Z artykułu dowiesz się:
1. Czy hiacynty mogą zakwitnąć zimą?
Na czym polega pędzenie cebulek kwiatowych?
Pędzenie roślin cebulowych to zabieg, który polega na przyspieszeniu ich naturalnej wegetacji. Jego celem jest doprowadzenie do wcześniejszego zakwitnięcia tych roślin. Dzięki temu można uzyskać pięknie kwitnące rośliny już w połowie zimy, nawet gdy na zewnątrz panują ujemne temperatury czy zalega pokrywa śnieżna. Do pędzenia idealnie nadają się hiacynty.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie cebul?
Cebulki hiacyntów ze względu na termin sadzenia do gruntu w sprzedaży dostępne są najczęściej od połowy sierpnia do późnej jesieni. Przed zakupem należy je dokładnie obejrzeć, czy nie mają śladów uszkodzeń, miejsc pokrytych pleśnią bądź wygryzionych przez szkodniki. Nie powinny mieć także zielonych zawiązków liści czy świeżych korzeni. Nie należy kupować cebul pomarszczonych, z zapadniętymi łuskami lub skórką. Cebule muszą być jędrne i ciężkie. Świadczy to o zgromadzeniu w nich odpowiedniej ilości składników pokarmowych i wody.
Jakie wymagania glebowe mają hiacynty?
Hiacynty najlepiej rosną na glebach lekkich, piaszczysto-gliniastych i dobrze przepuszczalnych. Na podłożach ciężkich i gliniastych słabo kwitną i mogą chorować. Takie podłoże warto rozluźnić poprzez dodanie torfu lub dobrze przekompostowanej kory. Natomiast gleby jałowe i piaszczyste powinny zostać wzbogacone w próchnicę. W celu zwiększenia przepuszczalności wilgotnej ziemi trzeba pamiętać o dodaniu piasku lub drobnego żwiru. Optymalne pH gleby dla hiacyntów wynosi 6,5-7,0, dlatego podłoża kwaśne powinno się wapnować rok przed planowanym wysadzeniem cebul.
W jaki sposób pędzić hiacynty?
Jeżeli planujemy pędzić hiacynty, warto nabyć cebule, które wcześniej zostały poddane preparowaniu. Należy je posadzić do doniczek w taki sposób, by wierzchołki wystawały lekko ponad powierzchnię ziemi. Doniczki z cebulkami umieszcza się w chłodnej i ciemnej piwnicy. Co kilkanaście dni warto umiarkowanie podlewać. Po 4-6 tygodniach ukorzenione cebulki można przenieść do mieszkania. Wyrastające pędy przykrywamy osłonkami z czarnego papieru. Po kilku dniach, gdy pędy się wydłużą, osłonki zdejmujemy i ustawiamy doniczki w miejscu jasnym, dobrze naświetlonym. Rośliny zakwitną po około 2 tygodniach.
Czy możliwe jest pędzenie bez podłoża?
Cebule hiacyntów możemy pędzić w wodzie w specjalnie przystosowanych naczyniach szklanych. Cebulkę umieszczamy w naczyniu, w chłodnym pomieszczeniu, z dala od słońca. Poziom wody musi się utrzymywać tuż pod piętką cebuli. Cebula szybko wytworzy korzenie rosnące potem w wodzie. Gdy pąki kwiatowe zaczną się koloryzować, ukorzeniony hiacynt do ciepłego i jasno oświetlonego pokoju, gdzie rozwiną się pędy i ukażą kwiaty. Po przekwitnięciu roślinę wyrzucamy, gdyż nie da ona ponownie dobrego kwiatu.
Który termin jest odpowiedni na pędzenie?
Jeśli cebule hiacyntów zostaną posadzone w drugiej połowie września to zakwitną na początku grudnia. Sadzone w pierwszej połowie października zakwitną w okolicy Świąt Bożego Narodzenia. Cebulki umieszczone w podłożu około połowy listopada zakwitną w okolicy Dnia Babci i Dziadka.
W jaki sposób przedłużyć kwitnienie?
Najokazalej pędzone hiacynty będą kwitły w pomieszczeniu chłodnym, o temperaturze niewiele wyższej od temperatury panującej w szklarni czy inspekcie. Zbyt wysokie temperatury spowodują, że łodygi będą rosły bardzo szybko, a ich wygląd będzie nienaturalny. Kwiaty będą zaś mniej trwałe.
Jak często należy podlewać rośliny?
W okresie kwitnienia rośliny należy regularnie podlewać. Nawadnianie jest także bardzo ważne po przekwitnięciu, gdyż w tej fazie następuje magazynowanie zapasów wody i składników pokarmowych na następny sezon wegetacyjny. Podczas podlewania należy unikać moczenia liści, gdyż sprzyja to rozwojowi chorób grzybowych.
W jakim celu przeprowadza się ogławianie?
Ogławianie polega na usunięciu przekwitłych kwiatów, co przyczynia się do zapobiegnięcia osłabienia cebul. Pęd kwiatostanowy powinien zostać obcięty tuż nad liśćmi, tak aby ich nie uszkodzić, gdyż przez nie roślina gromadzi składniki pokarmowe.
Co zrobić z cebulami po przekwitnięciu?
Po przekwitnięciu rośliny nadal regularnie podlewamy. Gdy tylko wczesną wiosną pozwolą warunki pogodowe cebule warto przesadzić do ogrodu. Jednak podczas sadzenia należy pamiętać o wysadzeniu cebul na właściwą głębokość, tj. 3-krotność ich wysokości. Nie należy także obcinać liści. Dopiero w momencie ich żółknięcia można usunąć. W czerwcu zasuszamy i przechowujemy w chłodnym miejscu do jesieni. Możemy je potem posadzić w ogrodzie, gdyż nie będą się nadawały do powtórnego pędzenia. W kolejnym sezonie rośliny zakwitną w terminie typowym dla gatunku, tj. wczesną wiosną.
Jakie problemy występują w uprawie?
Przestrzegając kilku zasad choroby nie stanowią większego problemu w uprawie hiacyntów. Podstawowym warunkiem zapewniającym prawidłowy wzrost roślin jest sadzenie zdrowego materiału. Należy także pamiętać, aby nie sadzić hiacyntów w podłoże po uprawie cebuli, ogórków, pomidorów, warzyw kapustnych i truskawek. Dodatkową ochronę cebul zapewnia ich moczenie w środku grzybobójczym tuż przed sadzeniem.