STONKA ZIEMNIACZANA (Leptinotarsa decemlineata) - to chrząszcze długości ok. 10 mm mają barwę żółtą z 10 czarnymi podłużnymi paskami na pierwszej parze skrzydeł (pokrywy) oraz licznymi czarnymi plamkami na głowie. Ciało owalne i wypukłe. Larwy czerwono-pomarańczowe z trzema parami nóg i czarną głową. Odwłok silnie wydęty. Poczwarka jasno-pomarańczowa (typu wolnego) w glebie.
Objawy
Żerujące larwy początkowo dziurawią liście, aby przed zejściem do gleby na przepoczwarczenie doprowadzić rośliny do stanu gołożeru (nać całkowicie pozbawiona liści). Szkody w uprawach ziemniaka powodują zarówno chrząszcze jak i larwy zjadające zielone części roślin. Niekiedy możemy zauważyć żerujące chrząszcze na odkrytych fragmentach bulwy.
Rośliny żywicielskie
Ziemniak.
Sposoby zwalczania
Skuteczna walka może wymagać wykonania 2-3 oprysków w ciągu sezonu. Pierwszy wykonuje się wiosną gdy owady obudzą się ze snu zimowego, kolejne w momencie wylęgu larw. Preparaty warto stosować naprzemiennie. Polecane środki do zwalczania stonki ziemniaczanej to m.in. Mospilan 20SP i Karate Zeon 050CS.