Hortensja ogrodowa

Hortensja+(2).jpg

Hortensja ogrodowa

HORTENSJA OGRODOWA (Hydrangea macrophylla) to gatunek krzewu z rodziny hortensjowatych (Hydrangeaceae) dorastający do 1,5m wysokości. Typowa forma pochodzi z wschodniej i południowej Azji (Chiny, Japonia, Korea, Indochiny). Główną ozdobą są białe bądź w licznych odcieniach różowego i niebieskiego kwiaty, które są zebrane w kuliste, wypukłe i gęste baldachogrona o średnicy 15-25 centymetrów. U niektórych odmian kwiatostany są płaskie, dość luźne, z małymi kwiatami płodnymi w środku i kwiatami płonnymi na zewnątrz. U większości uprawianych kultywarów kwiatostany składają się wyłącznie z kwiatów płonnych. Sadzona w ogrodzie kwitnie od końca czerwca aż do mrozów.

Stanowisko

stanowisko icon

Hortensja ogrodowa charakteryzuje się umiarkowaną odpornością na mróz, a najlepiej rośnie i kwitnie w klimacie morskim o dużej wilgotności i w półcieniu. Krzewy źle znoszą upały oraz pełne nasłonecznienie. W tym okresie ważne jest zapewnienie obfitego i regularnego nawadniania.

Wymagania

wymagania icon

CIĘCIE:
Hortensja ogrodowa kwitnie na pędach zeszłorocznych, dlatego należy chronić je podczas silniejszych mrozów oraz uważać z cięciem.

PODŁOŻE:
Gleba powinna być żyzna, raczej próchniczna, o kwaśnym odczynie. Dla niektórych odmian kolor kwiatów zależy od pH gleby i obecności soli glinu. Czerwonawe odcienie występują u nich przy bardziej zasadowym odczynie podłoża, a w odczynie kwaśnym i w obecności soli glinu barwią się one na niebiesko.

NAWOŻENIE:
Przez czerwiec-lipiec należy ją co 10 dni nawozić płynnymi, rozcieńczonymi nawozami wieloskładnikowymi z przewagą nawozów azotowych. Pod koniec lipca powinny przeważać nawozy fosforowe i potasowe np. nawóz ZADBANE KWIATY do hortensji z mączką bazaltową, na początku września należy zaprzestać nawożenia i ograniczyć podlewanie, by pędy zdążyły zdrewnieć przed zimą.

ROZMNAŻANIE:
Rozmnaża się ją z sadzonek wykonanych z bocznych pędów, przy temperaturze 18-20° C.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Mączniak prawdziwy – na dolnej i górnej stronie liści występuje biały nalot zarodników. Liście w miejscach infekcji przebarwiają się na brązowo i mogą przedwcześnie opadać.

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Przędziorki – szkodniki te wysysając soki z liści mogą powodować osłabienie roślin. Inne objawy żerowania owadów to żółtawe przebarwienia liści i ich wcześniejsze opadanie.

Powiązane problemy Powiązane rośliny  
przędziorki, mszyce, mączniak prawdziwy, szara pleśń pigwowiec, rdest główkowaty  

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!