Z artykułu dowiesz się:
1. Czy można uprawiać rośliny na ścianie?
Co to są zielone ściany?
Zielone ściany, które niekiedy nazywane są także wertykalnymi ogrodami to w rzeczywistości kompozycje roślinne znajdujące się na ścianie. Na specjalnej konstrukcji wykonanej na przykład z juty znajdują się kieszenie przystosowane do bezpośredniej uprawy roślin lub umieszczenia donic z kwiatami, ziołami lub warzywami. Takie pionowe kompozycje z roślin można stworzyć zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.
Skąd wziął się pomysł na zielone ściany?
Pierwsze zielone konstrukcje, które nie zostały stworzone w pełni przez naturę, tylko pomógł jej człowiek, pojawiły się już około 2500 lat temu w wiszących ogrodach Babilonu. Pomysły na wertykalne ogrody były także kontynuowane w kolejnych wiekach. Wówczas największą popularnością cieszyły się róże pnące, winorośl oraz różne gatunki krzewów, które formowano w taki sposób, by tworzyły zielone ściany, szpalery i korytarze. Obecna idea zielonej ściany została spopularyzowana w latach 80-tych XX wieku przez francuskiego botanika i projektanta zieleni – Patrica Blanca. Zaobserwował on, iż wiele gatunków roślin doskonale rośnie w nienaturalnych warunkach, np. w pozycji pionowej i w małej ilości podłoża. Wówczas powstały pierwsze spektakularne projekty zielonych ścian, które stanowiły atrakcję turystyczną w takich miastach jak Paryż, Londyn, Berlin czy Mediolan.
Dlaczego warto mieć w swoim otoczeniu zieloną ścianę?
Roślinność odgrywa bardzo ważną rolę w naszym otoczeniu. Szczególnie w miastach, gdzie szybki rozwój jest związany z wieloma problemami, np. zanieczyszczenie powietrza, wzrost temperatury otoczenia, wzrastające zużycie energii czy zmniejszająca się powierzchnia terenów zieleni. Do tego tereny miejskie są często przegrzane, gdyż ściany i dachy budynków pochłaniają mnóstwo promieniowania słonecznego, które przetwarzane jest na ciepło.
Gdzie można założyć zieloną ścianę?
Zielona ściana ułatwi założenie własnego ogrodu tam, gdzie brakuje miejsca na tradycyjne doniczki i kwietniki. Idealna na balkony, tarasy, w przestrzeniach biur i domów. Doskonała do tworzenia małej architektury ogrodowej.
Jakie zalety i korzyści przynosi zielona ściana?
- Umożliwienie bliskiego kontaktu z naturą, niezbędnego aby zachować zdrowie fizyczne i psychiczne.
- Rośliny inspirują i czynią ludzi, którzy przebywają wśród roślin, szczęśliwszymi.
- Obecność roślin poprawia samopoczucie, zwiększa koncentrację i wydajność pracy.
- Poprawienie jakości powietrza (filtrują je i wychwytują zanieczyszczenia) oraz utrzymanie optymalnej wilgotności.
- Oczyszczenie powietrza z lotnych związków organicznych takich jak: aceton (występuje np. w farbach i lakierach do paznokci), formaldehyd (występuje m.in. w wykładzinach, w workach na śmieci oraz w klejach) czy toluen i ksylen (gazy powstające podczas pracy drukarki).
- Pełni funkcję estetyczną poprzez zasłonięcie brzydkich powierzchni lub zniszczonych elewacji.
- Zajęcie niewielkiej przestrzeni, które daje jednocześnie wyjątkową dekorację i zwiększa atrakcyjność naszego otoczenia.
- Oszczędność w zużywaniu energii np. na klimatyzację, gdyż dla swojego wzrostu i funkcji biologicznych rośliny pochłaniają wytwarzające ciepło promieniowanie słoneczne.
Jak skutecznie zapewnić wodę roślinom rosnącym na ścianie?
Odpowiednią wilgotność podłoża zapewni zastosowanie produktu TerraCottem, który jest bardzo łatwy w użyciu. Wystarczy wymieszać granulki TerraCottem z podłożem (100g na 20 litrów podłoża), w które następnie sadzimy rośliny. Produkt aplikuje się tylko jeden raz. Jest niezastąpiony podczas tworzenia zielonych ścian, gdzie warstwa podłoża jest zwykle bardzo ograniczona. Dodanie produktu do podłoża podczas sadzenia roślin sprawi, że lepiej zaaklimatyzują się w nowym miejscu i szybciej wypuszczą nowe korzenie. Szczególnie warto pamiętać o nim tam, gdzie nie mamy możliwości regularnego nawadniania.
Jakie korzyści zapewnia TerraCottem?
- Zdrowsze rośliny i zwiększone plony.
- Zwiększony wigor i żywotność roślin.
- Zwiększona zdolność zatrzymywania wody.
- Oszczędność wody do 50%.
- Silniejszy i głębszy rozwój systemu korzeniowego.
- Szybsze i lepsze aklimatykowanie roślin na nowym stanowisku.
- Większa odporność na stres, suszę oraz choroby fizjologiczne.
- Lepsze wykorzystanie nawozów.
- Umożliwienie uprawy roślin na glebach zdegradowanych.
Czym wyróżnia się zielona ściana z juty?
- Cztery lub sześć pojemnych kieszeni o różnych wielkościach (w zależności od wybranego modelu).
- Kieszenie przystosowane są do bezpośredniej uprawy roślin lub umieszczenia donic z kwiatami, ziołami lub warzywami.
- Wykonana z grubego płótna jutowego pokrytego tkaniną agrotechniczną.
- Konopny uchwyt służący do zawieszenia z możliwością regulacji o dł. max. 40 cm.
- Materiał i napowietrzniki w każdej kieszeni, zapewniają komfort roślinom.
- Zielony ogród na ścianie to najnowszy trend i innowacyjny produkt roku 2019.
W jaki sposób zamontować zieloną ścianę z juty?
Montaż zielonej ściany z juty jest wyjątkowo prosty i bardzo szybki. Wystarczy tylko zamontować na ścianie haczyk i zawiesić na nim jutową konstrukcję, której kieszenie obsadza się roślinami. Dzięki temu w krótkim czasie można uzyskać niebanalną dekorację ścienną.
Gdzie można zakupić zieloną ścianę?
Najlepszym i najprostszym rozwiązaniem aby cieszyć się z pięknych kompozycji na ścianie jest zakup produktu bezpośrednio ze sklepu internetowego dystrybutora. Dzięki temu są Państwo pewni, że otrzymują sprawdzony produkt najwyższej jakości. Zielona ściana z juty do kwiatów i ziół dostępna jest w wersji z 4 kieszeniami - "JUTEWALL4" lub z 6 kieszeniami - "JUTEWALL6".