Modrzew
W Polsce najpopularniejszymi gatunkami są modrzew europejski oraz modrzew japoński. W uprawie spotykanych jest wiele pięknych odmian tych gatunków:
Modrzew europejski 'Pendula'- odmiana drzewiasta, charakteryzująca się nieregularnym, dość wąskim, strzelistym pokrojem z łukowato rozpostartymi konarami i długimi, pionowo zwisającymi pędami. Najczęściej spotykana jako szczepiona na dość wysokim pniu, tworząca formy parasolowate. Igły miękkie, świeżo zielone, jesienią żółto wybarwiające się. Idealna odmiana do samotnych nasadzeń.
Modrzew europejski 'Repens'- odmiana karłowa o cienkich i delikatnych pędach płożących po ziemi. W formie szczepionej na wysokim pniu, pędy zwisają pionowo w dół. Igły miękkie, stosunkowo krótkie, zielone. Bardzo ciekawa odmiana o podobnym zastosowaniu i mrozoodporności co poprzednie.
Modrzew europejski 'Kórnik'- karłowy, gęsty krzew, nie posiadający przewodnika, z pędami wyrastającymi ze środka, tworząc kształt kuli, z czasem osiągającej 1m średnicy. Bardzo krótkie przyrosty roczne, igły krótkie i delikatne, świeżo zielone, jesienią złotawo wybarwione. Odmiana doskonała w zestawieniu z odmianami płożącymi.
Modrzew japoński 'Blue Dwarf'- karłowy krzew o pędach skierowanych we wszystkich kierunkach. W formie szczepionej na pniu tworzy silnie zagęszczone, niebieskozielone, kuliste formy. Roczny przyrost niewielki, 10 letnie egzemplarze uzyskują ok. 60cm średnicy. Ozdoba każdego ogrodu skalnego czy wrzosowiska. W naszym klimacie radzi sobie doskonale.
Modrzew japoński 'Diana'- niewielkie drzewko, charakteryzujące się strzelistym po-krojem i powyginanymi pędami. Tworzy nieregularne, dość luźne korony. Igły miękkie, niebieskozielone, jesienią przebarwiające się na kolor złocisty. Idealna odmiana do samotnego wyeksponowania lub do ogrodu o charakterze naturalistycznym.
Modrzew japoński 'Pendula'- niezbyt ekspansywna roślina o pędach zwisających pionowo w dół. Szczepiona na wysokim pniu tworzy formy płaczące, a pędy silnie przewisające przylegają do pnia. Igły miękkie, niebieskawozielone. Lubi stanowiska słoneczne.
Modrzew japoński 'Wolterdingen'- karłowa odmiana o niebieskozielonych igłach, osiągająca po 10 latach zaledwie 50cm wysokości i trochę większą średnicę. Pędy regularnie rozstawione we wszystkich kierunkach, silnie zagęszczające się. Idealnie pasująca do niewielkich ogródków skalnych i wrzosowisk. W naszym klimacie zupełnie wytrzymała.
Stanowisko
Aby uzyskać dobre i szybkie przyrosty drzewa należy w ogrodzie wybrać dobre stanowisko pod względem nasłonecznienia. Modrzewie z reguły to gatunki światłolubne wymagające stanowisk słonecznych o ustabilizowanych stosunkach wodno powietrznych. Modrzewie są odporne na niskie temperatury zimą oraz na zanieczyszczenia miejskie (fabryczne jak i samochodowe).
Wymagania
Modrzew należy sadzić w lekkiej, żyznej, dosyć wilgotnej glebie. Potrzebuje dużo przestrzeni – rosnąc w ścisku, zrzuca dolne gałęzie, by łatwiej piąć się do słońca. To drzewo wrażliwe na suszę. Dorosłe egzemplarze są odporne na mrozy, ale młode sadzonki mogą przemarzać – aby temu zapobiec w pierwszym roku po posadzeniu warto roślinę na zimę zabezpieczyć. W trakcie wegetacji do nawożenia doskonale nada się nawóz ZADBANE IGLAKI do iglaków i tui. Naturalna krzemionka zawarta w bazalcie wzmacnia ściany komórkowe roślin i tym samym uodparnia rośliny na działanie szkodników czy chorób.
Najczęściej występujące choroby:
Opadzina igieł modrzewia – igły modrzewia porażonego chorobą zaczynają przebarwiać się na żółto już od maja. Początkowo są to niewielkie przebarwienia, ale w szybkim tempie rozszerzają się ku nasadzie liści. Porażone igły przedwcześnie opadają (w czerwcu–lipcu). W konsekwencji drzewo traci powierzchnię asymilacyjną, jego wzrost ulega spowolnieniu lub zahamowaniu.
Najczęściej występujące szkodniki:
Ochojnik świerkowo-modrzewiowy - na młodych igłach modrzewia widoczne są małe białe kłaczki – to larwy ochojnika schowane pod woskową osłonką. Wysysają one sok z igieł, powodując ich żółknięcie, kolankowate wygięcia, a w skrajnych przypadkach zasychanie całych pędów. Rośliny są bardzo osłabione gdyż szkodnik szybko się rozmnaża, a nowe pokolenia zasiedlają sąsiednie modrzewie. Część dorosłych samic przelatuje na świerki i tam powoduje charakterystyczne dla ochojnika objawy. Na końcach młodych pędów tworzą się szyszkopodobne zniekształcenia – galasy.