Jałowiec chiński

Ja%C5%82owiec+chi%C5%84ski.jpg

Jałowiec chiński

JAŁOWIEC CHIŃSKI (Juniperus chinensis)- występuje na obszarach środkowych Chin, Korei oraz Japonii. Krzew o bardzo zmiennym pokroju, posiadający dwojakiego rodzaju ulistnienie: młodociane - ostre, kłujące igły, zebrane po 2 lub 3, dojrzałe - tępo zakończone łuski. Gatunek dwupienny, okazy żeńskie zawiązują nie-wielkie szyszkojagody, po dojrzeniu niemal czarne.

Odmiany ogrodowe:

Juniprus chinensis 'Blaauw' - oryginalna, odporna na suszę i zanieczyszczenie powietrza, wolno rosnąca odmiana. Pędy wzniesione w górę, odstające delikatnie na zewnątrz. Posiada niebieskoszare igły, przekształcone w przylegające do pędów łuski. 10 letnie egzemplarze uzyskują ok. 1,2-1,5m wysokości.

Juniperus chinensis 'Kuriwao Gold' - szalenie dekoracyjna roślina, z roku na rok coraz popularniejsza także w naszym kraju. Tworzy mniej lub bardziej regularne, silnie zagęszczone, szerokie kolumny. Cienkie, delikatne, wałeczkowate pędy na wiosnę są złocistożółte, silnie kontrastujące ze starszym zielonym, tworząc ciekawy, dobrze widoczny, dwubarwny efekt. W chłodniejszym okresie złociste pędy przebarwiają się na pomarańczowy. Wzrost raczej wolny, 8-12cm rocznie, 10 letnie egzemplarze osiągają ok. 1m wysokości i 60cm średnicy. Stanowisko słoneczne.

Juniperus chinensis 'Obelisk' - gęsta, szybko rosnąca odmiana, przyjmująca strzelisty, kolumnowy pokrój o silnym zagęszczeniu. Wszystkie pędy skierowane pionowo do góry, delikatnie na końcach odchylone w bok sprawiają wra-żenie pofalowanej zewnętrznej powierzchni. Igły bardzo długie, sztywne i kłujące, lekko łukowato wygięte, odsłaniające niebieskawe spody i nadające też taki kolor całej roślinie. Rośliny dorastają do 3-4m wysokości przy zaledwie 1m średnicy, zatem stanowią świetny wybór na żywopłoty o niebieskawym kolorze.

Juniperus chinensis 'Plumosa' - odmiana krzaczasta, w młodym wieku luźna i nieregularna, z czasem jednak silnie zagęszczająca się. Gałązki usta-wione skośnie na zewnątrz, tworząc kształt kielichowaty. Rozgałęzienia pióropu-szowate, gęsto skupione wokół pędów przewodnich. Ulistnienie składa się z łusek. Wzrost średnio szybki, rośliny dorastają do ok. 1,5m wysokości i 2,5m średnicy.

Juniperus chinensis 'Plumosa Aurea '- odmiana krzaczasta, podobna do 'Plumosa'. Charakteryzuje się atrakcyjnie wyglądającymi wiosną, złocistożółtymi młodymi przyrostami. Stopniowo w trakcie sezonu pędy zielenieją a w okresie zimowym brązowieją. Przydatna do małych kompozycji ogrodowych.

Juniperus chinensis 'Spartan' - jedna z popularniejszych odmian tego gatunku. Tworzy silnie zagęszczone, zwarte, stosunkowo szerokie kolumny. W tej odmianie dominują łuski, efektownie żywo zielono zabarwione. Wzrost stosunkowo szybki, w granicach 15-20cm rocznie. Bardzo przydatna odmiana na żywopłoty, zupełnie mrozoodporna oraz wytrzymała na suszę i zanieczyszczone powietrze.

Juniperus chinensis 'Piramidalis' - bardzo silnie zagęszczony i zwarty krzew z pędami ściśle do siebie przylegającymi. Igły drobne, niebieskozielone. Wzrost raczej wolny, w granicach 10-15cm rocznie. 10 letnie egzemplarze uzyskują ok. 1-1,4m wysokości i 50cm średnicy. Bardzo dekoracyjna odmiana o szerokim zastosowaniu, mogąca stanowić elementy szpaleru lub ozdobę pojemników.

Juniperus chinensis 'Stricta' - bardzo dekoracyjna odmiana o stożkowym pokroju. Wznoszące się ku górze pędy mają krótkie, proste, regularnie ułożone rozgałęzienia. Igły na młodych przyrostach niebieskozielone, zimą przebarwiające się na srebrzystoniebieskie. Wzrost wolny, w granicach 10-12cm rocznie. Dorasta do 3m wysokości i 1m średnicy. Przydatna w każdym ogrodzie, wykorzystywana na ciekawe, luźno rosnące szpalery, niezupełnie mrozoodporna.

Juniperus chinensis 'Stricta Variegata' - bardzo oryginalna roślina ze względu na występowanie nieregularnie porozrzucanych na całym krzewie kremowobiałych pędów. W budowie podobna do poprzedniej, może trochę szersza i przyjmująca piramidalny pokrój. Dorasta do 2-2,5m wysokości.

Juniperus chinensis 'Variegata' - odmiana za młodu krzaczasta, z czasem wypiętrzająca się, tworząca stożkowaty kształt. Stosunkowo mocno zagęszczona, charakteryzująca się występowaniem zarówno łusek, jak i sztywnych niebieskich igieł. Dodatkową atrakcję stanowią białe pędy z rzadka występujące w różnych częściach krzewu. Rośnie średnio szybko, dorastając do 4-5m wysokości. Oryginalna, żeńska odmiana z niekształtnymi szyszkojagodami, mogąca stanowić atrakcję w niejednym ogrodowym założeniu.

Stanowisko

stanowisko icon

Jałowiec ten jest w pełni odporny na mróz i suszę, niewybredny w stosunku do gleby, dobrze radzący na glebach piaszczystych i ubogich.

Wymagania

wymagania icon

W trakcie wegetacji do nawożenia doskonale nada się nawóz ZADBANE IGLAKI do iglaków i tui. Naturalna krzemionka zawarta w bazalcie wzmacnia ściany komórkowe roślin i tym samym uodparnia rośliny na działanie szkodników czy chorób.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Fytoftoroza – choroba grzybowa spowodowana przez grzyby glebowe z rodzaju Phytophthora. Infekuje system korzeniowy prowadząc do jego gnicia. Objawia się brązowieniem i przebarwieniami igieł, a z czasem więdnięciem całej rośliny. Zwalczanie preparatem Proplant 722SL.

Zamieranie pędów – choroba prowadząca do żółknięcia, brązowienia i opadania igieł. W walce z chorobą sprawdzą się takie preparaty jak Switch 62,5WG oraz Signum 33WG.

Szara pleśń – choroba objawiająca się w postaci szarego, pylącego nalotu na igłach i pędach. W walce z chorobą sprawdzą się takie preparaty jak Switch 62,5WG oraz Signum 33WG.

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Mszyce – niewielkie owady, które pojawiają się wiosną na świeżych przyrostach. Powodują przebarwienia, deformacje liści czy zamieranie wierzchołków. W zwalczeniu szkodników pomogą takie preparaty jak Mospilan 20SP, Karate Zeon 050CS, Emulpar 940EC czy Agrocover Koncentrat.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!