Z artykułu dowiesz się:
1. Jak w naturalny sposób zaprawiać nasiona?
W jakim celu zaprawia się nasiona?
Zaprawianie nasion ma na celu zabezpieczenie kiełkujących nasion przed chorobami grzybowymi i szkodnikami, które przenoszone są na nasionach oraz występują w glebie. Zaprawianie nasion zapewnia lepsze i bardziej wyrównane wschody. Młode siewki szybciej się rozwijają oraz stają się odporniejsze na groźne choroby i szkodniki, co w rezultacie daje wyższe plony dobrej jakości.
Jakie substancje chemiczne wykorzystuje się do zaprawiania nasion?
Obecnie w sprzedaży nie ma środków chrony roślin z rejestracją amatorską przeznaczonych do ochrony roślin przed chorobami grzybowymi powodującymi zgorzele siewek. Do niedawna zarejestrowane były zaprawy nasienne, które w swoim składzie zawierały tiuram, mankozeb lub karboksynę. Najpopularniejszym środkiem do ochrony nasion i kiełkujących roślin była Zaprawa Nasienna T 75 DS./WS.
Czy do ochrony siewek można wykorzystać naturalne produkty?
Do zaprawiania nasion, cebulek oraz korzeni przesadzanych roślin dwuletnich i wieloletnich doskonale nadaje się mączka bazaltowa. Warto także zastosować ją przy wysadzaniu rozsady warzyw czy kwiatów. Dzięki naturalnej ochronie kiełkujące nasiona chronione są przez atakiem szkodników oraz porażeniem przez choroby grzybowe. Skuteczną ochronę siewek zapewni też biopreparat Biosept Active, którym opryskujemy kiełkujące nasiona.
W jaki sposób zaprawiać nasiona mączką bazaltową?
Zaprawianie niewielkiej ilości nasion najłatwiej wykonać np. w szczelnie zamkniętym słoiku. Nasiona obtacza się w mączce bazaltowej na kilka dni przed wysiewem. Tak stosowana mączka bazaltowa jest doskonałą naturalną zaprawą do nasion, chroniącą uprawy przed chorobami i szkodnikami. Stanowi też doskonały nawóz startowy dla młodych siewek.
W jaki sposób dawkować Biosept Active?
Dzięki podlewaniu roślin ozdobnych czy warzyw roztworem preparatu Biosept Active podnosimy ich odporność na choroby. Zalecane jest stężenie 0,05-0,1%, czyli 5-10 ml środka należy wymieszać w 10 litrach wody. W zależności od ilości i wysokości roślin zaleca się aplikować 2-4 litry cieczy użytkowej na 1m2 powierzchni. Najlepsze efekty uzyskuje się podlewając bezpośrednio po wysiewie nasion lub sadzeniu roślin. Decydując się na oprysk preparatem Biosept Active należy zastosować stężenie takie jak w przypadku podlewania. 10 litrów cieczy użytkowej wystarcza na około 100 m2 powierzchni ogrodu. Zabieg warto powtórzyć po około 14 dniach.
Jak działa mączka bazaltowa na choroby?
Eliminacja patogenów z wykorzystaniem mączki bazaltowej polega na mechanicznym oblepieniu strzępek grzybni. Regularne stosowanie preparatu ma znaczący wpływ na ograniczenie występowania chorób również poprzez uniemożliwienie rozsiewania się zarodników grzybów. W rezultacie prowadzi to do braku zakażeń i rozprzestrzeniania się choroby.
W jaki sposób działa mączka bazaltowa na szkodniki?
Eliminacja szkodników z wykorzystaniem mączki bazaltowej polega na zaczopowywaniu przez pył kanalików powietrznych na powierzchni skóry owadów i sprawia, że się duszą. Ponadto maleńkie kryształki mączki osiadają miedzy poszczególnymi segmentami ciała i ocierają skórę tak silnie i boleśnie że owady giną z głodu. W przypadku nasion wolnych od szkodników zapobiegną ich wystąpieniu przynajmniej przez cały okres wschodów.