Sumak octowiec

Sumak+(1).jpg

Sumak octowiec

SUMAK OCTOWIEC (Rhus typhina) W stanie naturalnym występuje we wschodniej części Ameryki Północnej. Tworzy wysokie krzewy lub małe drzewa, do 6-8 m wysokości, o płasko zaokrąglonych koronach. Rozrasta się za pomocą odrostów korzeniowych. Pędy są grube i pokryte gęsto włoskami. Nieparzystapierzastożółte liście osiągają do 50 cm długości, osadka liściowa i listki na spodzie są owłosione. Jesienią przyjmują barwę jaskrawoczerwoną, pomarańczową lub żółtą. Drobne niepozorne kwiaty, zebrane w szczytowych wiechach osiągają do 25 cm długości. Po przekształceniu się w owocostany przyjmują barwę „buraczkową” i pozostają na roślinach do wiosny, ale wtedy wyglądają już nieatrakcyjnie.
Na szczególną uwagę zasługuje odmiana strzępolistna 'Disecta'. Jest to krzew na ogół niższy i bardziej rozłożysty. Listki na brzegu są głęboko powcinane, aż do siecznych. Liście jesienią zwykle pomarańczowe.

Stanowisko

stanowisko icon

Krzew ten co do gleby jest mało wymagający, rośnie praktycznie na każdej. Przedkłada stanowiska słoneczne i ciepłe. Jest wytrzymały na mróz i zanieczyszczenia powietrza, ale nie żyje długo. Po około 30 latach powoli zamiera.

Wymagania

wymagania icon

Przydatny jest do sadzenia w parkach i na innych rodzajach terenów zieleni, w tym na nowych osiedlach mieszkaniowych i w dużych ogrodach. Uważa się go za podstawowy składnik do jesiennych zestawień barwnych. Udaje się na glebach zniszczonych przez przemysł i znosi zasolenie. Odpowiedni także do utrwalania lekkich gleb piaszczystych i skarp. Kwiaty ma miododajne. Rozmnażany jest najczęściej za pomocą sadzonek korzeniowych.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!