Rezeda wonna

Rezeda.jpg

Rezeda wonna

REZEDA WONNA (Reseda odorata) - występuje w północnej Afryce, gdzie rośnie bardzo silnie, osiągając wysokość 60 cm. Łodygi w dolnej części lekko się pokładają, ale całe są obficie ulistnione. Liście są jasnozielone, łopatkowate, o długości 3-5 cm, a kwiaty małe, zebrane po kilkanaście w gęste grona. Płatki korony są seledynowe lub jasnożółte, ale barwa kwiatów zależy przede wszystkim od intensywności zabarwienia pręcików, które mogą być pomarańczowe lub czerwone w różnych odcieniach. Rezeda kwitnie od lipca do jesieni. Owocem jest torebka. Znanych jest zaledwie kilka odmian rezedy, różniących się przede wszystkim siłą wzrostu i barwą kwiatów oraz intensywnością ich zapachu. Najczęściej uprawia się odmiany o dużych, silnie pachnących kwiatach, jak np., ‘Ameliorata’, ‘Goliath’, ‘White Pearl’, a z najnowszych ‘Red MonECH’. Podobnie jak maciejkę, rezedę uprawia się ze względu na zapach kwiatów. Wysiewana jest zwykle przy ławkach, wokół altan, pod oknami, a także w skrzynkach balkonowych.

Stanowisko

stanowisko icon

Rezeda dobrze rośnie na glebach wapiennych, próchniczych, w miejscach słonecznych. W cieniu pędy nadmiernie się wydłużają, są wiotkie, a kwiaty drobnieją i słabo pachną.

Wymagania

wymagania icon

Nasiona sieje się wprost do gruntu w połowie kwietnia. Siewki przerywa się, pozostawiając rośliny co 5 cm. Uszczykiwanie wierzchołków pędów sprzyja lepszemu krzewieniu się roślin. Rezeda źle znosi przesadzanie.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Mączniak rzekomy - nieregularne, czerwone lub brązowe plamy na zewnętrznej stronie, a od spodu biały, mączastym nalot. Atakuje nie tylko liście położone w dolnej partii rośliny, ale także część wierzchołkową. Porażone rośliny najlepiej opryskać środkiem chemicznym np. Signum 33 WG, Agrocover Spray, Stoper AE.

Rdze - występują w postaci okrągłych, pomarańczowych brodawek na liściach. Chorobie sprzyja wilgoć oraz chłodne stanowiska. W walce z chorobą niezbędne jest niszczenie porażonych części roślin oraz stosowanie środków ochrony roślin (np. Signum 33 WG).

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!