PROSIONEK SZORSTKI (Porcellio scaber) - szeroki, owalny i wydłużony skorupiak. Strona grzbietowa ma ciemnoszarą barwę z ciemniejszym marmurkowaniem. Długość ciała do 16mm, a szerokość 6-7mm. Zimują głównie formy dorosłe w glebie, w różnych kryjówkach. W ciągu roku rozwija się jedno pokolenie
Objawy
Gatunek zasiedla wilgotne stanowiska, a najbardziej aktywny jest w nocy. Osobniki dorosłe, jak i larwy uszkadzają kiełkujące nasiona, młode rośliny, jednak głównym pożywieniem jest rozkładająca się substancja roślinna.
Rośliny żywicielskie
Większość roślin uprawnych
Sposoby zwalczania
Najlepszym sposobem na pozbycie się prosionków są wszelkiego rodzaju pułapki. W miejscu ich występowania można wyłożyć tekturę falistą czy gazety a następnie po 1-2 tygodniach usunąć wraz ze szkodnikami. Między roślinami można także rozłożyć korę drzewną bądź zgniecioną w grudki słomę, z których wcześnie rano łatwo usunąć zebrane stonogi. W walce ze szkodnikiem można także sięgnąć po środki owadobójcze, np. Mospilan 20SP jednak należy pamiętać, że szkodniki prowadzą nocny tryb życia więc oprysk powinien być wykonany późno wieczorem.