Orzech włoski
Stanowisko
Orzech włoski jest typowym gatunkiem światłolubnym wymagającym stanowisk przewiewnych oraz bardzo dobrze naświetlonych i ciepłych. Szczególnie est wrażliwy na przymrozki majowe, które niszczą kwiaty i ograniczają znacznie plonowanie owoców.
Wymagania
Orzech włoski wymaga gleb żyznych, ciepłych oraz głębokich ze względu na głęboko korzeniący się system korzeniowy. Aby uniknąć zastoisk wody gleba powinna być przepuszczalna a odczyn gleby zbliżony do obojętnego. Przez cały sezon wegetacyjny roślina wymaga systematycznego nawożenia. Co do zapotrzebowania w wodę orzech jest wymagający szczególnie w okresie zawiązywania i wzrostu owoców. Podczas pielęgnacji drzew wymagane są tylko cięcia sanitarne. Usuwamy pędy oraz konary nadłamane i usychające.
Najczęściej występujące choroby:
Antraknoza orzecha włoskiego – to najgroźniejsza choroba grzybowa orzecha włoskiego. Jej źródłem mogą być m.in. stare liście. Infekcja rośliny najczęściej następuje wilgotnej pogody. Objawy choroby są widoczne zarówno na liściach, pędach, jak i owocach. Na liściach (między nerwami) pojawiają się duże żółte plamy, które z czasem brunatnieją. Zainfekowany liść ostatecznie usycha. Na spodniej stronie blaszki liściowej można zobaczyć czarne zarodniki grzyba. Podobne objawy występują na owocach. Natomiast porażone pędy zamierają.
Najczęściej występujące szkodniki:
Pilśniowiec orzechowy – to roztocz, który wysysa sok z liści (podobnie jak mszyce). Zimuje w pąkach. Objawy zaatakowania przez szpeciela są podobne jak obawy żerowania mszyc: zwijanie, żółknięcie i opadanie liści.