Szlumbergera (Kaktus bożonarodzeniowy)

Szlumbergera.jpg

Szlumbergera (Kaktus bożonarodzeniowy)

SZLUMBERGERA (Schlumbergera truncata) popularnie nazywana grudnikiem lub kaktusem bożonarodzeniowym pochodzi z Ameryki Południowej oraz Środkowej. Charakterystyczną cechą tych kaktusów, kępiasto wyrastających z podłoża jest przypadające na okres grudniowy, niekiedy świąteczny, kwitnienie. Rośliny składają się z licznych zaokrąglonych, spłaszczonych członów (jak ogniwa łańcucha tworzące właściwy pęd) rozgałęzione widlasto, przemiennie łagodnie karbowane lub posiadające ostre ząbki w zależności od gatunku. Kwiaty posiadają intensywny i zróżnicowany kolor (od różu, bieli, łososiowy do barw czerwonych) co bardzo dobrze kontrastuje z zielenią pędów całej rośliny. Kwiaty wyrastają z pączków śpiących znajdujących się licznie na wierzchołkowym najmłodszym członie. Grudnik w warunkach optymalnych kwitnie intensywnie przez okres około 6 – 8 tygodni.

Stanowisko

stanowisko icon

Schlubergery wymagają stanowisk słonecznych chociaż także znoszą półcień dlatego też dobrze znoszą warunki hodowli domowej w okresie zimowym, w którym intensywnie zakwitają. W lecie musimy takie wybrać stanowisko aby te delikatne rośliny chronić przed bezpośrednią operacją promieni słonecznych. Zygokatus w naturze jest epifitem, czyli rośnie na koronach drzew tropikalnych czyli wymaga miejsc wilgotnych i ciepłych (rośliny te znoszą niekiedy spadki temperatury do 10 °C).

Wymagania

wymagania icon

Kaktus bożonarodzeniowy ma duże wymagania jeżeli chodzi o temperaturę oraz wilgotność. Podłoże powinno być próchniczne z domieszką ziemi ogrodniczej oraz piasku. Bardzo ważnym elementem jest wilgotność podłoża, które powinno być przez cały czas wilgotne, ale nie przelane, aby nie stwarzać warunków do rozwoju zgnilizn korzeni oraz podstawy rośliny. Najważniejszym okresem dla tej doniczkowej rośliny jest stan spoczynku (sierpień – październik), a następnie obfite kwitnienie. Aby rośliny intensywnie kwitły w okresie spoczynku ograniczamy podlewanie a nawożenie wykonujemy tylko co dwa tygodnie. W tym okresie należy zapewnić roślinie temperaturę poniżej 15 °C. Stan spoczynku po kwitnieniu należy powtórzyć. Czas poprzedzający kwitnienie to okres dość intensywnego zraszania rośliny wodą letnią oraz miękką. Zbyt wysoka temperatura (powyżej 20 °C) oraz brak nasłonecznienia stanowiska może doprowadzić roślinę do słabego lub całkowitego ograniczenia kwitnienia. Kilka tygodni po kwitnieniu mamy najlepszy okres do przesadzania w nowe, większe doniczki pamiętając o przygotowaniu odpowiedniego podłoża warunkującego odpowiedni rozwój.

Powiązane problemy    
karaczan wschodni, prusak    

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!