Pnącza łatwe w uprawie – 5 najlepszych

Nadają się do uprawy w ogrodach i na balkonach. Oto pnącza jednoroczne oraz wieloletnie, które mają bardzo małe wymagania. Szybko tworzą zielone parawany, a niektóre również wspaniale kwitną.

Pnącza łatwe w uprawie – 5 najlepszych

Z artykułu dowiesz się, jak uprawiać mało wymagające pnącza:

1. Bluszcz pospolity

bluszcz pospolity

Skąd pochodzi bluszcz pospolity?

Bluszcz pospolity (Hedera felix) znany jest także pod nazwami bluszcz drzewny (bardzo lubi wspinać się po wysokich drzewach) oraz bluszcz zwyczajny. Rośnie dziko w Europie i Azji. Spotykany jest w także polskich lasach. Bardzo stare egzemplarze można podziwiać w parkach przy dawnych pałacach. Od wieków bluszcz jest symbolem wierności małżeńskiej. Dlatego był sadzony na cmentarzach.

Bluszcz pospolity to długowieczna roślina. Okazy liczące co najmniej 200-300 lat nie należą do rzadkości. Jeśli nie znajduje podpór, płoży się po ziemi, tworząc zimozielone kobierce. Młode bluszcze rosą wolno, starsze – szybciej. Po kilkudziesięciu latach osiąga 10 m długości lub więcej.

Wymagania bluszczu pospolitego – podstawowe informacje

  • Stanowisko: cień lub półcień
  • Ziemia: przeciętna albo żyzna
  • Podlewanie: umiarkowane
  • Podpory: mocne; najlepiej chropowate, jak mur, pień starego drzewa, drewniana pergola (nie wspina się po siatkach ogrodzeniowych)
  • Czy kwitnie: tak (tylko stare egzemplarze); niepozorne kwiaty pojawiają się jesienią, bardzo lubią je odwiedzać pszczoły
  • Czy można uprawiać w donicach: tak
  • Wytrzymałość na mróz: bardzo dobra
  • Stopień trudności uprawy: łatwy

Jak wygląda bluszcz pospolity?

Bluszcz pospolity jest prawie zawsze pnączem. Tylko nieliczne odmiany mają kształt krzaczasty. Liście bluszczów nie opadają na zimę. Gdy nadchodzą mrozy, matowieją i czerwienieją. To naturalne zjawisko. Wiosną kolory liści znów stają się wyraziste: zielone albo zielone z kremowymi i żółtymi przebarwieniami (w zależności od odmiany). Kształty liści przypominają strzałki, kurze stopki, serca. Zdarzają się odmiany, np. Filigran, z karbowanymi liśćmi, które wyglądają podobnie jak pelargonii bluszczolistnej.

Stare egzemplarze kwitną. Najczęściej są to bluszcze wspinające się po wysokich drzewach. Bluszcze pospolite bowiem to rośliny cieniolubne. Jednak, aby zakwitnąć, potrzebują słońca. Kwiaty pojawiają się jesienią na pędach, które mają dostęp do światła słonecznego. Są niepozorne i mało dekoracyjne. O tym, że się pojawiły, informuje charakterystyczne huczenie skrzydełek pszczół, które bardzo chętnie odwiedzają kwiaty bluszczów. Owoce dojrzewają wiosną. Są okrągłe, ciemnoniebieskie.

Do podpór bluszcze przyczepiają się przy pomocy korzeni przybyszowych. Nie pasożytują na drzewach.

Gdzie uprawiać bluszcz pospolity?

Bluszcz pospolity jest polecany na stanowiska zacienione i półcieniste. Tworzy szczelne, zielone ściany. Wspina się przy pomocy korzeni przybyszowych. Nie potrafi się piąć poprzez owijanie się wokół podpór, jak np. fasola. Dlatego trzeba mu zapewnić podpory chropowate. Bardzo dobre są mury, pnie drzew, beton, drewniane pergole. Jeśli bluszcz pospolity zostanie posadzony przy siatce ogrodzeniowej – nie będzie się po niej piął. Zarośnie za to podmurówkę i ewentualnie słupki ogrodzenia. Zacznie się także płożyć po ziemi.

Nadaje się do okrywania nieestetycznych murów oraz betonowych ogrodzeń i słupów. Wspaniale wygląda, gdy wspina się po wysokich drzewach, np. sosnach. Można go sadzić także przy drzewach martwych lub półmartwych.

Jaką ziemię lubi bluszcz pospolity?

To pnącze o małych wymaganiach. Bluszcz pospolity zadowala się ziemią przeciętną, ale rośnie bujniej w żyznej. Bardzo lubi podłoża z dużą ilością próchnicy. Dlatego dobrze rośnie w ogrodach, w których nie usuwa się wszystkich jesiennych liści. Po rozłożeniu się tworzą naturalną ściółkę i próchnicę.

Bluszcze, zwłaszcza starsze, są dość odporne na brak wody. Dołki, w których mają być sadzone młode egzemplarze – zwłaszcza pod wysokimi drzewami czy na balkonach i tarasach - warto jednak zaprawiać hydrożelami, które magazynują wodę. Takie właściwości ma np. odżywka TerraCottem Universal, zawierająca hydrożel, a także nawóz, lawę wulkaniczną i organiczny materiał nośnikowy.

Jak i czym nawozić bluszcz pospolity?

Bluszcze pospolite nawozi się od maja do lipca. Egzemplarze rosnące w ogrodzie wystarczy zasilić 2-3 razy w sezonie. Bluszcze w donicach na balkonie czy tarasie nawozi się raz w tygodniu.

Polecane są nawozy do roślin pnących, jak Nawóz granulowany do powojników i pnączy.

Na balkonie można też używać nawozu do roślin ozdobnych z liści, np. Nawóz w płynie Zielone Liście.

Ciekawe odmiany bluszczów pospolitych

  • Eva – liście kremowo-zielone
  • Filigran – liście zielone
  • Glacier – liście kremowo-zielone
  • Gold Child – liście żółto-zielone
  • Harold – liście żółto-zielone
  • Marmorata – liście kremowo-zielone
  • Profesor Seneta – liście kremowo-żółto-zielone

2. Fasola wielokwiatowa

fasola wielokwiatowa

Skąd pochodzi fasola wielokwiatowa?

Fasola wielokwiatowa (Phaseolus coccineus) znana jest także jako fasola ozdobna. Pochodzi z Ameryki Środkowej. Obecnie jest uprawiana jako roślina dekoracyjna i jadalna na całym świecie. Nadaje się do tworzenia szybkich osłon na jeden sezon.

To pnącze jednoroczne, rozmnażane z nasion. Dorasta zwykle do 3-4 m wysokości (są też odmiany karłowe). Fasolka wielokwiatowa jest często sadzona w ogrodach wiejskich. Polecana jest również na balkony. Pędy fasoli wielokwiatowej owijają się wokół podpór.

Wymagania fasoli wielokwiatowej – podstawowe informacje

  • Stanowisko: słoneczne
  • Ziemia: przeciętna albo żyzna
  • Podlewanie: umiarkowane
  • Podpory: średnio mocne
  • Czy kwitnie: tak (kwiaty są zwykle czerwone)
  • Czy można uprawiać w donicach: tak
  • Wytrzymałość na mróz: brak
  • Stopień trudności uprawy: łatwy

Gdzie uprawiać fasolę wielokwiatową?

Najlepiej rośnie na słonecznych, ciepłych stanowiskach. Nadaje się do uprawy w ogrodach oraz na balkonach i tarasach. Pnie się po kratkach, sznurkach, patykach, pergolach, trejażach, siatkach, balustradach. Tworzy szczelne, zielone parawany na jeden sezon. Bardzo szybko rośnie.

Jak wygląda fasola wielokwiatowa?

Fasola wielokwiatowa jest podobna do fasoli zwykłej, ale ma większe, bardziej dekoracyjne kwiaty. Szczególnie ładnie kwitnie w kolorze czerwonym. Są też odmiany z kwiatami białymi lub fioletowymi. Liście są duże, trójlistkowe.

Jaką ziemię lubi fasola wielokwiatowa?

Fasola wielokwiatowa toleruje przeciętną ziemię, ale rośniej bujniej, gdy jest ona żyzna - najlepiej z dodatkiem próchnicy.

Na balkonie można fasolę wielokwiatową posiać np. w Ziemi uniwersalnej, najlepiej z dodatkiem Humusu albo w Ziemi kwiatowo-balkonowej do roślin kwitnących.

Jak i czym nawozić fasolę wielokwiatową?

Fasolę wielokwiatową nawozi się od maja do lipca. Wystarczy 1-2 razy w miesiącu, zarówno egzemplarze w rosnące ogrodzie, jak i w donicach na balkonie czy tarasie.

Polecane są nawozy do roślin pnących, jak Nawóz granulowany do powojników i pnączy.

Ciekawe odmiany fasoli wielokwiatowej

  • Hestia – kwiaty biało-czerwone; karłowa
  • Piękny Jaś – kwiaty białe; tyczna

3. Rdest Auberta

rdest Auberta

Skąd pochodzi rdest Auberta?

Rdest Auberta (Fallopia aubertii, Polygonum aubertii) znany jest również jako rdestówka Auberta. Pochodzi z Chin. W Europie jest uprawiany od końca XIX wieku. To jedno z najsilniej rosnących pnączy. Pod względem siły wzrostu mogą z nim konkurować tylko niektóre odmiany winobluszczu pięciolistkowego. Rocznie rdest Auberta przyrasta po 3-8 m! Pędy o długości 20 m i więcej nie należą do rzadkości.

Rdest Auberta świetnie znosi cięcie. Dlatego, jeśli za bardzo się rozrośnie, można go mocno przyciąć wiosną. To pnącze wieloletnie. Jego liście opadają na zimę.

Wymagania rdestu Auberta – podstawowe informacje

  • Stanowisko: cień, półcień lub słońce
  • Ziemia: każda
  • Podlewanie: niekonieczne
  • Podpory: mocne; wspina się wijąc wokół podpór, jak pergole, kratki, trejaże, siatki
  • Czy kwitnie: tak; od lipca do mrozów (słabo kwitnie w cieniu)
  • Czy można uprawiać w donicach: tak
  • Wytrzymałość na mróz: bardzo dobra (mogą przemarzać najmłodsze, niezdrewniałe pędy, ale rdest bardzo szybko się regeneruje)
  • Stopień trudności uprawy: łatwy

Jak wygląda rdest Auberta?

Rdest Auberta to silnie rosnące pnącze o dość wiotkich pędach (zwłaszcza młodych). Po podporach wspina się owijając się wokół nich. Liście mają kształt łopatkowaty. Wielką ozdobą rdestu Auberta są białe kwiaty zebrane w okazałe wiechy (o długości do 20 cm). Kwitnienie zaczyna się w lipcu i trwa aż do przymrozków.

Gdzie uprawiać rdest Auberta?

Rdest Auberta jest wyjątkowo mało wymagający co do stanowiska i ziemi. Już po kilku sezonach tworzy ścianę zieleni. Bardzo dobrze się wspina po kratkach, pergolach, trejażach, siatkach, słupach, rynnach. Nie potrafi się wspinać po murach. Nadaje się też do sadzenia przy wysokich drzewach. Jednak wtedy trzeba mu pomóc owinąć się wokół grubego pnia. Gdy rdest Auberta dosięgnie gałęzi, np. sosny czy martwego drzewa, porasta całą koronę. Wygląda to niesamowicie w czasie kwitnienia.

Jaką ziemię lubi rdest Auberta?

To wyjątkowo mało wymagające pnącze. Dobrze rośnie w każdej ziemi. Im gleba jest żyźniejsza, tym rdest Auberta rośnie bardziej okazale.

Na balkonie można go posadzić np. w Ziemi uniwersalnej, najlepiej z dodatkiem Humusu, lub w Ziemi kwiatowo-balkonowej do roślin kwitnących.

Jak i czym nawozić rdest Auberta?

Rdesty Auberta nawozi się od maja do lipca. Wystarczy 1-2 razy w miesiącu, zarówno egzemplarze rosnące w ogrodzie, jak i w donicach na balkonie czy tarasie.

Polecane są nawozy do roślin pnących, jak Nawóz granulowany do powojników i pnączy.

Ciekawa odmiana rdestu Auberta

  • Summer Sunshine – liście złocistozielone

4. Wilec purpurowy

wilec purpurowy

Skąd pochodzi wilec purpurowy?

Wilec purpurowy (Ipomea purpurea) bywa nazywany powojem jednorocznym. Rośnie wyjątkowo szybko i bardzo obficie kwitnie. Pochodzi z Ameryki Środkowej. Dorasta do 3-4 m. Owija się wokół podpór. Wytwarza bardzo dużą masę liści oraz zawiązuje mnóstwo kwiatów.

Wymagania wilca purpurowego – podstawowe informacje

  • Stanowisko: słoneczne
  • Ziemia: przeciętna albo żyzna
  • Podlewanie: umiarkowane
  • Podpory: mocne
  • Czy kwitnie: tak; kwiaty są w różnych kolorach (w zależności od odmiany)
  • Czy można uprawiać w donicach: tak
  • Wytrzymałość na mróz: brak (to roślina jednoroczna)
  • Stopień trudności uprawy: łatwy

Jak wygląda wilec purpurowy?

To pnącze szybko rosnące, owijające się wokół podpór. Liście mają kształt serca. Kwiaty zaś przypominają kielichy. Są w różnych kolorach: białym, fioletowym, niebieskim, różowym.

Jaką ziemię lubi wilec purpurowy?

Na balkonie można go posadzić np. w Ziemi uniwersalnej, najlepiej z dodatkiem Humusu, albo w Ziemi kwiatowo-balkonowej do roślin kwitnących.

Jak i czym nawozić wilca purpurowego?

Wilce purpurowe nawozi się od maja do sierpnia. To pnącza potrzebujące obfitego nawożenia, gdyż bardzo intensywnie rosną i obficie kwitną. Najlepiej zasilać wilce raz w tygodniu, zarówno egzemplarze w rosnące ogrodzie, jak i w donicach na balkonie czy tarasie.

Polecane są nawozy do roślin pnących, jak Nawóz granulowany do powojników i pnączy.

5. Winobluszcz pięciolistkowy

winobluszcz

Skąd pochodzi winobluszcz pięciolistkowy?

Winobluszcz pięciolistkowy (Parthenocissus quinquefolia) jest też znany jako dzikie wino. W stanie dzikim rośnie w Ameryce Północnej. Jest bardzo popularny na całym świecie, także w Polsce. To jedno z najszybciej rosnących pnączy. Rocznie przyrasta po 1-8 m (w zależności od odmiany). Pędy o długości 20 m i więcej nie należą do rzadkości. Jeśli nie znajduje podpór, płoży się po ziemi. Chwasty nie mają szans.

Winobluszcz pięciolistkowy to pnącze wieloletnie. Jego liście opadają na zimę.

Wymagania winobluszczu pięciolistkowego – podstawowe informacje

  • Stanowisko: cień, półcień lub słońce (jesienią liście najbardziej przebarwiają się w słonecznych miejscach)
  • Ziemia: każda
  • Podlewanie: niekonieczne
  • Podpory: mocne; świetnie się wspina po dowolnych podporach (także gładkich)
  • Czy kwitnie: tak; kwiaty są niepozorne, bardzo chętnie odwiedzane przez pszczoły
  • Czy można uprawiać w donicach: tak
  • Wytrzymałość na mróz: bardzo dobra
  • Stopień trudności uprawy: łatwy

Jak wygląda winobluszcz pięciolistkowy?

Winobluszcz pięciolistkowy ma charakterystyczne liście, przypominające dłoń z rozłożonymi szeroko palcami. Rośnie silnie. Potrafi się owijać wokół podpór, a także przyczepiać się do nich za pomocą wąsów czepnych zakończonych przylgami. Dzięki temu wspina się po każdej podporze: kratkach, murach, siatkach, drzewach, słupach.

Jesienią liście winobluszczów pięknie się przebarwiają w kolorze czerwonym lub żółtym (w zależności od odmiany). Kwiaty są drobne, niepozorne. Zwabiają pszczoły. Owoce winobluszczów są okrągłe, w kolorze ciemnoniebieskim.

Gdzie uprawiać winobluszcz pięciolistkowy?

To pnącze znakomite do tworzenia szybkich osłon. Nadaje się do sadzenia w ogrodzie i na wszystkich balkonach (także od strony północnej). Winobluszcze tworzą ściany zieleni. Mogą zastępować żywopłoty. Nadają się do sadzenia np. przy pergolach, balustradach balkonowych, kratkach, słupach, wysokich drzewach, ogrodzeniach, murach, werandach.

Jaką ziemię lubi winobluszcz pięciolistkowy?

Winobluszcz pięciolistkowy ma bardzo małe wymagania co do ziemi. Bardzo dobrze rośnie w każdej. Na balkonie można go posadzić np. w Ziemi uniwersalnej, najlepiej z dodatkiem Humusu.

 

Jak i czym nawozić winobluszcz pięciolistkowy?

Winobluszcze nawozi się od maja do lipca. Wystarczy 2-3 razy w sezonie.

Polecane są nawozy do roślin pnących, jak Nawóz granulowany do powojników i pnączy.

Na balkonie można również używać nawozu do roślin ozdobnych z liści, np. Nawóz w płynie Zielone Liście.

Ciekawe odmiany winobluszczu pięciolistkowego

  • Star Showers – liście biało-zielone, przebarwiające się na czerwono
  • Yellow Wall – liście zielone, przebarwiające się na żółto
Autor

Poradnik został napisany przez Eksperta Target, który od wielu lat pomaga czytelnikom rozwiązywać problemy związane z uprawą, pielęgnacją i ochroną roślin.

Miłość do roślin i pasja do ogrodnictwa naszego Eksperta pomaga mu w tworzeniu wartościowych poradników, które szczególnie przydatne są ogrodnikom amatorom oraz posiadaczom ogródków działkowych.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!