Ochojnik świerkowo modrzewiowy

iglaste swierk ochojnik 3
choroba icon

OCHOJNIK ŚWIERKOWO - MODRZEWIOWY (Adelges laricis) - charakterystyczne dla tych owadów jest pokrycie ciała białym nalotem woskowym. Nalot ten jak i rosa miodowa wytwarzana jest przez ochojniki bardzo intensywnie. Długość owada dorosłego waha się od 1,5 mm do 3 mm. W cyklu rozwojowym możemy spotkać zarówno owady uskrzydlone jak i bezskrzydłe. Ochojnik świerkowo – modrzewiowy jest mszycą bytującą na modrzewiach i świerkach. Szkodnik ten zimuje ukryty w spękaniach kory, wiosną zniekształca igły modrzewia, a latem pokrywa pędy białą woskową wydzieliną.

Objawy

objawy icon

Szkodnik tworzy na wierzchołkach pędów tzw. galasy. Są one owalne, kremowe, długości do 12 mm. Przypominają jakby malutkie szyszki czy ananasy. W wyniku żerowania larw ochojnika świerkowo-modrzewiowego w maju igły modrzewia ulegają deformacji, kolankowato się wyginając. Latem zaś pędy pokrywają się obficie białym woskowym nalotem. Część ochojników uskrzydla się i przelatuje na świerki.

Rośliny żywicielskie

rośliny żywicielskie icon

Sosna, świerk, jodła, modrzew, daglezja.

Sposoby zwalczania

sposoby zwalczania icon

Zwalczanie ochojnika polega przede wszystkim na ręcznym wycinaniu i paleniu galasów. Należy to zrobić zanim wylęgną się z nich mszyce. W przypadku wysokich drzew, gdy nie ma możliwości usunięcia galasów należy wykonać oprysk na przedwiośniu (marzec) preparatem olejowym (Emulpar Spray). Celem tego oprysku jest zniszczenie form zimujących na pędach iglaków. Jeśli zauważymy szkodniki w trakcie sezonu to warto sięgnąć po Mospilan 20SP lub Karate Zeon 050CS. Skutecznym preparatem jest także Agrocover Spray, który oblepia ciała mszyc i powoduje ich duszenie się.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!