Przeczytaj także: Jak i kiedy wapnować trawnik

Nawożenie roślin na wiosnę - poradnik

4. Jakimi nawozami zasilać rośliny na wiosnę?

W nawożeniu roślin - nie tylko wiosną - bardzo ważne jest dopasowanie nawozu odpowiedniego do ich potrzeb. Nie trzeba mieć specjalnej wiedzy na ten temat. Wybór ułatwiają bowiem nawozy dedykowane, których receptury są specjalnie opracowane do potrzeb poszczególnych gatunków. W nazwach nawozów znajdują się informacje to jakich roślin są przeznaczone. Przykładowo, Nawóz ekologiczny do truskawek ma skład dostosowany do wymagań pokarmowych truskawek, Nawóz ekologiczny do winorośli zapewnia obfity plon winogron, a Nawóz do tui wspomaga wzrost tui żywopłotowych, ciętych jak bonsai czy w kule.

Szczególne wymagania mają rośliny kwaśnolubne. Dzięki stosowaniu odpowiednich nawozów, łatwiej im zapewnić ziemię o niskim odczynie. Do takich roślin należą np. borówki amerykańskie. Do ich zasilania polecane są m.in. Nawóz ekologiczny do borówekNawóz do borówek.

Inne preparaty do roślin kwaśnolubnych, przeznaczone do konkretnych gatunków, to np. Nawóz do hortensji, Nawóz do magnolii, Nawóz do wrzosów Barwne Pole czy Nawóz do rododendronów i azalii. Niektóre rośliny są zasadolubne. Należy do nich lawenda. Do jej zasilania odpowiedni jest Nawóz do lawendy Fioletowy Pole. Ma skład dopasowany do potrzeb tej pięknej i wspaniale pachnącej rośliny. Gdy wiosną trawnik nie wygląda najlepiej, zastosować można np. Nawóz do trawników zagęszczający, Nawóz do trawników regeneracyjny, Nawóz do trawników z mchem.

Jakimi nawozami zasilać wiosną warzywa? To zależy, jakie gatunki się uprawia. Specjalne receptury, opracowane zgodnie z potrzebami konkretnych gatunków, mają np. Nawóz do pomidorów Aromatyczne Owoce, Nawóz do pomidorów i ogórków, Nawóz ekologiczny do pomidorów, ogórków i ziół. Preparaty o uniwersalnym zastosowaniu – do różnych roślin – to m.in. Nawóz ekologiczny do warzywNawóz do warzyw, Obornik bydlęcy granulowany.

Do roślin pokojowych i balkonowych także są nawozy dedykowane. Przykładowo to Nawóz do pelargonii Intensywne Barwy, Nawóz do paproci Burza Liści, Nawóz do surfinii Obfite Kwitnienie, Nawóz do draceny, juki, palmy. Uniwersalne zastosowanie mają Nawóz Dom i Balkon, Nawóz do kwitnących Morze Kwiatów czy Nawóz do roślin zielonych. Wiosną nie można zapomnieć o nawożeniu storczyków. Do ich zasilania polecane są specjalne produkty, dostosowane do ich potrzeb, jak Biohumus Max do storczyków czy Pałeczki nawozowe do storczyków.

Nie wystarczy zasilić roślin pokojowych i balkonowych tylko wiosną. Trzeba to robić systematycznie także później. - Jeśli zapomina się o tym lub brakuje czasu, warto stosować nawozy działające kilka tygodni, jak Pałeczki nawozowe bio, Balkon Energy do kwiatów balkonowych i tarasowych, Egzotic Energy do roślin cytrusowych i kaktusów.

Przeczytaj także: Nawozy dedykowane – 7 zalet

Nawożenie roślin na wiosnę - poradnik
Autor

Poradnik został napisany przez Eksperta Target, który od wielu lat pomaga czytelnikom rozwiązywać problemy związane z uprawą, pielęgnacją i ochroną roślin.

Miłość do roślin i pasja do ogrodnictwa naszego Eksperta pomaga mu w tworzeniu wartościowych poradników, które szczególnie przydatne są ogrodnikom amatorom oraz posiadaczom ogródków działkowych.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!