Szarłat trójbarwny
SZARŁAT TRÓJBARWNY (Amaranthus tricolor) - pochodzi z tropikalnej Azji, gdzie jest pospolitym chwastem, a także rośliną przyprawową. Wysokość tego gatunku wynosi 60-120 cm. Łodygi są silnie rozgałęzione, a liście jajowate lub eliptyczne, zaostrzone, zielone, z czerwonymi przebarwieniami. Kwiaty niepozorne, zielonkawe, zebrane w kłosy osadzone w kątach liści. Kwitnienie trwa przez całe lato, ale kwiaty są prawie niewidoczne. Owocem jest jednonasienna puszka. Uprawia się odmiany o bardzo ozdobnych, różnobarwnych liściach. Jedną z najpiękniejszych jest ’Flaming Fountain’ o liściach bardzo długich, wąskich, łukowo wygiętych, karminowych, żółtawych i zielono brązowych. W katalogach można je spotkać niekiedy pod nazwą szarłat wierzbo listny. Żółto-czerwone liście ma odmiana ‘Splendens Perfecta’, amarantowe – ‘Illuminatoin’, a także złote – ‘Aurora’. Odmiany szarłatu trójbarwnego doskonale nadają się do tworzenia grup na trawnikach, a także do sadzenia w ogrodach skalnych. Rośliny posadzone pojedynczo lub po kilka w pojemnikach mogą służyć do dekoracji balkonów i tarasów. Cięte pędy wykorzystuje się jako dodatek do letnich bukietów.
Stanowisko
Szarłat trójbarwny dobrze rośnie na glebach lekkich, wapiennych, przepuszczalnych, ale niezbyt suchych. Tylko w miejscach ciepłych, słonecznych ma charakterystycznie zabarwione liście. W lata chłodne i deszczowe nie udaje się.
Wymagania
Nasiona sieje się w końcu marca lub na początku kwietnia w chłodnej szklarni. Rośliny przesadza się na miejsce stałe pod koniec maja, zachowując odstępy 40-50 cm.