Czy orzeszki ziemne można uprawiać w Polsce?

Orzacha podziemna to właściwa nazwa popularnych orzeszków ziemnych, nazywanych także orzechami arachidowymi lub fistaszkami. Ich uprawa kojarzy się przede wszystkim z krajami tropikalnymi, jednak z powodzeniem można dochować się tych smakołyków także w naszych warunkach. Poznajcie wiele ciekawostek o tej wyjątkowej roślinie oraz dowiedzcie się co zrobić aby cieszyć się smakiem fistaszków z własnej uprawy.

Czy orzeszki ziemne można uprawiać w Polsce?

1. Czym charakteryzują się orzeszki ziemne?

Skąd pochodzi orzech ziemny?

Orzacha podziemna (Arachis hypogaea) to właściwa nazwa popularnych orzeszków ziemnych, nazywanych także orzechami arachidowymi lub fistaszkami. Jest to gatunek roślin należący do rodziny bobowatych (Fabaceae). Pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie zaczął być uprawiany na przełomie trzeciego i drugiego tysiąclecia p.n.e. Obecnie szeroko rozpowszechniony w uprawie w krajach tropikalnych i subtropikalnych. Nie występuje już na stanowiskach naturalnych. We florze Polski notowany jest jako efemerofit, czyli  gatunek roślin obcego pochodzenia, który przypadkowo został zawleczony i występuje zwykle przejściowo.

Jaka jest historia uprawy fistaszków?

Już ponad 3 500 lat temu Inkowie używali orzeszki ziemne grzebiąc zmarłych – aby dostarczał im pożywienia w zaświatach. Hiszpańscy odkrywcy przywieźli go do Hiszpanii, skąd rozprzestrzenił się do Azji i Afryki. Orzech ziemny stał się popularną rośliną uprawną – w Afryce nawet panuje pogląd, że ma duszę. Do Stanów Zjednoczonych roślina ta trafiła na statkach niewolniczych. Spożycie orzeszków ziemnych ogromnie wzrosło w latach sześćdziesiątych XIX wieku, w wyniku Wojny Domowej w Stanach Zjednoczonych, kiedy to obie armie – Południa i Północy – uznały je za niezwykle wartościowy produkt. Dziś orzeszki ziemne są składnikiem wielu produktów i są stosowane na całym świecie.

Które kraje produkują najwięcej orzeszków ziemnych?

Główni producenci orzeszków ziemnych to Indie, Chiny, Nigeria i USA. W Europie orzeszki ziemne uprawiane są na Półwyspie Bałkańskim, we Włoszech, Francji. Ważnym rejonem upraw są też kraje Afryki Subsaharyjskiej.

fistaszki

Jak wygląda orzacha podziemna?

 Orzacha podziemna to roślina jednoroczna osiągająca do 50-60cm wysokości. Tworzy pierzastozłożone liście złożone z dwóch par owalnych listków. Na pędach pojawiają się motylkowe, pojedyncze, żółte kwiaty. Górne kwiaty są płonne i tylko z dolnych powstają nasiona. Owocem są strąki z bruzdowaną, włóknistą okrywą, zawierające 1-4 nasiona, tzw. orzeszki ziemne (orzeszki arachidowe, fistaszki), które są źródłem oleju arachidowego.

Skąd się wzięła nazwa orzech ziemny?

Nazwa orzech ziemny pochodzi stąd, że owoce (strąki z nasionami) dojrzewają w ziemi. Sam orzech jest dość nietypową rośliną, ponieważ jej owoce dojrzewają bardzo szybko. Od momentu zasiania do zbiorów mija zaledwie 120-160 dni. Szypułka kwiatu (część osi kwiatowej leżąca poniżej słupka) po jego przekwitnięciu wydłuża się i kieruje do dołu, wpychając do ziemi strąk. Nasiona rozwijają się w ziemi na głębokości 5-8cm, w związku z czym orzeszków ziemnych się nie zbiera, ale wykopuje. W wyniku tego orzeszków ziemnych nie zalicza się do orzechów, ale do roślin strączkowych.

Jakie wartości odżywcze posiadają fistaszki?

Orzechy ziemne (arachidowe), czyli popularne fistaszki, wyróżniają się swoimi właściwościami i wartościami odżywczymi na tle innych orzechów. Pochodzące z Brazylii arachidy mają najwięcej białka ze wszystkich orzechów. Posiadają także rekordową ilość witaminy B3 (niacyny). Ponadto są wartościowym źródłem tłuszczu (jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe), błonnika oraz witamin i składników mineralnych (zwłaszcza potasu). Jednak szczególną uwagę powinno się zwrócić na zawarte głównie w różowoczerwonej i cierpkiej w smaku skórce orzeszków polifenole, tokoferole oraz flawonoidy, gdyż mają one zdolność neutralizowania wolnych rodników.

? Czy wiesz, że jednym z aminokwasów wchodzących w skład orzeszków ziemnych jest arginina, która odpowiada za przyrost masy mięśniowej. Z tego powodu arachidy są wykorzystywane także w kulturystyce.

fistaszki

Dlaczego warto spożywać fistaszki?

Witamina B3 zawarta w znacznych ilościach w fistaszkach przede wszystkim wspomaga układ nerwowy - koi nerwy, łagodzi stres, ułatwia zasypianie itp. W lecznictwie jest nawet podawana chorym na depresję i choroby psychiczne. Jeśli więc czujesz ciągłe zmęczenie i osłabienie, nie radzisz sobie ze stresem, bądź cierpisz na bezsenność lub z powodu migrenowych bólów głowy, sięgnij po fistaszki.

Jakie zastosowanie kulinarne mają fistaszki?

Świeże nasiona są zjadane jako warzywo, a prażone lub solone są popularną przekąską. Z orzeszków produkuje się również masło orzechowe. W Stanach Zjednoczonych ponad 60% wyprodukowanych orzechów ziemnych jest przeznaczanych na produkcję masła orzechowego, około 20% jest prażonych, około 19% jest wykorzystywanych w produkcji słodyczy.

Czy są przeciwskazania do spożywania fistaszków?

W orzeszkach arachidowych poddanych działaniu pleśni mogą powstawać silnie toksyczne aflatoksyny. Dlatego nie zaleca się spożywania nieświeżych orzeszków, gdyż może to szkodzić, zwłaszcza wątrobie. Ponadto orzeszki ziemne są jednym z najsilniejszych alergenów. Choć reakcja alergiczna na orzeszki dotyka tylko 1-2% populacji, to nawet niewielkie ilości spożytych orzeszków (lub produktów pochodnych, np. oleju) mogą wywołać wstrząs anafilaktyczny. Z tego powodu w krajach Unii Europejskiej na etykietach produktów spożywczych obowiązkowo umieszcza się informacje o zawartości orzeszków w produkcie lub ich użyciu na terenie danego zakładu produkcyjnego.

? Czy wiesz, że badania naukowców dowiodły, że podawanie niemowlętom przetworów z orzeszków ziemnych znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia u nich alergii na ten składnik diety.

fistaszki

2. W jaki sposób uprawia się orzeszki ziemne?

Jakie wymagania uprawowe mają orzeszki ziemne?

Orzech ziemny może być uprawiany w Polsce w gruncie. Fistaszki wymagają stanowisk ciepłych, osłoniętych od wiatru, zacisznych. Optymalna jest wystawa zachodnia i południowa. Podłoże do siewu bądź sadzenia powinno być dokładnie przygotowane – oczyszczone z chwastów, przekopane i użyźnione (np. przez wymieszanie z kompostem lub obornikiem). Optymalne są gleby żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne o pH w granicach 6,0-6,5.

Dlaczego fistaszki lepiej uprawiać z rozsady?

Do obfitego plonowania roślina potrzebuje około 5 ciepłych miesięcy, gdyż przede wszystkim długo zawiązuje strąki. Do wzrostu tej rośliny niezbędna jest temperatura co najmniej 12-14°C. Jednocześnie roślina jest wrażliwa na mróz.  Dlatego najlepszym sposobem jest wcześniejsze przygotowanie rozsady w domu lub w szklarni. Nasiona należy wysiewać wiosną, najlepiej w marcu lub w kwietniu do doniczek z standardowym podłożem ogrodniczym. Kiełkowanie nasion trwa od 5 do 10 dni. Do gruntu sadzonki należy przesadzać w połowie maja. Po zakwitnięciu roślin lekko obsypać spulchnioną ziemią dzięki czemu strąki łatwiej wrastają w podłoże.

Skąd zdobyć nasiona orzechów ziemnych?

Nasiona orzechów ziemnych coraz częściej można znaleźć w sklepach ogrodniczych bądź po prostu można zamówić w internecie. Należy jednak pamiętać, że te sprzedawane jako żywność nie nadają się do wysiewu, gdyż poddawane są prażeniu.

fistaszki
Autor

Poradnik został napisany przez Eksperta Target, który od wielu lat pomaga czytelnikom rozwiązywać problemy związane z uprawą, pielęgnacją i ochroną roślin.

Miłość do roślin i pasja do ogrodnictwa naszego Eksperta pomaga mu w tworzeniu wartościowych poradników, które szczególnie przydatne są ogrodnikom amatorom oraz posiadaczom ogródków działkowych.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!