Z artykułu dowiesz się:
1. Czym charakteryzuje się olej rydzowy?
Jakie zastosowanie ma olej rydzowy?
Produkt, który możemy znaleźć z reguły w kuchni, zdrowy dla człowieka. Normalnie dodaje się go do sałatek, surówek, ziemniaków, kasz, sera czy ryb. Jest pochodzenia naturalnego, nietoksyczny i zdrowy, do tego tradycyjnie produkowany w Wielkopolsce? Olej rydzowy został na obecnym rynku wyparty przez tańszy olej rzepakowy. Jednak to właśnie ten pierwszy nie tylko wraca do łask jako lokalny „Super Food”, ale jako naprawdę zdrowa żywność dzięki m.in. obecności ważnych kwasów tłuszczowych omega 3. Jego pozytywne właściwości zdrowotne ceni się nie tylko w kuchni, ale również w kosmetyce, gdzie właśnie olej rydzowy jest cenioną przez specjalistów bazą pod wszelkiego rodzaju preparaty.
? Czy wiesz, że olej rydzowy jest niezwykle zdrowym tłuszczem powstającym w procesie tłoczenia nasion lnicznika siewnego, nazywanego także często lnianką, ryżykiem, judrą, rydzykiem lub rydzem. Te dwa ostatnie określenia są nawiązaniem do charakterystycznej, brązowej barwy nasion tej oleistej rośliny. Poza kolorem ziaren lnicznik nie ma oczywiście nic wspólnego z rydzami, jest za to blisko spokrewniony z rzepakiem.
Jakie właściwości zdrowotne ma olej rydzowy?
Olej rydzowy w kuchni ceniony jest ze względu na swoje właściwości prozdrowotne. Jest bardzo bogatym źródłem witamin, a zwłaszcza witaminy E, której znajduje się nawet 110mg w 100g produktu. Zawiera także witaminę A, witaminy z grupy B oraz lecytynę. Olej rydzowy wspomaga układ krążenia i zmniejsza ryzyko zawałów serca oraz udarów. Skutecznie obniża poziom tzw. złego cholesterolu, zapobiega przedwczesnemu rozpadaniu się czerwonych krwinek i zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów, a jako antyoksydant spowalnia procesy starzenia. Ponadto pozytywnie wpływa na kondycję skóry i włosów.
Czy olej rydzowy można wykorzystać w ogrodzie?
Olej rydzowy z powodzeniem może zostać wykorzystany w ogrodzie m.in. w celu ochrony roślin przed szkodnikami. Ten naturalny produkt oprócz właściwości owadobójczych dodatkowo zabezpiecza rośliny iglaste przed brązowieniem wczesnowiosennym i późnozimowym. Ponadto pozwala na uzyskanie wysokiej jakości roślin o zwiększonej odporności na choroby grzybowe.
2. Jak stosować Emulpar w ogrodzie?
Jaki preparat oparty jest na oleju rydzowym?
Do tej pory na rynku nie było żadnego produktu, który wykorzystywałby olej rydzowy w swoim składzie. Z odpowiedzią na szczęście przyszedł ekologiczny preparat owadobójczy Emulpar 940 EC, który wyprodukowany został właśnie na bazie oleju rydzowego. Emulpar 940 EC charakteryzuje pełne bezpieczeństwo i wysoka skuteczność.
W jaki sposób działa Emulpar 940 EC?
Preparat oparty jest na działaniu mechanicznym, dzięki czemu nie wpływa ono w żaden sposób na roślinę. Po wykonaniu oprysku preparatem Emulpar 940EC olej rydzowy pokrywa szkodniki cienką, lepką powłoką, która utrudnia im oddychanie i poruszanie się. W rezultacie prowadzi to do ich śmierci.
Czy preparat posiada okres karencji?
Preparat Emulpar 940EC nie jest typowym chemicznym środkiem ochrony roślin. Jest to produkt pochodzenia całkowicie naturalnego, dzięki czemu nie posiada okresu karencji. Oznacza to, że nawet zaraz po opryskach można po umyciu spożywać owoce i warzywa.
W jakim okresie można stosować Emulpar 940 EC?
Opryski tym preparatem można prowadzić cały rok, bez szkody dla środowiska naturalnego. Emulpar 940EC zaleca się stosować kilkakrotnie w ciągu roku. Preparat ma pewną istotną przewagę nad innymi stosowanymi dotąd preparatami olejowymi. Pozostałe preparaty oparte są z reguły na oleju parafinowym, a ten ze względu na możliwą fitotoksyczność w okresie wzrostu roślin można wykorzystywać tylko poza sezonem wegetacyjnym, gdy rośliny są w stanie uśpienia. Emulpar natomiast można używać przez cały okres wegetacyjny. Tak więc gdy po kolejnym oprysku trochę nam go zostanie - mamy pewność, że już niebawem go wykorzystamy do końca.
W jakich opakowaniach dostępny jest Emulpar?
Emulpar nabędziemy w wygodnym, gotowym do użycia sprayu o pojemności 750ml lub jako wydajny koncentrat, z którego przygotujemy dużą ilość cieczy do oprysku. Koncentrat dostępny jest w opakowaniach 30ml, 100ml oraz 250ml.
3 Na jakie problemy stosować Emulpar?
W jakich dawkach stosować Emulpar?
Problem |
Roślina |
Dawkowanie |
mszyce, przędziorki |
zioła |
Zalecane stężenie: 0,9%-1,2% 90-120 ml preparatu w 10 l wody |
mszyce, przędziorki, szpeciele, miseczniki, eliminowanie form zimujących szkodników |
drzewa i krzewy owocowe |
Zalecane stężenie: 0,9%-1,2% 90-120 ml preparatu w 10 l wody |
mszyce, przędziorki, miseczniki, ograniczenie liczebności wciornastków, wełnowców i mączlika szklarniowego |
warzywa polowe i pod osłonami |
Zalecane stężenie: 0,9%-1,2% 90-120 ml preparatu w 10 l wody |
mszyce, przędziorki, miseczniki, ograniczenie liczebności wciornastków, wełnowców i mączlika szklarniowego |
rośliny ozdobne |
Zalecane stężenie: 0,9%-1,2% 90-120 ml preparatu w 10 l wody |