Facelia dzwonkowata

Facelia+dzwonkowata.jpg

Facelia dzwonkowata

FACELIA DZWONKOWATA (Phacelia campanularia) – w Ameryce Północnej, gdzie występuje w stanie naturalnym, osiąga wysokość 15-25 cm. Łodygi są silnie rozgałęzione, a liście mają kształt szeroko jajowaty i karbowane brzegi. Zarówno łodygi, jak i liście są od spodu pokryte odstającymi włoskami. Kwiaty dzwonkowate, szafirowo niebieskie z długimi, białymi pręcikami, mają średnicę 2-2,5 cm, Kwitnienie rozpoczyna się w końcu czerwca i trwa tylko 3-4 tygodnie. Owocem jest rozłupka. Facelia dzwonkowata nadaje się na obwódki, na murki i do ogrodów skalnych. Znacznie mniej ozdobna, ale silnie rosnąca jest facelia wrotyczna o bladoniebieskich kwiatach, uprawiana na zielony nawóz i jako roślina miododajna.

Stanowisko

stanowisko icon

Facelia dzwonkowata dobrze rośnie na każdej glebie – z wyjątkiem ciężkiej, wilgotnej gliny – w miejscach słonecznych.

Wymagania

wymagania icon

Nasiona sieje się w drugiej połowie kwietnia wprost do gruntu; odstępy między rzędami powinny wynosić tylko 20 cm – wtedy rośliny tworzą zwarty kobierzec. Silne upały, a także ulewne deszcze znacznie skracają kwitnienie, a nawet powodują zamieranie całych roślin.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Gnicie korzeni - sprawcą są grzyby z rodzaju Fusarium. Rośliny mają zahamowany wzrost. Po wyjęciu ich z podłoża widoczny jest słabo rozwinięty system korzeniowy, w większości zbrązowiały i obumarły. Należy wykonać zastosowat Polyversum WP.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!