Z artykułu dowiesz się:
1. Jakie znaczenie mają bakterie?
Co to są bakterie?
Bakterie to grupa jedno- lub wielokomórkowych mikroorganizmów, które stanowią osobne królestwo. Mogą mieć różne kształty, np. kulisty, pałeczkowaty lub spiralny. Niektóre bakterie potrafią łączyć się ze sobą, tworząc luźne, charakterystyczne układy przestrzenne (np. paciorkowce).
Gdzie występują bakterie?
Bakterie występują we wszystkich biotopach. Można je spotkać w glebie, w innych organizmach i w wodzie, na lodowcach Antarktydy i wokół oceanicznych kominów hydrotermalnych. Występują nawet na terenach radioaktywnych. W jednym gramie gleby można znaleźć nawet 40 milionów komórek tych organizmów, a około milion w mililitrze wody słodkiej. Na Ziemi jest w przybliżeniu około pięć kwintylionów bakterii, które stanowią znaczną część biomasy planety.
Jaką rolę odgrywają bakterie?
Bakterie biorą udział w podtrzymywaniu wszystkich cykli biogeochemicznych (np. obiegu azotu) oraz w procesach fermentacji i gnicia. Jako symbionty żyjące w organizmach zwierząt, w tym ludzi, odpowiadają m.in. za trawienie pokarmów, umożliwiając lub przynajmniej ułatwiając w ten sposób ich odżywianie. Są producentami różnych ważnych dla funkcjonowania ekosystemu substancji, np. niektórych witamin dla konsumentów. Niektóre bakterie mogą zakłócać funkcjonowanie organizmów, powodując u nich choroby. W przemyśle i biotechnologii bakterie są niezwykle cenione, w tym przy biologicznym oczyszczaniu ścieków (jako główny element osadu czynnego) oraz przy wytwarzaniu produktów spożywczych, np. jogurtu i sera. Wykorzystywane są także w przemyśle farmaceutycznym do produkcji peptydów i białek, które trudno uzyskać z innych źródeł. Modyfikowane genetycznie bakterie są producentami, między innymi, insuliny (stosowanej jako lek w terapii cukrzycy).
Czy bakterie można wykorzystać w ochronie roślin?
Naturalnych pomocników, którzy ochronią nasze rośliny znajdziemy także wśród bakterii i mikroorganizmów. Metoda wykorzystania mikroorganizmów do ochrony i poprawy wzrostu roślin jest dobrze znana ekologicznym ogrodnikom i stosowana od wielu lat. Niestety bardzo niewiele osób o tym wie i mało kto stosuje to w praktyce. Dzieje się tak zapewne dlatego, że dostępne do tej pory preparaty z mikroorganizmami miały szereg wad. Przede wszystkim wymagały specyficznych warunków przechowywania co dodatkowo przy krótkim terminie przydatności do użycia trudno było spełnić. Ponadto wysokie koszty oraz konieczność niemal natychmiastowego zużycia bakterii sprawiła, że korzystali z niego wyłącznie nieliczni ekologiczni ogrodnicy i najwięksi zapaleńcy naturalnych upraw.
Kiedy rozpocząć walkę z chorobami przy pomocy bakterii?
Walkę z chorobami roślin zaczynamy zazwyczaj dopiero po zauważeniu niepokojących objawów na roślinach. Sięgamy wówczas po chemiczne środki grzybobójcze, które mają powstrzymać szybko rozprzestrzeniającą się infekcję. Bardzo często jednak okazuje się, że mimo naszej interwencji, uszkodzonych roślin nie uda się uratować. W szczególności dotyczy to owoców i warzyw, które posiadają gnilne plamy i pleśnieją. W takim stanie nadają się tylko do wyrzucenia. Przy problemach z chorobami grzybowymi sprawdza się powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. W takim przypadku doskonale sprawdzą się nieinfekcyjne bakterie, które ograniczą lub całkowicie uniemożliwią rozwój wielu groźnych dla roślin chorób.
Jakie zasady należy przestrzegać aby ograniczyć wystąpienie wielu chorób roślin?
- Unikanie zbyt dużego zagęszczenia roślin i zapewnienie im odpowiedniej wentylacji, poprzez przycinanie pędów oraz wietrzenie tuneli i szklarni.
- Unikanie zbyt częstego zwilżania liści, gdyż z kroplami wody przenoszą się chorobotwórcze grzyby. Dlatego lepiej podlewać rośliny bezpośrednio na ziemię.
- Unikanie przenawożenia azotem, gdyż nadmierne dawki nawozów azotowych sprzyjają rozwojowi wielu chorób roślin.
- Regularna obserwacja upraw i bieżące usuwanie roślin z objawami chorób, aby te nie rozprzestrzeniały się na resztę uprawy.
- Przestrzeganie zasad zmianowania w ogrodzie warzywnym.
- Stosowanie naturalnych oprysków zapobiegawczych.
2. Jak wykorzystać pożyteczne bakterie w ogrodzie?
Czy jest dostępny preparat zawierający pożyteczne bakterie?
Użycie pożytecznych mikroorganizmów stało się zupełnie proste i możliwe dla każdego posiadacza ogrodu. Od 2018 roku do dyspozycji jest nowy, wysoce skuteczny preparat o nazwie Guard, zawierający pożyteczne bakterie w formie proszku. Dzięki temu opakowanie preparatu jest niewielkie, bardzo lekkie i można je przechowywać aż przez 3 lata.
Co zawiera preparat Guard?
Preparat Guard zawiera starannie dobrane szczepy bakterii, które zostały wyselekcjonowane z naturalnych, zdrowych upraw. Bakterie te odbudowują mikroflorę nadziemnych części roślin oraz stanowią naturalną barierę ochronną dla roślin w ogrodzie. W 1 gramie preparatu Guard znajduje się aż 10 miliardów różnych kolonii bakterii.
W jakich uprawach można stosować Guard?
Guard doskonale sprawdzi się we wszelkich uprawach roślin ogrodniczych. Szczególnie warto sięgnąć po ten preparat jeśli uprawiamy drzewa i krzewy owocowe oraz warzywa. Nie można także zapomnieć o zastosowaniu produktu na trawnikach oraz w uprawie roślin ozdobnych.
Do czego najczęściej wykorzystuje się Guard?
Naniesione na roślinę bakterie preparatu Guard stosowanego prewencyjnie zmniejszają ryzyko porażenia rośliny przez organizmy patogeniczne. Stosowany interwencyjnie, w naturalny sposób poprawia kondycję i zmniejsza ryzyko zamierania. Dzięki preparatowi Guard zwiększamy bioróżnorodność oraz przywracamy naturalną równowagę w ogrodzie zachwianą przez długotrwałe stosowanie chemicznych metod uprawy roślin. Guard ogranicza występowanie chorób roślin, a tym samym zmniejsza konieczność stosowania środków ochrony roślin. Zwiększa również plonowanie warzyw i owoców, wspomaga regenerację roślin w warunkach stresowych oraz poprawia wigor, odżywia i stymuluje wzrost roślin, a także polepsza smak i jakość plonów.
Jakie są korzyści ze stosowania preparatu Guard?
- Zmniejszenie ryzyka występowania chorób roślin;
- Zmniejszenie zużycia lub nawet całkowita rezygnacja ze środków ochrony roślin;
- Zwiększenie plonów i poprawa smaku owoców oraz warzyw;
- Uzyskanie zdrowej i wolnej od skażeń chemicznych żywności;
- Brak szkodliwości dla ludzi, zwierząt i owadów zapylających.
Pamiętaj: Opryskując rośliny bakteriami zawartymi w preparacie Guard zmniejszasz ryzyko wystąpienia chorób, wspomagasz zdrowy wzrost roślin i przywracasz naturalną równowagę w ogrodzie. Dzięki temu możesz rezygnować ze stosowania chemicznych oprysków, oszczędzając czas i pieniądze. Pozwól aby naturalni strażnicy ogrodu pracowali za ciebie!
Czy preparat posiada okres karencji i prewencji?
Preparat Guard nie jest typowym chemicznym środkiem ochrony roślin. Bakterie w nim zawarte nie stanowią zagrożenia dla ludzi i zwierząt, w tym pszczół i innych owadów zapylających. Stosowanie preparatu jest proste, wygodne i bardzo bezpieczne - wystarczy trzymać się zasad wypisanych na instrukcji. Guard umożliwia ochronę roślin bez okresu karencji i prewencji. Co więcej, wykonanie oprysku na owoce krótko przed zbiorami, zapewnia im lepszą trwałość i wolne od chorób przechowywanie.
Kiedy i w jaki sposób wykonywać zabiegi przy użyciu Guard?
W celu przygotowania cieczy użytkowej wystarczy 20g preparatu rozpuścić w 5-10 litrach wody. Taka ilość cieczy w zupełności wystarczy na około 100m² powierzchni ogrodu. Oprysk można wykonywać kilkukrotnie w dowolnym terminie wegetacji roślin. Zabiegi zaleca się powtarzać co 14-21 dni w godzinach późnopopołudniowych lub wieczornych. W uprawach wieloletnich warto także pamiętać o wykonaniu zabiegu na koniec wegetacji po opadnięciu liści oraz wiosną na start.