Jałowiec pospolity
Odmiany ogrodowe:
Juniperus communis 'Compressa' - jeden z najwolniej rosnących jałowców, przyjmujący kolumnowy, walcowaty pokrój. Roczny przyrost waha się w granicach 3-5cm, 10 letnie egzemplarze uzyskują ok. 30-40cm wysokości. Igły szarozielone. Idealny do wszelkiego rodzaju ogrodów skalnych lub niewielkich kompozycji. Odporny na niskie temperatury, jednak może ucierpieć od mroźnych wiatrów.
Juniperus communis 'Depressa Aurea' - odmiana niska, rozłożysta, w środku krzewu zagłębiona. Jako młoda, ścieląca się po ziemi, z czasem pędy unoszą się ku górze i przewisają na końcach. Młode przyrosty mają złocistożółte zabarwienie, które w trakcie sezonu stopniowo zielenieje, by w zimie przybrać brązowy kolor. Wzrost wolny, dorasta do ok. 50cm wysokości i 2m średnicy. Wymaga stanowisk słonecznych, jest całkowicie mrozoodporna.
Juniperus communis 'Green Carpet' - odmiana w budowie nieco podobna do 'Repanda', jest jednak trochę niższa i bardziej ścieląca po ziemi. Jak sama nazwa wskazuje, tworzy efektowne, żywo zielone dywany. Wzrost niezbyt ekspansywny. Nadaje się do nasadzeń na wszelkiego rodzaju skalniakach lub zboczach. Stanowisko słoneczne.
Juniperus communis 'Gold Cone' - jedna z najpiękniejszych, złocisto wybarwionych, kolumnowych form. Wszystkie pędy rosną pionowo w górę, tworząc silnie zagęszczone, wąskie kolumny. Młode przyrosty mają złocistożółte zabarwienie, które stopniowo w trakcie sezonu zielenieje. Wzrost niezbyt szybki. Doskonałe urozmaicenie każdej kompozycji. Idealna na skalniaki.
Juniperus communis 'Hibernica' - jedna z najpopularniejszych odmian jałowca pospolitego w naszym kraju. Rośnie wąskokolumnowo. Pędy rosną pionowo w górę, ściśle do siebie przylegając. Niebieskawozielone igły są kłujące. Wzrost w granicach 10-15cm rocznie. 10 letnie okazy osiągają ok. 1,5m wysokości przy zaledwie 30-40cm średnicy. Może dorosnąć nawet do 5 m. Lubi stanowiska sło-neczne i osłonięte od mroźnych, wysuszających wiatrów.
Juniperus communis 'Hornibrookii' - odmiana płożąca, wysokość do 50-60cm wysokości i rozrastająca do 2-2,5m średnicy. Igły krótkie, kłujące, zielone z białym paskiem po wewnętrznej stronie. Zimową porą nie brązowieje. Idealna roślina okrywowa, na wszelkiego rodzaju skarpy i zbocza.
Juniperus communis 'Repanda' - karłowa odmiana, regularnie rozrastająca się w szerz, szczelnie zakrywając podłoże. Rozgałęzienia układają się dachówkowato. Wyrasta do 30-40cm wysokości i ok. 2m średnicy. Igły krótkie, nie kłujące, ciemnozielone, wewnątrz srebrzyste, jednak ze względu na silne otulanie przez nich pędów niewidoczne. Zimą lekko brązowieją. Idealna okrywowa odmiana, nadająca się na większe skalniaki lub zbocza o niewielkim nachyleniu.
Juniperus communis 'Suecica' - odmiana o szerokim, ko-lumnowym pokroju. Gałązki pionowo wyprostowane, przylegające do siebie. Igły kłujące, niebieskawozielone. Wzrost szybki, 10-15 letnie egzemplarze uzyskują ok. 1,5-2,5m wysokości i ok. 60-70cm średnicy. W naszym klimacie radzi sobie doskonale, wymaga jednak słonecznych stanowisk.
Juniperus communis 'Suecica Nana' - odmiana wolno rosnąca, o gęstym, kolumnowym pokroju. Dorasta do ok. 1,5m wysokości i 30cm średnicy. Igły niebieskawozielone. Wymaga stanowisk słonecznych, a nasze zimy nie stanowią dla niej większego zagrożenia. Idealna odmiana na skalniaki.
Juniperus communis 'Suecica Aurea' - odmiana pochodząca od ‘Suecica’, charakteryzujaca się złocistożółtymi, młodymi przyrostami. Wzrost nieco wolniejszy. Dla lepszego wybarwienia, musi rosnąć w słonecznym miejscu.
Juniperus communis 'Sentinel' - odmiana wolno rosnąca, przyjmująca wąskokolumnowy pokrój z pędami wzniesionymi w górę, przylegającymi do siebie. Igły krótkie, kłujące, srebrzystozielone. Doskonała do ogrodów skalnych.
Stanowisko
Niewybredny w stosunku do gleby, rosnący nawet na ubogich piaskach. Wytrzymały na suszę i mróz.
Wymagania
W trakcie wegetacji do nawożenia doskonale nada się nawóz ZADBANE IGLAKI do iglaków i tui. Naturalna krzemionka zawarta w bazalcie wzmacnia ściany komórkowe roślin i tym samym uodparnia rośliny na działanie szkodników czy chorób.
Najczęściej występujące choroby:
Fytoftoroza – choroba grzybowa spowodowana przez grzyby glebowe z rodzaju Phytophthora. Infekuje system korzeniowy prowadząc do jego gnicia. Objawia się brązowieniem i przebarwieniami igieł, a z czasem więdnięciem całej rośliny. Zwalczanie preparatem Proplant 722SL.
Zamieranie pędów – choroba prowadząca do żółknięcia, brązowienia i opadania igieł. W walce z chorobą sprawdzą się takie preparaty jak Switch 62,5WG oraz Signum 33WG.
Szara pleśń – choroba objawiająca się w postaci szarego, pylącego nalotu na igłach i pędach. W walce z chorobą sprawdzą się takie preparaty jak Switch 62,5WG oraz Signum 33WG.
Najczęściej występujące szkodniki:
Mszyce – niewielkie owady, które pojawiają się wiosną na świeżych przyrostach. Powodują przebarwienia, deformacje liści czy zamieranie wierzchołków. W zwalczeniu szkodników pomogą takie preparaty jak Mospilan 20SP, Karate Zeon 050CS, Emulpar 940EC czy Agrocover Koncentrat.