Kret europejski

05+Kret+(2).jpg
choroba icon

KRET EUROPEJSKI (Talpa europaea) to owadożerny ssak należący do rodziny kretowatych o masie do 120g i długości ciała do 20cm. Jego ryjkowaty pysk zaopatrzony jest w 44 zęby. Ciało kreta pokryte jest gęstymi, aksamitnymi i czarnymi włoskami. Dzięki silnym, łopatowatym łapom z mocno zagiętymi do tyłu pazurami krety doskonale są przystosowane do kopania podziemnych korytarzy.

Objawy

objawy icon

Krety większość swojego życia spędzają pod ziemią. Na powierzchni ziemi pojawia się bardzo rzadko a porusza się niezdarnie. Wykopują system podziemnych tuneli o średnicy około 6 cm, których łączna długość wynosi nawet do kilkuset metrów (zwykle około 150-250m). Tunele wykopywane są najczęściej na głębokości 20-50cm, gdyż w tej warstwie gleby krety nie mają problemu ze znalezieniem pokarmu. Jeden osobnik zasiedla zwykle terytorium o powierzchni od 2000 do 6000m2. Krety preferują gleby żyzne i wilgotne. W ciągu doby zwierzę potrafi wydrążyć do 15 metrów korytarzy, wypychając jednorazowo 100–150 g ziemi, tworząc w ten sposób charakterystyczne kopce (tzw. kretowina). W ciągu sezonu tylko w jednym systemie tuneli krety potrafią zbudować nawet ponad 50 takich kretowisk, które są przez nie patrolowane co kilka godzin.

Rośliny żywicielskie

rośliny żywicielskie icon

Krety chętnie odżywiają się dżdżownicami, larwami owadów czy drobnymi kręgowcami. Pokarm znajduje dzięki bardzo czułemu słuchowi oraz włosom czuciowym na pysku i ogonie, który jest czuły na drgania. Dzienna porcja pożywienia zwierzęcia wynosi zwykle połowę masy jego ciała.

Sposoby zwalczania

sposoby zwalczania icon

Krety są wrażliwe na rośliny o intensywnym zapachu, dlatego niektóre z nich warto wykorzystać prewencyjnie aby nieproszony gość nie zadomowił się w ogrodzie. Do takich roślin należą m.in. lawenda, bazylia, mięta, łoboda czy czosnek. Jeśli już pojawiły się kopce to warto umieścić w nich susz z tych roślin uzupełniony o skórki z cytryny. Ciekawym rozwiązaniem są także kawałki śledzia, których zapach roznosi się po całym systemie korytarzy. W pozbyciu się kreta warto wypróbować głośne dźwięki oraz wibracje, na które krety są bardzo wrażliwe. Sygnały dźwiękowe, zwłaszcza o wysokiej częstotliwości zniechęcają kreta do żerowania na naszym terytorium, co zmusza go do znalezienia innego, spokojnego miejsca. Prostym sposobem są puszki umieszczone na paliku wbitym w ziemię, które podczas podmuchów wiatru wydają nieznośny dla kreta hałas. Inną często stosowaną metodą są butelki wkopane w ziemi szyjkami do góry. Podczas wiatru będą gwizdały co z pewnością zaniepokoi kreta. Kreta można także odstraszyć poprzez częste używanie kosiarki w ogrodzie. Jeżeli chcemy rozprawić się z kretem w humanitarny i bezpieczny sposób to warto sięgnąć po odpowiednią pułapkę, którą można przygotować samemu bądź zakupić w sklepie ogrodniczym. Do schwytania zwierzęcia wykorzystuje się pułapki w kształcie rurek średnicy 5-6cm, otwierające się tylko do wewnątrz. Umieszcza się je w ziemi w taki sposób, aby końce pułapki były połączone z korytarzem. Z uwagi na niezwykłą wrażliwość kretów pułapkę warto instalować w rękawicach ochronnych, aby nie zniechęcić zwierzęcia. Nie można zapomnieć o regularnym sprawdzaniu pułapki, a w przypadku złapania intruza przenosimy go z dala od naszego ogrodu.

Powiązane problemy    
turkuć podjadek    

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!