Z artykułu dowiesz się:
1. Jakie warzywa siać do gruntu w sierpniu?
Choć sierpień to wciąż lato, dni są coraz krótsze. W drugiej połowie tego miesiąca zdarzają się też zimne noce. To odpowiedni czas, by posiać warzywa o krótkich okresach wegetacji i odpornych na chłód, jak kapusta pekińska, pak choi, rukola, rzodkiewka, szpinak. Siać również można warzywa wieloletnie, np. cebulę siedmiolatkę oraz szczypiorek, a także – na początku sierpnia – koper ogrodowy. Przed siewem wierzchnią warstwy ziemi można wymieszać z naturalnymi nawozami, jak Obornik bydlęcy granulowany, Obornik koński granulowany czy Nawóz ekologiczny do warzyw. Warzywa posiane w sierpniu nie wykorzystają wszystkich zawartych w nich składników pokarmowych. Korzystać z nich będą także inne rośliny w następnym sezonie.
Przeczytaj także: Siew warzyw pod osłonami w sierpniu
Cebula siedmiolatka
Jej cebule są niewielkie, dlatego cebulę siedmiolatkę uprawia się ją głównie na gruby szczypior. To mało wymagające warzywo wieloletnie, które w tym samym miejscu dobrze rośnie wiele lat. Przez cały sierpień nasiona można siać gniazdowo lub w rzędach (na głębokości 1-2 cm). Wschodzą po około dwóch tygodniach. W kolejnym roku po siewie cebula siedmiolatka ma drobny szczypior, dlatego zrywa się go tylko w niewielkich ilościach. W następnych latach szczypioru jest bardzo dużo.

Kapusta pekińska
W pierwszej połowie miesiąca siać można kapustę pekińską. Nasiona umieszcza się na głębokości 0,5-1 cm. To warzywo rośnie szybko. Nie ma dużych wymagań, ale plonuje lepiej, jeśli zapewni się mu żyzną ziemię. Trzeba też kapustę pekińską systematycznie podlewać, gdyż jest wrażliwa na brak wody – w sierpniu często zdarzają się susze. Kapustę pekińską lubi zjadać wiele szkodników, jak gąsienice i pchełki ziemne. Dlatego należy kontrolować jej liście i w razie potrzeby zastosować środki ochrony roślin.

Koper ogrodowy
Pierwszy tydzień sierpnia to ostatni dzwonek, by posiać koper ogrodowy i zebrać go zanim skończy się sezon. Zasiewy należy koniecznie podlewać, jeśli pogoda jest bezdeszczowa. Tak późno siany koper uprawia się tylko na młode listki, które zbiera się zwykle do pierwszego przymrozku. Koperek z siewu sierpniowego może się nie udać w chłodnych regionach, np. górskich, w których ciepłe lato kończy się wcześniej. Lepiej wtedy posiać koper jesienią (wzejdzie wiosną).

Pak choi
Uprawa pak choi (kapusty chińskiej) jest łatwiejsza niż spokrewnionej z nią kapusty pekińskiej. Oba warzywa mają podobne zastosowania kulinarne. Pak choi można siać w pierwszej połowie sierpnia. To warzywo lubi ziemię żyzną – najlepiej rośnie w pierwszym roku po oborniku. Jeżeli pogoda jest bezdeszczowa, trzeba zasiewy podlewać, gdyż pak choi ma duże wymagania wodne. Zbiór przeprowadza się we wrześniu i październiku.

Roszponka
Ma niewielkie wymagania i dużą odporność, w tym na tęgi mróz. Roszponkę z siewu sierpniowego zbiera się jesienią oraz zimą (w czasie odwilży). Nasiona należy siać na głębokości 0,5-1 cm. Jeśli roszponka wzejdzie zbyt gęsto, można jej nie przerywać. Wyrywa się dopiero, gdy podrośnie – wschodzi i rośnie nierównomiernie. Roszponka jest niska, dlatego jej dolne liście mają tendencję do zapiaszczania. Aby tego uniknąć, można zasiewy lekko okryć słomą. Rośliny wyrastają ponad słomę i mają wtedy niezapiaszczone liście.

Rukola
Charakterystyczny pikantny smak i silny, apetyczny zapach sprawiają, że rukola, znana też jako rokietta siewna, jest popularnym składnikiem do sałatek czy pizzy. Siać ją można cały sierpień. Optymalna głębokość siewu wynosi około 1 cm. Rukola wschodzi w ciągu kilku dni. To mało wymagające warzywo, które zbiera się aż do większych mrozów. Bardzo dobrze rośnie zarówno w gruncie, jak i w donicach.

Rzodkiewka
Zwykle rzodkiewkę sieje się wczesną wiosną. Jednak dobrze rośnie także na przełomie lata i jesieni. Dlaczego? Dni i noce w tych porach roku mają podobną długość. Gdy rzodkiewkę posieje się w sierpniu, nie zakwita, tak jak to się dzieje późną wiosną, dzięki czemu, gromadząc zapasy, zawiązuje okazałe korzenie. Do zbioru jest gotowa we wrześniu i październiku (dobrze znosi jesienne przymrozki).

Szczypiorek
To warzywo wieloletnie, które można siać przez cały sierpień. Szczypiorek nie jest wymagający co do ziemi. W tym samym miejscu może rosnąć wiele lat. Sieje się go w rzędach lub gniazdowo (w kępach). Nasiona należy przykryć warstwą ziemi o grubości około 1 cm. Plenne i odporne są np. odmiany Bohemia, Fortel, Nelly, Staro, Trazska, Wulkan. Kilkuletni szczypiorek można rozmnażać również przez dzielenie kęp. W maju szczypiorek zakwita. Jego kwiaty są fioletowe.

Szpinak
Pierwszy tydzień sierpnia to ostatni termin, gdy można jeszcze posiać szpinak. Wschodzi już po kilku dniach. Trzeba pamiętać, że to warzywo ma duże wymagania wodne. Ziemia powinna być stale lekko wilgotna, gdyż nawet krótkie przesuszenie sprawia, że jego liście schną. Do siewu letniego nadają się np. odmiany Asta i Matador. Szpinak rośnie najlepiej, jeśli koniec lata jest bez upałów i z opadami deszczu.

2. Jakie warzywa siać na rozsadę w sierpniu?
W sierpniu można wysiać na rozsadę jedynie rabarbar. To wieloletnie warzywo sieje się na rozsadniku wiosną lub właśnie w sierpniu. Do siewu najlepiej używać tylko nasion szlachetnych odmian, jak Karpow Lipskiego, Lider, Malinowy, Victoria, Wiśniowy. Rośliny wyhodowane z nasion zebranych własnoręcznie często nie powtarzają cech rośliny matecznej. Nasiona sieje się na rozsadniku na głębokość około 2 cm. W miejscach stałych rabarbar sadzi się po 2-3 latach (wiosną lub jesienią). Pierwsze ogonki liściowe do ciast czy na kompot zrywa się po 4 latach od siewu. Rabarbar można rozmnażać także przez podział kęp.
Przeczytaj także: W jaki sposób przedłużyć sezon ogrodniczy

3. Jakie warzywa siać na parapecie w sierpniu?
W doniczkach – na parapecie w kuchni albo na balkonie – sieje się w sierpniu warzywa o krótkich okresach wegetacji, np. mizuna i komatsuna (kapusty japońskie) oraz rzeżucha i sałata liściowa. Posiać też można niektóre warzywa uprawiane zwykle w gruncie, jak rukola i szpinak. Nasiona sieje się w skrzynkach lub donicach wypełnionych ziemią ogrodniczą, jak Gotowe podłoże do ziół i warzyw Natural+. Wyjątkiem jest rzeżucha, która dobrze rośnie zarówno w ziemi, jak i na mokrym podłożu zrobionym z waty. Warzyw o krótkich okresach wegetacji nie trzeba nawozić. Aby dobrze rosły, potrzebują nasłonecznionych stanowisk.
Przeczytaj także: Warzywa łatwe w uprawie – 5 najlepszych dla początkujących
Kapusty japońskie
Najpopularniejszą kapustą japońską jest mizuna, która ma charakterystyczne strzępiaste liście w kolorach zielonym lub czerwonym (w zależności od odmiany). Rzadziej spotykana jest komatsuna. Ich nasiona sieje się na głębokości około 1 cm. Jeżeli jest ciepło i słonecznie, pierwsze zielone listki pojawiają się nawet następnego dnia (maksymalnie do 7 dni). Nasiona kapust japońskich są drobne (wielkości maku), dlatego trudno uniknąć zbyt gęstego siewu. Jednak w przypadku tych warzyw nie jest to problem. Nadliczbowe siewki wyrywa się z korzeniami i dodaje np. do sałatek. Kapusty japońskie bardzo dobrze znoszą przymrozki. Jeśli donice z nimi ustawi się na balkonie, w razie wystąpienia zimnej pogody nie trzeba ich chować do pomieszczeń.

Rzeżucha
Jest rekordzistką pod względem szybkości plonowania - rzeżuchę zbiera się już po 1-2 tygodniach od siewu. To warzywo lubi ciepło (co najmniej 20 stopni Celsjusza). Dlatego uprawa na balkonie udaje się w pierwszej połowie sierpnia, gdyż w drugiej noce są często chłodne. W mieszkaniach rzeżucha rośnie dobrze cały rok. Aby mieć zawsze świeżą rzeżuchę pod ręką, warto ją siać partiami co kilka lub kilkanaście dni. Nasion nie trzeba przykrywać podłożem. Rzeżuchę podlewa się obficie – powinna mieć zawsze mokro.

Sałata liściowa
W zależności od typu sałata liściowa może być dębolistna, listkowa, strzępolistna (karbowana). Wszystkie nadają się do uprawy w donicach. Ich liście nie tworzą główek lecz luźne rozety. Nasiona sałaty liściowej często są sprzedawane jako mieszanki odmian. To bowiem warzywo dekoracyjne, którego liście mają nie tylko różne kształty, ale także kolory. Nasiona sieje się na głębokości około 1 cm. Pierwsze listki zrywa się po 4-6 tygodniach.

4. Jakie kwiaty siać do gruntu w sierpniu?
O tej porze roku zwykle nie sieje się kwiatów wprost gruntu. Wyjątkiem jest maczek kalifornijski. To roślina jednoroczna, bardzo wytrzymała na suszę, której kwiaty są pomarańczowe, żółte lub kremowe. Aby maczek zakwitł na przełomie lata i jesieni, nasiona – podczas kiełkowania - muszą mieć jednak zapewnioną wilgotną glebę. Jeśli jest sucho, nie kiełkują i wschodzą dopiero wiosną. Maczek kalifornijski łatwo rozsiewa się sam tak bardzo, że może nawet zachwaszczać rabaty. Siewki wyrastają tylko w nasłonecznionych miejscach, gdyż ten kwiat nie toleruje cienia.
Warto pamiętać, że w sierpniu można sadzić niektóre kwiaty cebulowe, które zakwitną wiosną. To np. krokus jesienny, narcyz, szachownica, zimowit.
Przeczytaj także: Wiosna zaczyna się jesienią – kiedy sadzić kwiaty cebulowe

5. Jakie kwiaty siać na rozsadę w sierpniu?
W sierpniu nie sieje się kwiatów na rozsadę. Wolny czas można wykorzystać na przygotowania do kolejnego sezonu. Przede wszystkim trzeba wyczyścić skrzynki oraz doniczki używane do przygotowywania rozsady. Resztki ziemi należy usunąć szczotką. Następnie pojemniki oraz drobne narzędzia myje się wodą z dodatkiem np. Mydła ogrodniczego potasowego z czosnkiem, które wytwarzane jest z naturalnych olejów roślinnych. Na czystych pojemnikach patogeny nie mają warunków, by przetrwać do kolejnego sezonu! Przy okazji warto zrobić przegląd posiadanych doniczek, skrzynek, tac, podstawek oraz narzędzi. Być może trzeba niektóre dokupić.
Przeczytaj także: 10 rzeczy, które lubią pelargonie

6. Jakie kwiaty siać na balkonie w sierpniu?
Pod koniec lata nie sieje już kwiatów na balkonie. Posadzić można jednak sadzonki kupione w sklepie ogrodniczym. O tej porze roku wybór roślin jednorocznych jest mały, ale wieloletnich – duży. Na słonecznych balkonach i tarasach pięknie wyglądają np. trawy ozdobne, zaś na zacienionych – bergenie i funkie. W sierpniu można też zaplanować i wykonać np. podporę dla pnączy. Dzięki temu już w marcu wystarczy ustawić obok donicę wypełnioną ziemią ogrodniczą, jak Gotowe podłoże kwiatowo-balkonowe, i posiać np. groszek pachnący.
Przeczytaj także: Co siejemy w marcu? Wysiew warzyw i kwiatów w marcu