Podlewanie storczyków - kiedy i jak podlewać orchidee

Aby zdrowo rosły i obficie kwitły, trzeba zadbać o prawidłowe podlewanie storczyków. Przede wszystkim woda powinna być odstana i w temperaturze pokojowej. Nie może długo stać w podstawkach.

Podlewanie storczyków - kiedy i jak podlewać orchidee

1. Jaką wodą podlewać storczyki?

Prawidłowe podlewanie to podstawowy i bardzo ważny zabieg w uprawie storczyków pokojowych. Bez względu na to, jaki gatunek się uprawia, woda musi być koniecznie odstana. Dlaczego? Bardzo często woda z wodociągu zawiera chlor, który negatywnie wpływa na wzrost storczyków. Może też mieć – zwłaszcza w okresie zimowym – dość niską temperaturę (nawet tylko kilka stopni Celsjusza), co powoduje często opadanie pąków i kwiatów oraz choroby liści (szczególnie wrażliwe są falenopsisy, znane też jako ćmówki).

Aby woda z kranu nadawała się do podlewania storczyków, wystarczy ją wlać do konewki, a następnie poczekać kilka godzin. W tym czasie ulotni się z niej chlor i podniesie temperatura do panującej w pomieszczeniu. Dopiero wtedy można taką wodą podlewać storczyki.

Czasem woda z kranu jest zbyt twarda do podlewania storczyków. Dość łatwo to poznać po tym, jak pienią się np. mydło, szampon, płyn do zmywania naczyń. Jeśli pienią się obficie, woda jest miękka, zaś słabo – twarda, czyli zawiera dużo związków mineralnych. Jeżeli do podlewania storczyków stale używa się zbyt twardej wody, na obrzeżach doniczek powstaje biały osad, tzw. kamień. Zmienia się także odczyn podłoża w doniczce, co prowadzi do jego zasolenia. To ma niekorzystny wpływ na wzrost storczyków.

W wodzie odstanej w konewce związki mineralne częściowo się w wytrącają w postaci osadu. Jednak nie staje się ona z tego powodu dużo bardziej miękka. Dlatego, jeśli woda w kranie jest twarda, lepiej używać do podlewania storczyków deszczówki lub wody przefiltrowanej w kuchennym dzbanku. Niektóre gatunki storczyków wręcz preferują miękką wodę, np. cambria oraz katleja.

Przeczytaj także: Przesadzanie storczyków pokojowych – krok po kroku

Podlewanie storczyków - kiedy i jak podlewać orchidee

2. Jak często podlewać storczyki?

Częstotliwość podlewania trzeba przede wszystkim dostosować do fazy wzrostu storczyków. Więcej podlewa się w czasie wegetacji, gdy pojawiają się nowe liście, pędy i kwiaty, a mniej w okresie spoczynku, czyli zimą. Nie jest to jednak reguła. Przykładowo, cymbidium nie ma wyraźnego zimowego spoczynku jak inne storczyki. Dlatego trzeba obserwować swoje orchidee. Zwykle podlewanie jest potrzebne co 1-2 tygodnie.

Poszczególne gatunki storczyków mają nieco inne preferencje co do podlewania, ale różnice są nieduże. Bardzo popularny falenopsis (Phalaenopsis) nie lubi silnego przesuszania między podlewaniami. Rzadziej uprawiana miltonia na nadmiar wody, ale też jej brak, reaguje tworzeniem się na liściach charakterystycznej harmonijki. Cymbidium powinno mieć podłoże stale lekko wilgotne. Katleja zaś rośnie najlepiej, jeżeli podłoże między podlewaniami przeschnie.

Czy podłoże jest suche lub wilgotne można sprawdzać dotykając go palcem. Ten sposób bywa jednak zawodny, gdyż podłoże do storczyków często jest wilgotne wewnątrz doniczki, a suche na powierzchni. Dlatego czasem łatwiej ocenić wilgotność substratu poprzez podniesienie doniczki. Jeśli jest lekka, to znak, że podłoże jest suche. Szybką ocenę stanu substratu umożliwiają też przezroczyste doniczki. Przez ich ścianki widać, jak woda użyta do podlewania nasącza go, a następnie spływa do podstawki. Składniki, które są w mieszankach do storczyków, wchłaniają wodę bardzo dobrze. Przykładowo, Gotowe podłoże do storczyków zawiera najwięcej kory.

Przeczytaj także: Dodatki do podłoży – jakie i kiedy wybrać

Podlewanie storczyków - kiedy i jak podlewać orchidee

3. Podlewać storczyki rano czy wieczorem?

Zdecydowanie lepszą porą na podlewanie storczyków jest początek dnia. Dzięki temu krople wody, jeśli spadną na liście lub dostaną się do rozety, którą tworzą liście, wyschną do wieczora. Wszystkie gatunki storczyków nie powinny mieć mokrych liści w nocy, gdyż sprzyja to gniciu korzeni i powstawaniu plam na częściach nadziemnych. Szczególnie wrażliwe na niewłaściwą porę podlewania są falenopsisy, sabotki, dendrobia. W ich przypadku koniecznie trzeba pamiętać o podlewaniu rano, a nie wieczorem.

Podlewanie można połączyć z nawożeniem. Do konewki dodaje się np. Nawóz do storczyków Moc Kwiatów. Preparat ma dozownik, co ułatwia przygotowanie prawidłowego roztworu. Zawiera azot, fosfor i potas oraz bor, cynk, mangan, miedź, żelazo. Oddzielne nawożenie i podlewanie umożliwiają preparaty w samodozujących ampułkach, jak Orchid EnergyOrchid Energy Duo do storczyków. Zaopatrują orchidee w niezbędne substancje odżywcze przez okres aż do 4 tygodni.

Przeczytaj także: Nawożenie storczyków doniczkowych – 4 zasady

Podlewanie storczyków - kiedy i jak podlewać orchidee

4. Czy zraszać storczyki?

Większość storczyków to epifity, które w naturze rosną w wilgotnych, ciepłych lasach. Często zasiedlają załamania np. kory i konarów drzew. Przystosowane są do pobierania wody m.in. przy pomocy korzeni powietrznych. Storczyki można zraszać cały rok. Zabieg jest najbardziej potrzeby latem w czasie upałów oraz zimą w mieszkaniach, w których wilgotność powietrza jest niska (poniżej 60%). Najlepsza pora na zraszanie to rano. Jeżeli wykonane zostanie wieczorem, może być przyczyną chorób grzybowych. Woda powinna być odstana, miękka, w temperaturze pokojowej.

Zamiast wody stosować można odżywki w sprayu, np. Krople Natury do storczyków. To preparat nowej generacji, który stwarza roślinom warunki rozwoju zbliżone do środowiska naturalnego. Podczas spryskiwania storczyków tą odżywką nie trzeba ich zdejmować z parapetów, np. w obawie przez zabrudzeniem szyb. Preparat nie zostawia plam zarówno na liściach oraz kwiatach, jak i oknach.

Przeczytaj także: Jakie gatunki storczyków są najpiękniejsze

? Gatunkiem storczyka o jadalnych owocach jest wanilia płaskolistna. Ten gatunek osiąga długość do 10 m. W mieszkaniu się nie mieści, ale można go uprawiać w oranżerii. Owoce wanilii to strąkokształtne torebki. Po ich fermentacji i wysuszeniu powstają z nich tzw. laski wanilii. Wytwarza się z nich przyprawę, np. w postaci proszku. To popularny, słodko pachnący dodatek do ciast, słodyczy, likierów, perfum. W oranżeriach wanilia obficie kwitnie, ale trzeba ją zapylać ręcznie, by owocowała. Zamiennikiem naturalnej przyprawy jest wanilia syntetyczna. Pachnie podobnie, ale bardziej atrakcyjny jest zapach prawdziwej wanilii. Podobnie jak inne gatunki storczyków, wanilia płaskolistna lubi zraszanie.

Podlewanie storczyków - kiedy i jak podlewać orchidee

5. Jak zrobić kąpiel storczykom?

W naturalnym środowisku storczyków występują gwałtowne, ciepłe, krótkie deszcze. Wraz ze strugami wody do ich korzeni docierają składniki organiczne zmyte z liści drzew i skał. W domowych warunkach zamiennikiem tropikalnych ulew jest kąpiel storczyków w biohumusie. Jej wykonanie jest łatwe.

Do miski lub wiadra wlewa się wodę oraz nawóz Biohumus Max do storczyków (20-100 ml na litr wody). Następnie w kąpieli zanurza się – na 45 minut - doniczki ze storczykami, tak aby woda zakryła podłoże. Po wyjęciu z kąpieli storczyki ustawia się w nasłonecznionym miejscu (lecz nie prażącym słońcu). Należy poczekać aż nadmiar wody z podłoża wypłynie przez otwory w doniczkach. Dopiero wtedy storczyki ustawia się na parapetach.

Podczas kąpieli storczyków trzeba przestrzegać zasad jak przy podlewaniu. Przede wszystkim powinna być zrobiona rano, aby storczyki miały czas przeschnąć do zmroku. Woda nie może być zimna (optymalna jest temperatura około 25℃). Powinna też być odstała (bez chloru). Większość gatunków storczyków dobrze znosi kąpiele w wodzie z kranu, o ile nie jest ona zbyt twarda. Kąpiele w wodzie bardzo miękkiej, np. deszczówce, preferuje katleja.

Częstotliwość kąpieli storczyków dostosowuje się do pory roku. Zimą przeciwwskazaniem do niej są krótkie dni, z małą ilością światła słonecznego. Po kąpieli storczyki nie powinny stać przez kilka godzin w pomieszczeniu bez okna (np. łazience). Muszą mieć dostęp do światła słonecznego.

Przeczytaj także: Nawóz biohumus – skład i zastosowanie

6. Czy podlewać storczyki na podstawkę?

Nigdy nie należy podlewać storczyków na podstawkę! Zawsze nawadnia się podłoże na powierzchni doniczki. Jednak substraty do orchidei są tak mocno przepuszczalne, że prawie zawsze nadmiar wody i tak spływa do podstawki. Należy wtedy poczekać do pół godziny i wodę z niej wylać. Inny sposób to ułożenie w podstawce kamyków, na których ustawia się doniczkę. Dzięki temu dolna część substratu i znajdujące się nisko korzenie nie mają dłuższej styczności z wodą (nie trzeba jej wylewać). Wody długo stojącej w podstawkach szczególnie nie znoszą falenopsis, miltonia, katleja.

Przeczytaj także: Jak dobrać podłoże do roślin - poradnik

Podlewanie storczyków - kiedy i jak podlewać orchidee
Autor

Poradnik został napisany przez Eksperta Target, który od wielu lat pomaga czytelnikom rozwiązywać problemy związane z uprawą, pielęgnacją i ochroną roślin.

Miłość do roślin i pasja do ogrodnictwa naszego Eksperta pomaga mu w tworzeniu wartościowych poradników, które szczególnie przydatne są ogrodnikom amatorom oraz posiadaczom ogródków działkowych.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!