Z artykułu dowiesz się:
1. Czy chwasty można zwalczyć preparatem pochodzenia naturalnego?
1. Czy chwasty można zwalczyć preparatem pochodzenia naturalnego?
Dlaczego walczymy z chwastami?
Chwasty to niepożądane rośliny w uprawach roślin ogrodowych. Produkują często nasiona, które są zdolne do długotrwałego przebywania w stanie spoczynku. Pozostają one w tym stanie, póki nie zostaną wystawione na działanie światła lub na przykład nie nastąpi uszkodzenie ich łupiny. Dzięki temu chwasty mogą kiełkować, np. w świeżo przekopanej ziemi. Z uwagi na bardzo szybkie przystosowanie się do danej uprawy oraz techniki uprawy, rosną szybciej i bujniej w porównaniu z rośliną uprawną.
Jaka jest szkodliwość chwastów?
- Obniżenie plonów roślin uprawnych – chwasty zabierają im miejsce, światło, wodę i składniki pokarmowe, mogą nawet doprowadzić do całkowitego zagłuszenia uprawianych roślin.
- Utrudnienie przeprowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych - wiele gatunków chwastów, np. wyka czy oset utrudnia zbiór zbóż, zaś niektóre powodują ich wyleganie, uniemożliwiające koszenie mechaniczne.
- Uszkodzenie sprzętu do zbioru plonów – przykładem są twarde łodygi szarłatu Palmera, które mogą uszkadzać kombajny, natomiast włókniste pędy zawleczonego do Polski zaślazu pospolitego powodują blokowanie się maszyn wykorzystywanych do zbioru buraków.
- Obniżenie wartości zebranych plonów – przykładem są nasiona tobołków, które nadają mące gorzki smak. Z kolei nasiona lnicznika obniżają wartość oleju rzepakowego zaś nasiona gorczycy polnej utrudniają przemiał zbóż. Chwasty mogą mieć także niekorzystny wpływ na zwierzęta gospodarskie. Różne gatunki piołunu i czosnków zjedzone przez krowy nadają mleku nieprzyjemny smak i zapach, natomiast szczaw powoduje zmaślenie mleka.
- Właściwości trujące niektórych gatunków chwastów - np. nasiona kąkolu, barszcz Sosnowskiego, lulek czarny czy blekot pospolity.
- Rozprzestrzenianie chorób i szkodników - niektóre chwasty są żywicielami groźnych dla roślin uprawnych chorób bakteryjnych, grzybowych i wirusowych oraz szkodników.
Czy naturalne substancje mogą pomóc w walce z chwastami?
W walce z chwastami sprawdzi się naturalny olejek eteryczny otrzymany z pelargonii. W jego skład wchodzi kwas pelargonowy, zwany także kwasem nonanowym. Jest to organiczny związek chemiczny z grupy nasyconych kwasów tłuszczowych. Ma postać bezbarwnej lub żółtawej oleistej cieczy o charakterystycznym zapachu. W obniżonej temperaturze ma postać bezbarwnych kryształów o blaszkowatym kształcie.
Czy jest dostępny preparat zawierający kwas pelargonowy?
Do tej pory na rynku nie było żadnego produktu przeznaczonego do walki z uciążliwymi chwastami, który zawierałby substancję pochodzenia naturalnego w swoim składzie. Z odpowiedzią na szczęście przyszedł preparat Effect 24H 680 EC, który opiera się na kwasie pelargonowym. Formą użytkową środka jest koncentrat do sporządzania emulsji wodnej. Produkt przeznaczony jest do stosowania przy użyciu opryskiwaczy ręcznych. W sprzedaży detalicznej dostępny jest w opakowaniach 50ml, 150ml, 500ml i 1000ml.
? Czy wiesz, że Effect 24H 680 EC to doskonała alternatywa dla popularnych herbicydów zawierających w swoim składzie bardzo szkodliwy i rakotwórczy glifosat, np. Roundup 360 SL.
Jak działa środek Effect 24H 680EC?
Effect 24H 680EC niszczy zielone, nadziemne części roślin. W kontakcie z roślinami opryskanymi powoduje ich deformację poprzez zniszczenie błon komórkowych i ich dehydratacje, a następnie zahamowanie wzrostu i zamieranie. Przy odpowiednim zastosowaniu produktu, działanie środka widać już po upływie jednego dnia od aplikacji.
Gdzie możemy stosować Effect 24H 680EC?
Środek Effect 24H 680EC jest desykantem i nieselektywnym herbicydem o działaniu kontaktowym, przeznaczonym do zwalczania chwastów w ogrodach działkowych i przydomowych. Z powodzeniem może być stosowany we wszystkich uprawach. Szczególnie polecany jest do stosowania w uprawach drzew i krzewów owocowych, gdyż z uwagi na naturalne pochodzenie preparatu możemy być pewni, że w owocach nie będzie pozostałości niepożądanych substancji. Ponadto środek nie wykazuje działania doglebowego, nie stwarza więc zagrożenia dla roślin uprawianych następczo. Effect 24H 680 EC to po prostu doskonały sposób na pozbycie się chwastów bez stosowania szkodliwej chemii.
W której fazie wzrostu najlepiej stosować preparat?
Środek najskuteczniej niszczy chwasty znajdujące się we wczesnych fazach rozwojowych w warunkach sprzyjających intensywnemu wzrostowi roślin. Zabiegi najlepiej wykonywać na chwasty w pełni wigoru, w stadium 4 - 6 liści lub na chwasty w postaci rozety do 4 cm (wysokość nie więcej niż 10 cm). Przy odpowiednim zastosowaniu produktu, działanie środka widać już po upływie jednego dnia od aplikacji.
W jaki sposób sporządzić ciecz użytkową?
Przed przystąpieniem do sporządzania cieczy użytkowej należy dokładnie ustalić potrzebną jej ilość. Zawartością opakowania przed użyciem wstrząsnąć. Odmierzoną ilość środka wlać do zbiornika opryskiwacza napełnionego częściowo wodą. Opróżnione opakowania przepłukać trzykrotnie wodą, a popłuczyny wlać do zbiornika opryskiwacza z cieczą użytkową i uzupełnić wodą do potrzebnej ilości. Dokładnie wymieszać. W przypadku przerw w opryskiwaniu czynność mieszania powtarzać każdorazowo przed przystąpieniem do dalszej pracy.
Jakie warunki należy zapewnić podczas zabiegu?
Aby uzyskać zadowalające rezultaty zabiegi powinno wykonywać się na suchą roślinność, podczas słonecznej, bezdeszczowej pogody. Przystępując do wykonania zabiegu należy ściśle przestrzegać zalecanych dawek środka i ilości wody. W celu skutecznej likwidacji chwastów wskazane jest użycie około 160ml preparatu na 2 litry wody. Taka dawka wystarcza zwykle na opryskanie nawet do 100m2 powierzchni. Ważne jest pełne pokrycie zwalczanej roślinności podczas wykonywania zabiegu. W ciągu sezonu można przeprowadzić 2 takie zabiegi.
Kiedy nie jest zalecane przeprowadzenie zabiegu?
- na rośliny mokre;
- w porze deszczowej lub przed zbliżającym się deszczem;
- w okresie dużej wilgotności powietrza;
- podczas wiatru, stwarzającego możliwość znoszenia cieczy użytkowej na sąsiednie rośliny uprawne;
- gdy temperatura jest niższa niż 10oC.
Które gatunki chwastów są szczególnie wrażliwe na preparat?
- Chwasty wrażliwe - chwastnica jednostronna, gwiazdnica pospolita, mniszek pospolity, szarłat szorstki, tasznik pospolity, komosa biała, przetacznik perski, jasnota purpurowa, jasnota różowa.
- Chwasty średnio wrażliwe - starzec zwyczajny.
- Chwasty średnio odporne - wiechlina roczna.
Czy Effect 24H 680 EC pomoże zlikwidować odrosty korzeniowe?
Effect 24H 680 EC pozwala także na skuteczną likwidację odrostów korzeniowych. Zabieg należy wykonać podczas słonecznej, bezdeszczowej pogody na odrosty mające nie więcej niż 15 cm wysokości, na niezdrewniałe części roślin. W ciągu sezonu można przeprowadzić 2 takie zabiegi. W celu skutecznej likwidacji odrostów korzeniowych zaleca się użycie 120ml preparatu na 2 litry wody. Taka dawka wystarcza zwykle na opryskanie nawet do 100m2 powierzchni.
Jak pozbyć się chwastów z powierzchni twardych i półprzepuszczalnych?
Chwasty rosnące na powierzchniach twardych i półprzepuszczalnych można skutecznie zlikwidować przy użyciu preparatu Effect 24H 680 EC. Zabiegi można wykonywać od wiosny do jesieni, podczas słonecznej, bezdeszczowej pogody. W przypadku chwastów rosnących na utwardzonych drogach dojazdowych czy ścieżkach dla pieszych oraz chodnikach zaleca się użycie 160ml preparatu na 5 litrów wody. Taka ilość cieczy roboczej w zupełności wystarczy na opryskanie około 100m2 powierzchni.
Jak długi okres karencji posiada preparat Effect 24H 680 EC?
Stosując środki ochrony roślin musimy pamiętać o przestrzeganiu okresu karencji. Jest to okres od ostatniego zastosowania środka do dnia zbioru rośliny uprawnej. W przypadku produktu Effect 24H 680 EC zalecany jest zaledwie 1 dzień karencji. Oznacza to, że w przeciwieństwie do innych powszechnie dostępnych środków chwastobójczych substancja zawarta w preparacie bardzo szybko ulega rozpadowi i nie stanowi zagrożenia dla ludzi czy zwierząt.
Dlaczego okres karencji jest tak ważny?
Okres karencji dla ludzi i zwierząt to jeden z najważniejszych parametrów, który pozwala na planowanie zabiegów ochrony roślin ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa. Zapobiega on zatruciu pokarmowemu ludzi i zwierząt. Zapewnienie bezpieczeństwa jest bardzo ważnym celem współczesnej ochrony roślin, gdyż zebrane i spożywane plony muszą być wolne od jakichkolwiek niepożądanych substancji.