Niecierpek Waleriana
NIECIERPEK WALERIANA (Impatiens waleriana) - pochodzi z tropikalnej Afryki i Zanzibaru, gdzie rośliny osiągają wysokość 30-60 cm. Łodygi są silnie rozgałęzione, soczyste, a liście eliptyczne lub lancetowate, ząbkowane. Kwiaty mają średnicę 3 cm i są osadzone po kilka na szczytach pędów. Barwa płatków jest czerwona w różnych odcieniach. Rośliny kwitną obficie przez całe lato. Owocem jest wrzecionowata torebka. Coraz większe zainteresowanie niecierpkiem Waleriana wynika z atrakcyjności odmian, których co roku pojawia się co najmniej kilkanaście i wszystkie są odmianami heterozyjnymi F1 lub F2. Przykłady grup F1 o zwartym pokroju, niskim wzroście i wczesnym kwitnieniu to ‘Cajun’ i ‘Candy’, a także ‘Accent’ i ‘Expo’. Z silnie rosnących, o dużych kwiatach i długim kwitnieniu, uprawia się najczęściej odmiany z grup ‘Biltz 2000’, ‘Deco’ i ‘Impuls’. Do uprawy zarówno w gruncie jak i w pojemnikach, także w miejscach ocienionych, doskonale nadają się odmiany z grupy ‘Infinity’. Każda z tych grup obejmuje po kilkanaście lub więcej odmian o różnych barwach kwiatów, od białej do ciemnopurpurowej. Nowością na rynku europejskim są odmiany o kwiatach pełnych z grup ‘Fanciful’ F1 i ‘Carousel’ F1. Spotykane już od kilku lat na naszym rynku odmiany z grupy Fiesta rozmnaża się z sadzonek pędowych. Od kilkunastu lat niecierpek Waleriana jest jedną z najbardziej cenionych roślin kwietnikowych i balkonowych. Służy też do tworzenia niewielkich grup na trawnikach i ogrodach skalnych. Pięknie prezentują się wielobarwne mieszanki.
Stanowisko
Niecierpek dobrze rośnie na glebach żyznych, średnio zwięzłych, umiarkowanie wilgotnych. Obficie kwitnie w miejscach ciepłych, słonecznych.
Wymagania
Niecierpek dobrze rośnie na glebach żyznych, średnio zwięzłych, umiarkowanie wilgotnych. Obficie kwitnie w miejscach ciepłych, słonecznych.
Najczęściej występujące choroby:
Szara pleśń - na liściach i kwiatach pojawia się szary nalot, który w krótkim czasie obejmuje coraz większą powierzchnię roślin. W niesprzyjających warunkach choroba rozwija się bardzo szybko i może doprowadzić do zamierania całych roślin. Porażone fragmenty usuwamy, a w przypadku nasilenia się objawów wykonujemy oprysk (np. Switch 62,5 WG, Signum 33 WG, Polyversum WP).
Najczęściej występujące szkodniki:
Mszyce - są jednymi z najgroźniejszych szkodników w uprawie kwiatów. Często są niewidoczne gdyż żerują na pędach pod kwiatami i liśćmi. W przypadku mszycy zielonej kolor dodatkowo utrudnia ich identyfikację. Wysysają soki przez co powodują osłabienie roślin. Zwalczanie środkiem Mospilan 20SP lub preparatami pochodzenia naturalnego, np. Emulpar Spray lub Agrocover Spray.