Z artykułu dowiesz się:
1. Jak zaplanować uprawę drzew owocowych?
Na co zwrócić uwagę przy wyborze miejsca?
Aby osiągnąć sukces w uprawie owoców, potrzebujemy miejsca o pełnym lub prawie pełnym nasłonecznieniu. Jeśli owoce rosną w miejscu, które nie jest nasłoneczniane przez przynajmniej pół dnia, nie będą słodkie, poza tym łatwiej będą ulegać różnym chorobom. Jeżeli w naszym ogródku brakuje takiego miejsca, możemy posadzić drzewka owocowe obok grządek z kwiatami lub blisko roślin, które są mocno nasłonecznione. Kiedy znajdziemy już odpowiednie miejsce, powinniśmy je dokładnie zmierzyć, a wyniki zapisać. Dopiero wtedy możemy wybrać uprawy, które będą pasować do naszego ogrodu.
Co chcemy uprawiać?
Najlepszą zasadą w wyborze gatunków do uprawy jest: „Uprawiaj, co lubisz". Sporządźmy listę gatunków, które lubimy i chcielibyśmy hodować. Następnie wykreślmy wszystkie te, które na pewno nie będą owocować w warunkach, jakie możemy im zapewnić. Warto również zastanowić się nad uprawą owoców w pojemnikach.
Dlaczego warto zaplanować długoterminowe zbiory?
By uzyskać z naszych upraw jak najwięcej owoców, wybierzmy rośliny, które owocują w różnych okresach, w ciągu całego sezonu. Możemy zaplanować sobie ciągłe zbiory, przez cały sezon, lub też wybrać te gatunki, które owocować będą przed i po letnich wakacjach. By maksymalnie zwiększyć zbiory, powinniśmy wybrać wczesne, średnie i późne odmiany każdego rozważanego przez nas gatunku. Owoce poszczególnych odmian na ogół nadają się do zbioru przez kilka dni do kilku tygodni, jednak jeśli rozważnie wybierzemy typy i odmiany uprawianych roślin, możemy zbierać słodkie owoce od wiosny aż po późną jesień.
Przykładowa lista upraw do niewielkiego ogrodu?
- Późnowiosenne zbiory- wczesna i późna lipcowa truskawka, po 10 roślin każdej z odmian.
- Wczesnoletnie zbiory- wczesna odmiana maliny.
- Letnie zbiory- wczesna i średnia odmiana śliwy.
- Zbiory późnego sezonu- średniowczesna oraz jesienna odmiana jabłoni (wybieramy takie, które zdolne są do zapylania siebie nawzajem).
Czy warto prowadzić statystyki żywotności roślin?
Uwzględnijmy statystyki dotyczące naszych roślin. W tym celu powinniśmy zanotować następujące dane każdej rośliny:
- Rozmiary dostępnych roślin oraz przestrzeń, jakiej potrzebuje każda z nich.
- Czy potrzebujemy więcej niż jednej rośliny, by zapewnić skuteczne zapylanie?
- Ile lat będziemy oczekiwać od zasadzenia roślin do pierwszych zbiorów?
- Oczekiwane plony.
Ograniczmy nasz wybór
Obszar, na którym możemy uprawiać owoce, może zmniejszyć liczbę gatunków, jakie będziemy mogli hodować. Jednak nawet gdy mamy dużo miejsca, które możemy przeznaczyć pod uprawę, powinniśmy zawęzić listę gatunków, póki nie dowiemy się, ile naszego czasu i wysiłku potrzebować będzie każda z ro-ślin. By ocenić poszczególne gatunki z naszej listy, powinniśmy odpowiedzieć sobie na postawione niżej pytania. Wtedy dopiero stwórzmy końcową listę owoców, jakimi chcielibyśmy i mogli się zająć.
Ile owoców możemy zużyć?
Możemy wyrzucać owoce, jednak uprawa ilości znacznie przekraczających możliwości konsumpcyjne pochłonie wiele naszej pracy. Dlatego też powinniśmy zastanowić się, ile plonów poszczególnych gatunków jesteśmy w stanie zużyć, i pamiętać o tym, planując uprawę.
Ile czasu możemy poświęcić naszym roślinom?
Nie wybierajmy wielu gatunków, które wymagają dużych nakładów pracy. Jabłoń, borówka amerykańska, winogrona i grusza są dobrym wyborem dla weekendowych ogrodników, ponieważ owoce mogą pozostać na roślinach przez kilka dni po osiągnięciu pełnej dojrzałości.
Jak długo zamierzamy czekać na pierwsze owoce naszych roślin?
Jeśli chcemy zbierać plony już w rok po rozpoczęciu uprawy, powinniśmy w naszym planie uwzględnić maliny i truskawki. Warto również pamiętać, że karłowate odmiany drzewek owocowych zaowocują wcześniej niż ich standardowe odpowiedniki.
Jakie owoce możemy z łatwością kupić?
Jeśli w naszej okolicy trudno jest kupić dobre maliny lub gruszki, zastanówmy się nad uprawą tych gatunków, zamiast owoców, które możemy znaleźć w lokalnych sklepach. Można też rozważyć uprawę wyróżniających się odmian popularnych owoców, których kupienie w sklepach nie jest na co dzień łatwą sprawą.
Czy warto rozrysować plan uprawy?
Kiedy mamy już ostateczną listę gatunków, które chcemy uprawiać, przenieśmy naszą ideę na papier. Wybierzmy skalę, w jakiej narysujemy nasz teren uprawny, pozostawiając miejsce na wpisanie objaśnień i szczegółów. Na przykład, jeśli przyjmiemy, że na naszej mapie 2 cm będzie odpowiednikiem 1 m (skala 1:50) to krzew średnicy 1,5m zajmie 3 cm, zaś 4-metrowe drzewo około 8 cm. W przypadku większych obszarów uprawnych, naszą mapę możemy sporządzić na większym formacie papieru lub po prostu na kilku mniejszych kartkach. Przenosząc nasz przyszły ogród na papier zachowajmy zalecaną przestrzeń dla każdej z roślin. Nie powinniśmy ich zagęszczać, gdyż stają się wtedy bardziej podatne na choroby, a przy tym wydają mniejsze plony. Kiedy już wszystko rozplanujemy ku własnej satysfakcji, możemy rozpocząć uprawę w najbliższym sezonie.