Niecierpek Waleriana

Niecierpek+waleriana.jpg

Niecierpek Waleriana

NIECIERPEK WALERIANA (Impatiens waleriana) - pochodzi z tropikalnej Afryki i Zanzibaru, gdzie rośliny osiągają wysokość 30-60 cm. Łodygi są silnie rozgałęzione, soczyste, a liście eliptyczne lub lancetowate, ząbkowane. Kwiaty mają średnicę 3 cm i są osadzone po kilka na szczytach pędów. Barwa płatków jest czerwona w różnych odcieniach. Rośliny kwitną obficie przez całe lato. Owocem jest wrzecionowata torebka. Coraz większe zainteresowanie niecierpkiem Waleriana wynika z atrakcyjności odmian, których co roku pojawia się co najmniej kilkanaście i wszystkie są odmianami heterozyjnymi F1 lub F2. Przykłady grup F1 o zwartym pokroju, niskim wzroście i wczesnym kwitnieniu to ‘Cajun’ i ‘Candy’, a także ‘Accent’ i ‘Expo’. Z silnie rosnących, o dużych kwiatach i długim kwitnieniu, uprawia się najczęściej odmiany z grup ‘Biltz 2000’, ‘Deco’ i ‘Impuls’. Do uprawy zarówno w gruncie jak i w pojemnikach, także w miejscach ocienionych, doskonale nadają się odmiany z grupy ‘Infinity’. Każda z tych grup obejmuje po kilkanaście lub więcej odmian o różnych barwach kwiatów, od białej do ciemnopurpurowej. Nowością na rynku europejskim są odmiany o kwiatach pełnych z grup ‘Fanciful’ F1 i ‘Carousel’ F1. Spotykane już od kilku lat na naszym rynku odmiany z grupy Fiesta rozmnaża się z sadzonek pędowych. Od kilkunastu lat niecierpek Waleriana jest jedną z najbardziej cenionych roślin kwietnikowych i balkonowych. Służy też do tworzenia niewielkich grup na trawnikach i ogrodach skalnych. Pięknie prezentują się wielobarwne mieszanki.

Stanowisko

stanowisko icon

Niecierpek dobrze rośnie na glebach żyznych, średnio zwięzłych, umiarkowanie wilgotnych. Obficie kwitnie w miejscach ciepłych, słonecznych.

Wymagania

wymagania icon

Niecierpek dobrze rośnie na glebach żyznych, średnio zwięzłych, umiarkowanie wilgotnych. Obficie kwitnie w miejscach ciepłych, słonecznych.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Szara pleśń - na liściach i kwiatach pojawia się szary nalot, który w krótkim czasie obejmuje coraz większą powierzchnię roślin. W niesprzyjających warunkach choroba rozwija się bardzo szybko i może doprowadzić do zamierania całych roślin. Porażone fragmenty usuwamy, a w przypadku nasilenia się objawów wykonujemy oprysk (np. Switch 62,5 WG, Signum 33 WG, Polyversum WP).

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Mszyce - są jednymi z najgroźniejszych szkodników w uprawie kwiatów. Często są niewidoczne gdyż żerują na pędach pod kwiatami i liśćmi. W przypadku mszycy zielonej kolor dodatkowo utrudnia ich identyfikację. Wysysają soki przez co powodują osłabienie roślin. Zwalczanie środkiem Mospilan 20SP lub preparatami pochodzenia naturalnego, np. Emulpar Spray lub Agrocover Spray.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!