Co siejemy w lutym? Wysiew warzyw i kwiatów w lutym

Coraz dłuższe i bardziej słoneczne dni przypominają, że zima powoli się kończy. Co siejemy w lutym? To przede wszystkim czas, kiedy można zacząć przygotowywać rozsadę wielu warzyw i kwiatów.

Co siejemy w lutym? Wysiew warzyw i kwiatów w lutym

1. Jakie warzywa siać do gruntu w lutym?

Choć do kalendarzowej wiosny jest jeszcze kilka tygodni, pod koniec lutego można siać wprost do gruntu pasternak. Warunek: ziemia musi być odmarznięta. Jedną z zalet późnozimowego siewu jest brak konieczności podlewania. Wschodzący pasternak korzysta z naturalnych opadów, jak deszcz czy śnieg. Czas wschodzenia zależy od temperatury gleby. Nasiona kiełkują, jak tylko temperatura gleby podnosi się do 2°C. Pasternak, jeśli korzysta z wilgoci pozimowej, ma także mniej rozwidlonych korzeni.

Przeczytaj także: Co siejemy w styczniu? Wysiew warzyw i kwiatów w styczniu

Co siejemy w lutym? Wysiew warzyw i kwiatów w lutym

2. Jakie warzywa siać na rozsadę w lutym?

Od lutego przygotowuje się rozsadę wczesnych odmian wielu warzyw, zarówno do posadzenia pod osłonami, jak i w gruncie. Oprócz nasion wczesnych odmian należy przygotować ziemię do napełnienia skrzynek i doniczek. Odpowiednie jest np. Gotowe podłoże do siewu i pikowania. Dodać do niego można Perlit. To naturalny, lekki materiał wulkaniczny, który zatrzymuje wodę w podłożu, a także spulchnia je i napowietrza.

Rozsadę kilka razy zasila się preparatami wieloskładnikowymi, które działają wolno i długo, jak płynny Nawóz ekologiczny do warzyw czy Biohumus Max Uniwersalny.

Przeczytaj także: Czy warto uprawiać rośliny z rozsady

Arbuz

Aby obficie owocował, arbuz powinien być w polskim klimacie uprawiany z rozsady, zarówno jeśli ma być potem posadzony w szklarni, jak i w gruncie. Dzięki temu wydłużony zostaje jego sezon wegetacyjny. Nasiona arbuzów sieje się pod koniec lutego do osobnych doniczek. Na miejsca stałe należy je posadzić pod koniec maja (pod osłonami) albo na początku czerwca (w gruncie). Do uprawy polecane są zwłaszcza polskie odmiany, np. Janosik i Złoto Wolicy (mają żółty miąższ) oraz Bingo (czerwony miąższ).

Co siejemy w lutym? Wysiew warzyw i kwiatów w lutym

Bób

Zwykle bób sieje się od razu gruntu w marcu lub najpóźniej do połowy kwietnia. Jednak można też przygotować jego rozsadę. Dzięki temu zbór jest wcześniejszy. Poza tym wiosną rośliny są mniej narażone na inwazję mszycy trzmielinowo-bobowej (w czarnym kolorze). Rozsadę bobu opłaca się też przygotowywać w regionach, w których ziemia jest długo zamarznięta, albo leży śnieg. Nasiona bobu sieje się do osobnych doniczek wypełnionych żyzną ziemią. Ustawia się je w słabo ogrzewanym pomieszczeniu. Wschodzą, gdy ziemia ma co najmniej 3°C. Rozsadę bobu sadzi się pod osłonami w marcu, a w gruncie na przełomie marca i kwietnia.

Co siejemy w lutym? Wysiew warzyw i kwiatów w lutym

Fenkuł

W lutym sieje się fenkuł (koper włoski) na rozsadę z przeznaczeniem do posadzenia pod osłonami (w marcu i kwietniu) albo w gruncie (w maju). Nasiona wschodzą, gdy temperatura podłoża wynosi co najmniej 10℃. Do siewu lutowego polecane są wczesne odmiany, np. Solaris i Rondo. Fenkuły dobrze znoszą chłód, w tym kilkustopniowe przymrozki, ale pod warunkiem, że w docelowych miejscach rozsada jest sadzona po zahartowaniu.

Co siejemy w lutym? Wysiew warzyw i kwiatów w lutym

Karczoch i kard

Nasiona na rozsadę karczochów i kardów wysiewa się od połowy lutego do początku marca do małych doniczek albo do skrzynek. W temperaturze pokojowej (20-25°C) wschodzą po około 2 tygodniach. Oba warzywa często uprawia się także jako rośliny ozdobne. W docelowych miejscach rozsadę karczochów i kardów należy sadzić w drugiej połowie maja.

Co siejemy w lutym? Wysiew warzyw i kwiatów w lutym

Por

W pierwszej dekadzie lutego sieje się na rozsadę wczesne odmiany porów. To np. Bowler, Bulgaarse Reuzen, Capito, Columbus, Gigante de Bulgaria. W gruncie można je sadzić na przełomie marca i kwietnia. Do zbioru nadają się już w lipcu. Skrzynki z rozsadą porów należy trzymać w pomieszczeniu niezbyt ciepłym (16-18℃) oraz dobrze oświetlonym naturalnym światłem.

Co siejemy w lutym? Wysiew warzyw i kwiatów w lutym

Seler

Od połowy lutego sieje się selery korzeniowe i naciowe na rozsadę. Nasiona przed wysiewem można zaprawić. Naturalna zaprawa to np. Mączka bazaltowa do posypywania (wytwarzana ze skały wulkanicznej). Jednocześnie jest to działający wolno nawóz. Nasiona rozsypuje się na powierzchni ziemi. Następnie lekko przyklepuje dłonią i przyprósza bardzo cienką warstwą podłoża. Selery najlepiej kiełkują w temperaturze około 20°C. Po przepikowaniu warto je przenieść do słabo ogrzewanego pomieszczenia (około 17°C), aby nie rosły wybujałe. Do sadzenia w gruncie nadają się na przełomie kwietnia i maja. Zahartowane selery dobrze znoszą przymrozki.

Co siejemy w lutym? Wysiew warzyw i kwiatów w lutym

Warzywa kapustne

W lutym można siać na rozsadę warzywa kapustne przeznaczone na wczesny zbiór. W pierwszej połowie lutego sieje się np. kapustę białą, kapustę czerwoną, kapustę włoską. W drugiej połowie lutego można siać brokuł, kalafior, kalarepę. Najlepiej wybierać wczesne odmiany. Rozsada warzyw kapustnych dobrze rośnie w niezbyt mocno ogrzewanych pomieszczeniach. Nasiona sieje się osobno do doniczek lub wielodoniczek.

Co siejemy w lutym? Wysiew warzyw i kwiatów w lutym

3. Jakie warzywa siać na parapecie w lutym?

Aby na przedwiośniu mieć świeże warzywa na parapecie, warto w lutym posiać rzeżuchę oraz kapusty japońskie (mizunę i komatsunę). Rosną szybko (zwłaszcza rzeżucha) oraz są mało wymagające. Łatwe jest także pędzenie warzyw, takich jak cebula, pietruszka, seler. Donicę lub skrzynkę napełnia się np. Gotowym podłożem do pomidorów i warzyw. Następnie należy w nim posadzić korzenie lub cebule (mogą być niewyrośnięte). Świeże listki zbiera się po około 2 tygodniach. Inny sposób, aby urozmaicić jadłospis, to przygotowywanie kiełków warzyw, czyli tzw. microgreens. Nasiona i specjalne kiełkownice do nich kupuje się w sklepach ogrodniczych.

Przeczytaj także: Dlaczego kiełki są zdrowe

Komatsuna i mizuna

W ogrodzie i w donicach na balkonie komatsunę i mizunę sieje się w marcu. Od lutego można je także siać w donicach w mieszkaniach. To mało wymagające oraz szybko rosnące kapusty japońskie. Pielęgnacja polega na podlewaniu. Wiosną donice z mizuną i komatsuną można wystawić na balkon. Jeśli do połowy maja rośliny nie zostaną zjedzone, np. w sałatkach, zakwitną. Nasiona dojrzewają tak szybko, że nadają się do siewu w sierpniu tego samego roku. Komatsuna ma liście bardziej gładkie, a mizuna – strzępiaste. Oba warzywa dobrze rosną na parapetach zarówno w mieszkaniach chłodnych, jak i ciepłych.

Co siejemy w lutym? Wysiew warzyw i kwiatów w lutym

Rzeżucha

Dobrze rośnie w mieszkaniach ciepłych (od 20°C). Do jej uprawy nie jest konieczna ziemia, gdyż nasiona można siać np. na wilgotnej wacie lub ligninie. Rzeżucha rośnie tak szybko, że już po 7-14 dniach ścina się ją i zjada. Aby mieć stale świeże listki do różnych dań, warto siać rzeżuchę co około 2 tygodnie na nowym podłożu (stare się wyrzuca). Pielęgnacja polega na obfitym podlewaniu (nawożenie nie jest potrzebne).

Co siejemy w lutym? Wysiew warzyw i kwiatów w lutym

4. Jakie kwiaty siać do gruntu w lutym?

W lutym nie sieje się kwiatów do gruntu. To ostatni miesiąc, kiedy w ogrodzie nie ma jeszcze zbyt dużo pracy. Ten czas wykorzystuje się na przygotowania do kolejnego sezonu. Przede wszystkim należy zaplanować, jakie kwiaty posiać. Gatunki, które sieje się wprost do gruntu, zwykle są mało wymagające. Już od marca siać można np. nagietki, ostróżki i chabry bławatki. W kwietniu lub maju sieje się pozostałe.

Przeczytaj także: Co kwitnie w lutym – 5 roślin ogrodowych

5. Jakie kwiaty siać na rozsadę w lutym?

W lutym na rozsadę sieje się kwiaty jednoroczne i byliny o długim okresie wegetacji. Zaczynają kwitnąć nie wcześniej niż w maju. Wyjątkiem jest kapusta ozdobna, którą uprawia się dla pięknych, kolorowych liści. Rozsadę kwiatów przygotowuje się w skrzynkach i doniczkach. Pojemniki napełnia się np. Gotowym podłożem kwiatowo-balkonowym do roślin kwitnących, najlepiej z małym dodatkiem Perlitu. Następnie ustawia się je w ogrzewanych pomieszczeniach. Wschodzącym roślinom trzeba zapewnić jak najwięcej naturalnego światła, gdyż bez jego wystarczającej ilości są bardziej narażone na choroby grzybowe korzeni i podstaw łodyg. Najlepsze są okna od strony południowej.

Przeczytaj także: Najpopularniejsze kwiaty balkonowe – 5 długo kwitnących

Heliotrop peruwiański

To bylina, która ślicznie i mocno pachnie. Jej drobne kwiaty zebrane są w duże kwiatostany w kolorach fioletowym, niebieskim lub białym. Heliotrop peruwiański potrzebuje wyjątkowo dużo czasu, aby wzejść (około miesiąca) oraz zakwitnąć (około 4 miesięcy od siewu). Choć jest byliną, najczęściej uprawia się go jako roślinę jednoroczną. Własnoręcznie wyhodowane z nasion heliotropy można spróbować przechować zimą do następnego sezonu. Udaje się to w słabo ogrzewanych pomieszczeniach (10-15°C). Następnie rozmnaża się je z sadzonek, jak np. pelargonie.

Co siejemy w lutym? Wysiew warzyw i kwiatów w lutym

Kapusta ozdobna

Jej ozdobą są wyjątkowo kolorowe liście (niepozorne kwiaty pojawiają się dopiero w drugim roku uprawy). Mogą być gładkie, strzępiaste, fryzowane. Kapusta ozdobna jest dekoracyjna bardzo długo, nawet aż do stycznia następnego roku (jeśli nie ma większych mrozów). Nadaje się do sadzenia np. na rabatach i w donicach. Niektóre odmiany są wysokie – można je ciąć do bukietów. Im wcześniej posieje się kapustę ozdobną, tym dłużej zdobi ogród lub balkon. W docelowych miejscach  sadzi się ją od przełomu marca i kwietnia. Kapusta ozdobna dobrze znosi chłód, ale wcześniej rozsadę trzeba zahartować.

Co siejemy w lutym? Wysiew warzyw i kwiatów w lutym

Lewkonia

Zaczyna kwitnąć około 4 miesiące od siewu. Dlatego należy ją siać na rozsadę wcześnie – w lutym lub marcu. To roślina znakomita na rabaty oraz do bukietów. Niskie odmiany można uprawiać w donicach. Lewkonie bardzo długo zachowują świeżość w wazonach, jeśli wstawiane są do wody razem z korzeniami. Jedną z zalet własnoręcznie wyhodowanej rozsady lewkonii jest możliwość wyboru ulubionych kolorów. Jej pachnące kwiaty są m.in. białe, kremowe, różowe, czerwone, fioletowe.

Co siejemy w lutym? Wysiew warzyw i kwiatów w lutym

Pelargonia

Z nasion można wyhodować m.in. pelargonie rabatowe i bluszczolistne. Sieje się je wcześnie, aby młode rośliny mogły wydać pierwsze kwiaty na przełomie wiosny i lata. Uprawa pelargonii z nasion nie jest trudna. Trzeba jednak zapewnić rozsadzie bardzo dużo światła. Gdy jest go za mało, siewki chorują i giną (dlatego czasem potrzebne jest doświetlanie lampą). Pelargonie wyhodowane z nasion można w kolejnych latach rozmnażać z sadzonek.

Co siejemy w lutym? Wysiew warzyw i kwiatów w lutym

Petunia ogrodowa

Po wysiewie nasion petunii nie należy przykrywać ziemią. Wystarczy je lekko przyklepać dłonią. Zaletą przygotowania własnej rozsady jest możliwość wyboru ciekawych odmian – modne są np. kwiaty wielobarwne oraz w nietypowych kolorach i kształtach. Petunie to popularne rośliny do dekoracji balkonów i tarasów. Jeśli mają zapewnione dużo słońca oraz obfite podlewanie i nawożenie, kwiatów jest tak dużo, że prawie nie widać liści. Kwitną aż do większych przymrozków.

Co siejemy w lutym? Wysiew warzyw i kwiatów w lutym

Szałwia błyszcząca

Od lat szałwia błyszcząca jest szlagierem na rabaty kwiatowe. Świetnie rośnie razem np. z cyniami oraz żeniszkami. Od wysiewu musi minąć około 4  miesięcy, aby zaczęła kwitnąć, stąd konieczność przygotowywania rozsady od końca zimy. Kwitnie niezawodnie aż do przymrozków. Najpopularniejsze są odmiany szałwii błyszczącej w kolorze czerwonym. Na rozsadę warto też siać odmiany w rzadkich kolorach: białe, fioletowe, łososiowe, biało-czerwone.

Co siejemy w lutym? Wysiew warzyw i kwiatów w lutym

Żeniszek meksykański

To popularna roślina jednoroczna na dywany i rabaty kwiatowe oraz do dekoracji balkonów i tarasów. Kwitnie od czerwca do mrozów. Uprawa z nasion umożliwia wyhodowanie dużej liczby niedrogich sadzonek. Najpopularniejsze są żeniszki fioletowe i niebieskie, które tworzą tło dla innych gatunków roślin. Istnieją też odmiany białe, różowe i czerwone. Żeniszki meksykańskie sieje się na rozsadę na przełomie lutego i marca.

Co siejemy w lutym? Wysiew warzyw i kwiatów w lutym

6. Jakie kwiaty siać na balkonie w lutym?

Jeszcze jest za wcześnie, aby w lutym siać kwiaty od razu na balkonie. Warto jednak przygotować się do nadchodzącego sezonu. Przede wszystkim trzeba kupić nasiona – większość kwiatów balkonowych uprawia się z rozsady. Od marca od razu na zewnątrz siać można np. nagietki. Należy też sprawdzić, czy wystarczy skrzynek i donic balkonowych. Być może trzeba dokupić nowe. Do napełnienia przyda się Gotowe podłoże kwiatowo-balkonowe do roślin kwitnących, a także dodatki, które je wzbogacą, jak Perlit, Keramzyt, Nawóz z hydrożelem TerraCottem Universal.

Przeczytaj także: Dodatki do podłoży – jakie i kiedy wybrać

Autor

Poradnik został napisany przez Eksperta Target, który od wielu lat pomaga czytelnikom rozwiązywać problemy związane z uprawą, pielęgnacją i ochroną roślin.

Miłość do roślin i pasja do ogrodnictwa naszego Eksperta pomaga mu w tworzeniu wartościowych poradników, które szczególnie przydatne są ogrodnikom amatorom oraz posiadaczom ogródków działkowych.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!