OPUCHLAK TRUSKAWKOWIEC (Otiorhynchus sulcatus)
Objawy
Opuchlak truskawkowiec to popularny chrząszcz, który żeruje niemal przez cały rok. Jesienią i zimą larwy wygryzają sobie drogę przez korzenie, a wiosną i latem dorosłe osobniki żerują na liściach. Pod koniec lata samice składają jaja, z których po około 2 tygodniach wylęgają się 1cm larwy, które mogą żerować już w kilku stopniach powyżej 0°C. Późną wiosną pojawiają się osobniki dorosłe. Chrząszcze aktywne są tylko w nocy, zaś w dzień chowają się w ziemi. Wygryzają dziury w brzegach liści, a jako że nie potrafią latać, największe szkody powodują w dolnych partiach roślin. Z kolei larwy zjadają korzenie roślin i wgryzają się w bulwy, co powoduje znaczną utratę wigoru, a często nawet śmierć rośliny. Zaatakowane egzemplarze więdną i marnieją. Łatwo jest je także wyrwać z korzeniami.
Rośliny żywicielskie
Dorosłe chrząszcze chętnie atakują takie gatunki roślin jak hortensje, trzmielina, bergenia i różaneczniki. Natomiast larwy upodobały sobie żurawki, pierwiosnki, begonie, rozchodniki i cyklameny.
Sposoby zwalczania
Z uwagi na nocne żerowanie chrząszczy oraz przebywanie większości życia pod powierzchnią gleby w walce ze szkodnikiem skuteczne są jedynie preparaty o działaniu systemicznym, których substancja czynna wnika do rośliny, gdzie krąży wraz z sokami. Zadowalające rezultaty daje oprysk środkiem Mospilan 20 SP.