W jaki sposób przygotować trawnik do zimy?

Piękny i zdrowy trawnik to marzenie wielu posiadaczy ogrodów. Jednak aby na wiosnę cieszyć się z idealnej, soczysto zielonej darni należy jesienią wykonać odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. Przygotowanie trawnika do zimy umożliwia lepsze zniesienie niekorzystnych warunków pogodowych, głównie mrozu i opadów śniegu, zaś wiosną trawnik szybko powraca do dobrej formy.

W jaki sposób przygotować trawnik do zimy?

1. Jak pielęgnować trawnik przed zimą?

Czy tak samo postępuje się z trawnikiem z siewu i z rolki?

Jeśli zdecydowaliśmy się na wiosnę założyć trawnik z siewu to przez całe lato zdążył się on ukorzenić i rozkrzewić. W przypadku darni ułożonej z rolki na początku sezonu proces ukorzenienia i aklimatyzacji trawnika także dobiegł końca. Tak więc podczas jesiennych zabiegów, które mają na celu przygotowanie trawnika do zimy nie ma różnicy w sposobie postępowania, zarówno z darnią wyrośniętą z nasion, jak i gotową z rozwiniętego wałka. Zabiegi pielęgnacyjne są takie same także dla trawników starszych (z siewu i z rolki), które założone zostały we wcześniejszych latach. W przypadku trawników założonych pod koniec lata bieżącego roku, jedynym zabiegiem, jaki należy wykonać w drugiej połowie października jest delikatne skoszenie darni na wysokość około 4-5cm.

Na jaką wysokość wykonać jesienne koszenie trawnika?

Ostatnie jesienne koszenie trawnika należy do ważnych zabiegów pielęgnacyjnych w tym okresie. Zbyt mocno przycięta trawa będzie bardziej narażona na przemarznięcie korzeni, natomiast przy zbyt wysokim przycięciu darni nie trudno o rozwój patogenów grzybowych. Ponadto niewłaściwie przycięta trawa słabiej odrasta na wiosnę. Ostatnie koszenie zaleca się wykonywać na wysokość około 4cm.

Kiedy wykonać ostatnie koszenie trawnika?

Termin wykonania zabiegu jest przede wszystkim uzależniony od warunków pogodowych. Ostatnie koszenie trawnika przed zimą najczęściej wykonuje się w drugiej połowie października, jednak przy ciepłej jesieni zabieg ten może przesunąć się na pierwszą połowę listopada. W przypadku jeśli trawa przed zimą została ścięta we właściwym terminie, a ciepła jesienna pogoda sprawiła, że darń nadal rośnie i jest zazieleniona to koszenie należy powtórzyć gdy tylko obniży się temperatura. Prawidłowo wykonany zabieg zapewni zdrowy i elegancki trawnik już od wiosny. Ponadto zmniejsza się ryzyko przemarzania traw oraz wystąpienia pleśni śniegowej tuż po roztopieniu białego puchu.

Czy należy wykonywać jesienne grabienie trawnika?

Regularne usuwanie liści opadłych z drzew należy do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych w tym okresie. Opadające liście zacieniają powierzchnię trawnika co zmniejsza jego trwałość. W okresie zimowym wilgotne liście uniemożliwiają dostęp tlenu, co przekłada się na gnicie darni. Zabieg najlepiej przeprowadzić przy pomocy miotłograbi, które posiadają szeroko rozstawione zęby z plastiku lub miękkiej stali. Na większych powierzchniach doskonale sprawdzi się spalinowy lub elektryczny odkurzacz do liści (dostępne są z funkcją wydmuchu lub wciągania liści, a w niektórych modelach istnieje także możliwość rozdrabniania liści).

Na czym polega lekka wertykulacja trawnika?

Jesienna, lekka wertykulacja trawnika polega na wyczesywaniu darni ostrymi drucianymi grabiami. Dzięki zabiegowi pozbywamy się chorych źdźbeł traw oraz filcu. Pozostawienie na trawniku zbitych i martwych fragmentów roślin sprzyja rozwojowi pleśni śniegowej oraz wielu innych chorób grzybowych traw.

Informacja W okresie zimy nie można na darń zgarniać śniegu oraz deptać powierzchni trawnika. Każde przygniecenie śniegu powoduje, że przy powierzchni trawy pojawia się warstwa lodu. Stwarzanie takich warunków sprzyja rozwojowi chorób i gniciu traw.

W jakim celu wykonuje się jesienną aerację trawnika?

Kolejnym zabiegiem, który korzystnie wpływa na przezimowanie trawnika jest jesienna aeracja. Jest to zabieg pielęgnacyjny polegający na nakłuwaniu darni na głębokość około 8-10cm. Nakłucia wykonuje się co około 10-15cm, a na glebach ciężkich i nieprzepuszczalnych nawet gęściej. Dzięki zabiegowi poprawiona zostaje wymiana gazowa, gdyż do gleby dociera więcej tlenu. Podczas aeracji usunięty zostaje także mech i tzw. filc, który pozostawiony na zimę sprzyja rozwojowi pleśni śniegowej oraz innych chorób grzybowych trawy. Do wykonania zabiegu wykorzystuje się aerator, który za pomocą specjalnych szpikulców nakłuwa darń. Na niewielkich powierzchniach aerację można wykonać z wykorzystaniem wideł, które gęsto wbija się w darń. Ciekawym rozwiązaniem są także nakładki z kolcami na buty, w których spaceruje się po trawniku. Zabieg zaleca się przeprowadzać na trawnikach nie młodszych niż 3 lata. Zwykle wykonuje się go w październiku, ale nieco wcześniej niż ostatnie koszenie i grabienie liści.

Czym można zastąpić aerację?

Zabieg aeracji przy użyciu narzędzi takich jak aerator, widły czy specjalne nakładki z kolcami na buty można zastąpić produktem Aerator do trawnika w płynie. Dzięki stworzeniu odpowiedniej kompozycji mikroorganizmów zawartej w preparacie, w glebie wzrasta ilość kwasów humusowych, pochodzących z rozkładu resztek ściętej trawy. Gleba bogata w kwasy humusowe potrafi zgromadzić więcej substancji odżywczych, a zawartość próchnicy wpływa również na zwiększenie zdolności gleby do magazynowania wody. Aerator do trawnika w płynie napowietrza i regeneruje trawnik . Ponadto na wiosnę szybciej przywraca mu zdrowy wygląd. Może być alternatywą lub wsparciem dla mechanicznej aeracji trawnika. Dzięki działalności pożytecznych mikroorganizmów poprawiających strukturę podłoża, gleba staje się natleniona, mniej zbita, a do korzeni szybciej dociera woda i składniki nawozowe. Redukuje w środowisku glebowym chorobotwórcze bakterie, wirusy i grzyby. Dodatkowo preparat użyźnia glebę. Nowatorski system rozpylania pozwala w łatwy sposób rozprowadzić produkt na trawnik. Wystarczy podłączyć wąż z bieżącą wodą do opakowania zaopatrzonego w dozownik z szybkozłączką i spryskać trawnik.

W jakim celu przeprowadza się nawożenie jesienne?

Zadaniem jesiennego dokarmiania traw jest wzmocnienie systemu korzeniowego przed zimą oraz wymuszenie transportu substancji odżywczych z liści do węzła krzewienia. Jest to miejsce, z którego wiosną wyrastają młode pędy i korzenie. Do nawożenia jesiennego stosuje się nawozy bogate w fosfor i potas, ale nie zawierające azotu, gdyż składnik ten pobudza rośliny do wzrostu i opóźnia przejście w zimowy spoczynek. Zawarty w nawozie jesiennym fosfor stymuluje wzrost systemu korzeniowego oraz wpływa na procesy życiowe wewnątrz rośliny, dzięki którym lepiej się ona przystosowuje do zimy. Z kolei potas korzystnie wpływa na zwiększenie odporności na warunki stresowe, zwłaszcza niską temperaturę.

Kiedy i jaki nawóz zastosować jesienią?

Optymalnym rozwiązaniem jest sięgnięcie po Nawóz jesienny do trawników Target, który dzięki odpowiednio dobranym składnikom pokarmowym przygotowuje trawę do przetrwania zimy. Ponadto wzmacnia system korzeniowy traw oraz powoduje intensywne krzewienie się trawy na wiosnę. Nawożenie jesienne wykonuje się od drugiej połowy sierpnia do października.

Informacja Nawozy granulowane nie powinny być stosowane na mokry trawnik. Powoduje to przyklejanie się granul nawozu do trawy i zmniejsza jego efektywność.

Czy warto wykonać nawożenie jesienne obornikiem?

Jesienne dokarmianie nawozami organicznymi, a zwłaszcza obornikiem, jest szczególnie przydatne na trawnikach ścinanych kosiarkami z pojemnikami na skoszoną trawę. Dzięki zabiegowi zrekompensowany zostaje brak szerokiej gamy składników pokarmowych, których nie posiadają nawozy mineralne. W tym celu warto sięgnąć po Obornik granulowany Target. Jest to skoncentrowany i przefermentowany nawóz ogrodniczy pochodzenia zwierzęcego w formie suchych granul o spowolnionym działaniu. Łączy wszystkie zalety tradycyjnego obornika oraz wygodę i bezpieczeństwo nowoczesnego nawożenia. Obornik jest szczególnie polecany w celu odbudowy flory czy fauny mikrobiologicznej na glebach jałowych i mało urodzajnych. Nawożenie jesienne obornikiem przeprowadza się około połowy listopada, najlepiej co 3 lata. Przez okres zimy i przedwiośnie równomiernie rozrzucone granule na całej powierzchni trawnika uwolnią składniki, które przenikną do gleby i zasilą darń na cały sezon wegetacyjny (w tym okresie można zrezygnować ze stosowania innych nawozów).

Informacja Należy pamiętać, aby dokarmianie obornikiem wykonać we właściwym terminie (około połowy listopada). Zbyt wcześnie wykonany zabieg może pobudzić trawę do wzrostu i osłabić ją przed nadejściem zimy.

W jakim celu przeprowadza się wapnowanie?

Wapnowanie jest szczególnie polecane na trawnikach, gdzie występuje problem z utrzymaniem odpowiedniego odczynu gleby. Trawy najlepiej rozwijają się przy pH od 6,0 do 7,0. Zbyt niski odczyn gleby sprzyja występowaniu mchu oraz wyrastaniu skrzypu polnego, dlatego należy go uregulować przy pomocy nawozów wapniowo-magnezowych. Skutecznym rozwiązaniem jest Dolomit ogrodniczy Target, który  podnosi pH gleby oraz poprawia jej właściwości. Poprzez dostarczenie do gleby wapnia i magnezu warunkuje prawidłowy wzrost roślin. Polecany jest w szczególności na gleby bardzo kwaśne o niskiej zasobności w magnez i wapń. Jest to produkt łatwo przyswajalny przez rośliny, szybko poprawia strukturę i właściwości fizyko-chemiczne gleby. Wapnowanie przeprowadza się od października do marca, a więc w okresie jesienno-zimowym.

Informacja Decydując się na użycie nawozów wapniowych nie zaleca się podawać innych składników pokarmowych. Należy zachować kilka tygodni odstępu pomiędzy wapnowaniem, a stosowaniem innych nawozów.

2. Kiedy wykonywać prace pielęgnacyjne?

RODZAJ ZABIEGU

MIESIĄC

Jesienne koszenie

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Jesienne grabienie liści

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Jesienna wertykulacja

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Jesienna aeracja

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Nawożenie jesienne

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Stosowanie obornika

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Wapnowanie

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

trawa

3. Jakie problemy mogą wystąpić na trawniku?

Jakie choroby stanowią zagrożenie dla trawnika?

Choroba

Objawy

Zwalczanie

Pleśń śniegowa

Choroba rozwija się często pod śniegiem tak więc jest trudna do zauważenia. Na powierzchni traw rozwija się watowata, biała z czasem lekko różowiejąca pleśń. Porażone źdźbła brunatnieją i zamierają. Na trawniku powstają puste place.

  • Systematyczne koszenie trawnika w trakcie sezonu.
  • Unikanie nawozów azotowych od połowy sierpnia do zimy.
  • Dokładne grabienie trawnika przed zimą.
  • Aeracja i wertykulacja wczesną wiosną
  • Opryskiwanie preparatem Polyversum WP.

Żółta plamistość trawnika

Na trawie pojawiają się żółte place. Źdźbła często skręcają się. Rozwojowi choroby sprzyja ciepła i sucha pogoda.

  • Grabienie i usuwanie resztek trawy.
  • Unikanie zbyt niskiego koszenia.
  • Ochrona biopreparatami Polyversum WP.

Mączniak właściwy

Początkowo pojawia  się szarobiały nalot na młodych źdźbłach. Z czasem nalot przechodzi w gęstą, szarobiałą powłokę.

  • Aeracja i wertykulacja wczesną wiosną
  • Niskie koszenie trawnika.
  • Ochrona biopreparatami Polyversum WP.

Czarcie kręgi

Na trawniku tworzą się kręgi silniej rosnącej i wokół zamierającej trawy. Na powierzchni ukazują się owocniki grzybów.

  • Aeracja i wertykulacja wczesną wiosną
  • Ochrona biopreparatami Polyversum WP.

Antraknoza traw

Trawa wygląda jakby była wysuszona. W miejscach występowania choroby pojawiają się nieregularne place w żółto-pomarańczowym kolorze.

  • Uzupełnienie niedoborów potasu i fosforu.
  • Grabienie i usuwanie resztek trawy.
  • Ochrona biopreparatem: Polyversum WP.

Zgorzel siewek traw

Młoda trawa obumiera wskutek czego pojawiają się puste place. Na źdźbłach może pojawić się warstwa śluzu. Plamy na trawniku są szare bądź szaro-czerwone. Porażone kępy trawy łatwo odrywają się od ziemi, korzenie są brązowe.

  • Aeracja i wertykulacja w okresie jesienno-zimowym.
  • Stosowanie nawozów wapniowych w okresie jesienno-zimowym, np. Dolomit Target.
  • Wysiewanie nasion traw zgodnie z instrukcją.
  • Ochrona biopreparatem: Polyversum WP.

Czerwona nitkowatość traw

Na trawniku pojawiają się nieregularne, jasnobrązowe plamy. Z czasem na źdźbłach pojawia się różowa plecha grzyba przypominająca watę. Porażony trawnik ma czerwony odcień.

 

  • Stosowanie od wiosny do połowy lata nawozów azotowych.
  • Unikanie zakładania trawników na zbyt zacienionym stanowisku.
  • Aeracja i wertykulacja wczesną wiosną.
  • Opryski preparatami pochodzenia naturalnego: Polyversum WP.

Jakie szkodniki zagrażają trawnikom?

Szkodnik

Objawy

Zwalczanie

Krety

Żerują szczególnie intensywnie podczas ciepłej zimy i wiosną. Tworzą charakterystyczne kopce, które psują wygląd trawnika.

Pędraki, rolnice, opuchlaki

Szkodniki odżywiają się korzeniami roślin. Osłabiają rośliny lub prowadzą do całkowitego ich zamierania. W miejscach żerowania szkodników trawa najczęściej odrywa się kępkami.

  • Aeracja i wertykulacja wczesną wiosną.
  • Oprysk lub podlewanie biopreparatami P-Drakol lub Wrotycz.

Jakie inne problemy występują na trawniku?

Problem

Objawy

Zwalczanie

Chwasty

Chwasty wyrastające na trawniku psują jego wygląd. Nie zwalczane rozrastają się lub rozsiewają co uniemożliwia prawidłowy rozwój traw.

  • Ręczne usuwanie chwastów.
  • Stosowanie herbicydów na chwasty dwuliścienne w trawniku, np. Starane Trawniki.
  •  

Mech

Mech rozwija się przede wszystkim na glebach kwaśnych. Najbardziej podatne są trawniki osłabione i niewłaściwie pielęgnowane. Rozwojowi  mchów sprzyja także zbyt zbita i ciężka gleba.

Autor

Poradnik został napisany przez Eksperta Target, który od wielu lat pomaga czytelnikom rozwiązywać problemy związane z uprawą, pielęgnacją i ochroną roślin.

Miłość do roślin i pasja do ogrodnictwa naszego Eksperta pomaga mu w tworzeniu wartościowych poradników, które szczególnie przydatne są ogrodnikom amatorom oraz posiadaczom ogródków działkowych.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!