Z artykułu dowiesz się:
1. Dlaczego warto uprawiać kwiaty na bukiety?
Kwiaty są piękną ozdobą ogrodów. Zachwycają kolorami oraz kształtami. Podkreślą charakter posesji, np. wiejskiej, rezydencjonalnej, miejskiej. Zapach wielu gatunków, jak lawenda czy róża, ma właściwości terapeutyczne – poprawia nastrój i zmniejsza stres.
Ogrodowe kwiaty nadają się także na bukiety, wiązanki, stroiki, wieńce. Okazji jest mnóstwo! Kwiaty lubimy wręczać i dostawać np. na urodziny, imieniny, Dzień Matki, Dzień Kobiet, Dzień Nauczyciela, z okazji rocznic, ślubu czy sukcesów zawodowych. Cięte kwiaty z własnego ogrodu wypada także wręczać bez specjalnych okazji, np. udając się na kawę do przyjaciółki czy obiad do rodziców. To mogą być pojedyncze kwiaty albo bukiety. Z ciętych kwiatów łatwo też robić różnego rodzaje kompozycje, jak stroiki, girlandy i wieńce. Florystyka może stać się nawet hobby, zwłaszcza jeśli kompozycje kwiatowe wykonuje się razem z dziećmi czy znajomymi. Bywa też formą terapii, gdyż kontakt z kwiatami pomaga zapomnieć o chorobach, niepowodzeniach, trudnych życiowych zakrętach oraz przywołać miłe wspomnienia. Wielu osobom niektóre gatunki kwiatów kojarzą się z rodzinnym domem, ulubioną porą roku albo drogimi osobami.
Kwiaty cięte można oczywiście kupić np. w kwiaciarni. Jednak wyhodowane samodzielnie sprawiają zwykle więcej radości, zarówno osobie wręczającej, jak i obdarowywanej. Aby efekt był większy, warto uprawiać kwiaty wyjątkowe. Nie muszą to być jednak gatunki rzadkie. Czasem wystarczy mieć w ogrodzie kilka ciekawych odmian. Przykładowo, przy różnych okazjach można wręczać różę Wspomnienie Lata. Nietypowymi upominkami będą też róże Biały Miś, Cukrowa Wata i Smocze Zęby. Małej wnuczce można ofiarować tulipany Mickey Mouse, zaś dla dorosłej wyhodować alstromerie lub inne kwiaty na bukiet ślubny. Panie o imieniu Alicja ucieszą róże odmiany Alicja.
Na kwiaty cięte można uprawiać różne gatunki roślin: jednoroczne, dwuletnie, byliny, krzewy. Niektóre w wazonach zachowują świeżość tylko kilka dni. Inne cieszą kilka tygodni. Z zasuszonych kwiatów ciętych układa się także suche bukiety i wiązanki. Ich trwałość wynosi zwykle kilka miesięcy. Na pewno nie należy ograniczać miejsca w ogrodzie na kwiaty cięte.
Przeczytaj także: Rabata kwiatowa – jak zaplanować i założyć
2. Jakie rośliny jednoroczne uprawiać na kwiat cięty?
Kwiaty jednoroczne wschodzą i zakwitają w tym samym roku, nawet już po kilku tygodniach. Wiele z nich sieje się od razu do gruntu (najczęściej w kwietniu lub maju), np. groszek pachnący, nagietek, słonecznik ozdobny.
Bardzo dużo gatunków kwiatów jednorocznych uprawia się z rozsady, którą można zrobić własnoręcznie albo kupić. Z tej grupy roślin w wazonach trwałe są m.in. astry chińskie, celozje, cynie, lewkonie. Bardzo lubiane są także lwie paszcze, choć w rzeczywistości to rośliny wieloletnie. Jednak w polskim klimacie uprawia się je jako kwiaty na jeden sezon.
Jednoroczne kwiaty są znakomite na bukieciki i bukiety wręczane jako drobne upominki oraz do dekoracji mieszkań. Niektóre, jak cynie i słoneczniki karłowe, bywają wykorzystywane na bukiety ślubne. Ślicznie pachną groszek, lewkonia i lwia paszcza. Jedną z zalet kwiatów jednorocznych jest możliwość uprawy nowości co roku. Poza tym szybko zapełniają one puste miejsca w ogrodzie.
Przeczytaj także: 10 rzeczy, które lubi lwia paszcza
3. Jakie rośliny dwuletnie uprawiać na kwiat cięty?
Kwiaty dwuletnie zakwitają w kolejnym roku po siewie. W tej grupie kwiatów są np. bratek, goździk brodaty, goździk ogrodowy, niezapominajka, stokrotka. Nadają się na bukieciki i bukiety wręczane jako dowód sympatii, pamięci, podziwu. Szczególnymi, bardzo lubianymi kwiatami są bratek i niezapominajka. Nie tylko są piękne, ale także uważa się je za symbol skromności i przywiązania.
Większość kwiatów dwuletnich uprawia się z rozsady. Niektóre siać można od razu do gruntu. Przykładem jest miesięcznica dwuletnia, która rozsiewa się także sama. To roślina dorastająca do około 100 cm wysokości. Jej kwiaty są różowe, fioletowe lub białe. Jednak to nie one są największą ozdobą miesięcznicy lecz płaskie, okrągłe łuszczyny z nasionami, przypominające monety. Mają one dekoracyjne walory zarówno gdy są jeszcze zielone (niedojrzałe), jak i srebrzyste (po dojrzeniu). Miesięcznice są znakomite do nadawania faktury bukietom, wieńcom, wiązankom, stroikom. Pięknie wyglądają także w suchych kompozycjach.
Przeczytaj także: Nawozy dedykowane – 7 zalet
4. Jakie byliny uprawiać na kwiat cięty?
Byliny to rośliny wieloletnie, których części nadziemne są niezdrewniałe. W tej grupie są m.in. kwiaty cebulowe i kłączowe, jak hiacynt, irys, konwalia, lilia, mieczyk, szafirek, tulipan. Cennymi gatunkami bylinowymi na kwiaty cięte są także np. dzielżan, floks wiechowaty, gipsówka, jeżówka, krwawnik, ostróżka, rudbekia, słoneczniczek, zatrwian. Własnoręcznie wyhodowane piwonie bywają wręczane nauczycielom z okazji zakończenia roku szkolnego. Margaretki wykorzystuje się m.in. do letnich dekoracji mieszkań i grobów, zaś astry bylinowe oraz chryzantemy - jesiennych. Bukiet z mieczyków to ozdoba salonu na wyjątkowe okazje, jak zjazd rodzinny czy wizyta szczególnego gościa, która podkreśla ważny charakter spotkania.
Z niektórych pięknie kwitnących bylin układa się bukiety na specjalne okazje, np. śluby, komunie, rocznice. Szczególnie cenione są lilie oraz tulipany. Wiele kwiatów bylinowych można wykorzystywać w kompozycjach suchych: bukietach, stroikach, wiązankach, wieńcach. Lubiane są zwłaszcza gipsówki, jeżówki i zatrwiany.
Przeczytaj także: W jaki sposób uprawiać i pielęgnować chryzantemy
5. Jakie krzewy uprawiać na kwiat cięty?
W ogrodzie warto mieć krzewy ozdobne nadające się na kwiaty cięte. Najpopularniejsze to róże. Wśród nich są odmiany miniaturowe, krzewiaste, pnące w setkach odmian. Jako kwiatowe prezenty często wręcza się róże czerwone, różowe, kremowe, białe. Wypada dawać zarówno pojedynczą różę, jak i bukiet czy kosz tych pięknych kwiatów.
Na kwiat cięty uprawiać można także lilak, nazywany popularnie bez. To krzew, który świetnie znosi cięcie w czasie kwitnienia, a nawet, dzięki temu, kwitnie bardziej obficie w kolejnym roku. Na bukiety cenione są zwłaszcza lilaki pachnące. Wśród takich odmian są np. Madame Lemoine (biała) i Evangeline (różowa). Jeśli bukiet ma być inny niż wszystkie, warto posadzić w ogrodzie lilak o rzadko spotkanych kwiatach, jak Sensation, którego kwiaty są biało-fioletowe.
Na wiosenne bukiety do dekoracji wnętrz nadają się np. forsycja, jaśminowiec, kalina, migdałowiec, a na letnie oraz jesienne – hortensje. Krzewy kwitnące wiosną można pędzić w wazonach. Wystarczy pod koniec zimy ściąć jedną lub kilka gałązek, np. forsycji lub migdałowca, i wstawić do wody. Zakwitają zwykle po około 2 tygodniach.
Przeczytaj także: Sposób na piękne róże
6. Jak przedłużyć trwałość kwiatów ciętych?
Kwiaty cięte mają różną trwałość w wazonach. Długo świeżość zachowują np. cynie, lewkonie, lwie paszcze, margaretki. Niektóre kwiaty można układać nawet w wazonach bez… wody. To m.in. gipsówka, miesięcznica dwuletnia, suchołuska, zatrwian – bez wody zasychają, ale nie tracą walorów dekoracyjnych.
Większość kwiatów ciętych trzeba jednak wstawiać do wody. Jej codzienna wymiana pozytywnie wpływa na przedłużenie ich świeżości. Do wody warto dodawać specjalne odżywki. Trwałość kolorów i świeżość ciętych roślin przedłuża Odżywka do kwiatów ciętych Świeże Kwiaty. W kwiaciarniach do bukietów często dołączane są odżywki w miniaturowych opakowaniach. To pozwala obdarowanej osobie cieszyć się dłużej kwiatami. Podobnie postąpić można z własnoręcznie przygotowanym bukietem, dołączając do niego Odżywkę Piękny Bukiet do kwiatów ciętych w aplikatorze (wystarcza na 1 l wody).
Większość kwiatów lepiej chłonie wodę, jeśli końce ich łodyg, przed włożeniem do wody, przytnie się ukośnie. Są jednak wyjątki. Przykładowo, tulipanom ucina się łodygi prostopadle. Gdy są przycięte ukośnie, przyswajają za dużo wody, przez co stają się jak szkliste i szybciej tracą świeżość. Przed wstawieniem kwiatów do wazonów usuwa się również dolne liście (w kontakcie z wodą zaczynają gnić). Lewkonie zaś wyrywa się z korzeniami. Następnie korzenie trzeba opłukać i dopiero wtedy kwiat wstawić do wazonu. Lewkonia z korzeniami zachowuje trwałość zdecydowanie dłużej niż cięta.
Bukiety ustawia się tak, aby nie stały w miejscach silnie nasłonecznionych oraz w pomieszczeniach, w których pali się papierosy. Unikać też trzeba umieszczania wazonów obok pater z owocami, np. jabłkami, śliwkami, gruszkami, pomarańczami. Owoce wydzielają bowiem etylen, który przyśpiesza starzenie kwiatów. Bardzo wrażliwy na etylen jest np. goździk. Zwykle bukiety z goździków zachowują świeżość około 4 tygodni. Pod wpływem etylenu goździki więdną nawet w ciągu kilku dni.
W podobny sposób postępuje się z dodatkami do bukietów, które nadają im strukturę. To mogą być np. liście paproci i funkii oraz kwiatostany traw ozdobnych.
Przeczytaj także: Trawy ozdobne - 5 łatwych w uprawie