KARACZAN PRUSAK (Blattela germanica) - tak samica, jak i samiec są uskrzydlone. Ich skrzydła są dłuższe od odwłoka. Mimo skrzydeł latają dość rzadko. Ich ciało jest barwy jasnobrunatnej do brunatnej, przypłaszczone i smukłe. Osiąga długość od 10 do 14 mm.
Jak wygląda cykl rozwojowy szkodnika?
Samica składa od 25 do 30 jaj w owalnej kapsułce, którą nosi przez 2 tygodnie, a po wylęgu larw składa ją w dowolnym miejscu. W ciągu życia jedna samica składa od 1 do 7 kapsułek. Wychodzące z kapsułek larwy są początkowo białawe, później ciemnieją. W ciągu 6-8 tygodni larwy 6-7-krotnie linieją i przekształcają się w owady dorosłe. Cały cykl rozwojowy 1 pokolenia, w temperaturze 30°C, trwa 2,5 miesiąca. W ciągu roku rozwijają się 2-3 pokolenia.
Gatunek ten jest dość wrażliwy na niskie temperatury. W temperaturze + 10°C ustaje jego rozwój, a w temperaturze – 2°C dość szybko giną jego wszystkie stadia rozwojowe.
Objawy
Gatunek ten w ostatnich latach stał się dominujący i dość uciążliwy w zwalczaniu, szczególnie w domostwach. Chętnie zasiedla przechowalnie warzyw czy owoców. Owady niszczą i zanieczyszczają zapasy żywności. Roznoszą także bakterie chorobotwórcze oraz pasożyty: tasiemce i nicienie.
Sposoby zwalczania
Dobrym sposobem na karaluchy jest ustawienie specjalnych płytek nasączonych środkiem odstraszającym. Dostępne są także trutki na karaluchy w formie żelu albo granulatu. Jeśli to nie zadziała należy wykonać oprysk środkiem owadobójczym lub zastosować preparat Down-Control Spray na karaczany i prusaki. Opryskiwać należy wszelkie połączenia podłóg ze ścianami, próg drzwi wejściowych, a także różne szczeliny, w których mogłyby się chować. Spryskiwanie zaleca się powtórzyć po tygodniu. Aby pozbyć się karaluchów warto też uszczelnić miejsca, którymi mogą się przedostawać.