Mietelnik żakula
MIETELNIK ŻAKULA (Kochia scoparia) - gatunek ten dziko rośnie w południowej Europie, a także w Azji. Rośliny osiągają wysokość 80-100 cm i mają kształt wrzecionowaty. Liście są lancetowate lub równowąskie o długości 2-4 cm, a kwiaty niepozorne, skupione jak u wszystkich komosowatych w kłąbiki osadzone pojedynczo w kątach liści lub zebrane w kłosy. Kwitnienie przypada w pełni lata. Owocem jest szaro beżowy niepękający orzeszek o nieregularnym kształcie. W ogrodach spotyka się najczęściej odmianę ‘Childsil’, o jasnozielonych liściach, która w dobrych warunkach uprawy może osiągać wysokość nawet 120 cm. Nieco słabiej rośnie ‘Trichophylla’, której liście jesienią stopniowo czerwienieją, podobnie jak u ‘Autumn Red’. Do uprawy w pojemnikach poleca się ‘Green Bunch’, o wysokości 90 cm, która do końca okresu wegetacji pozostaje zielona. Charakterystyczny, piramidalny lub wrzecionowaty kształt roślin sprawił, że nadano im w Polsce nazwę mietelnik, a w Niemczech – cyprys letni. Ostatnio używa się też nazwy kochia. Mietelnik jest coraz częściej uprawiany w naszych ogrodach. Służy do tworzenia szpalerów, żywopłotów i osłon, a także do sadzenia na trawnikach – pojedynczo lub w niewielkich grupach. Rośliny można formować, przycinając wierzchołki pędów jednak nie za silnie, aby nie odsłonić grubych części łodyg. Uprawiane w pojemnikach służą do dekoracji tarasów.
Stanowisko
Rośliny wymagają gleby zasobnej w składniki pokarmowe, dostatecznie wilgotnej. Najsilniej rosną w miejscach słonecznych lub tylko lekko ocienionych.
Wymagania
Orzeszki sieje się od połowy marca do początku kwietnia w chłodnej szklarni, siewki pikuje do palet, a rośliny sadzi się na miejsca stałe w połowie maja. Odstępy między roślinami powinny wynosić 40-50 cm. Mietelnik źle znosi długotrwałą suszę.
Najczęściej występujące choroby:
Gnicie korzeni - sprawcą są grzyby z rodzaju Fusarium. Rośliny mają zahamowany wzrost. Po wyjęciu ich z podłoża widoczny jest słabo rozwinięty system korzeniowy, w większości zbrązowiały i obumarły. Należy zastosować preparat Polyversum WP.