Rzeżucha

Rze%C5%BCucha.jpg

Rzeżucha

RZEŻUCHA (Lepidium sativum) znana jest też jako pieprzyca siewna i pieprzyca ogrodowa. Rośnie błyskawicznie. Ma tak małe wymagania, że może rosnąć bez ziemi – wystarczy ją posiać na mokrej wacie albo ligninie. Jedyne, czego potrzebuje, to temperatury przynajmniej 20°C. Gdy ma zbyt zimno, rośnie słabo. Dawniej rzeżucha była uprawiana także jako roślina lecznicza, stosowana przy głuchocie. Do jedzenia nadają się prawie całe rośliny (oprócz korzeni). Gdy łodygi osiągną około 10 cm, trzeba je ściąć nożyczkami jak najniżej. Rzeżuchę najczęściej zjada się na surowo, jako dodatek do sałatek, kanapek, jaj. Można z niej przyrządzać także np. sos rzeżuchowy. W okresie Wielkanocy jest często ozdobą świątecznych stołów. Rzeżucha ma mocny zapach z nutą pieprzu. Dania z nią przyrządzone są bardzo aromatyczne.

Stanowisko

stanowisko icon

Rzeżucha nadaje się do uprawy w mieszkaniu, na balkonie, w ogrodzie. Rośnie bardzo szybko. Najczęściej rzeżuchę uprawia się na parapecie w mieszkaniu, na podłożach z waty lub ligniny. Posiana na zewnątrz w ziemi ma mocniejszy kolor, intensywniejszy zapach oraz bardziej wyrazisty smak. Do siewu rzeżuchy nadają się np. Ziemia do pomidorów i warzyw oraz Gotowe podłoże do warzyw.

Wymagania

wymagania icon

To jedno z nielicznych warzyw, które można siać cały rok. Na parapecie rzeżuchę uprawia się o dowolnej porze roku. Na balkonie i w ogrodzie zaś rzeżuchę sieje się tylko w najcieplejszych miesiącach, czyli czerwcu, lipcu i do połowy sierpnia (w drugiej połowie sierpnia dla rzeżuchy są zwykle zbyt chłodne noce).
Nie trzeba nawozić rzeżuchy. Do wzrostu wystarczają jej składniki znajdujące się w wodzie (może być z kranu). Na brak podlewania jest wrażliwa. Powinna mieć zawsze mokre podłoże.
Rzeżucha nadaje się do zbioru już po 7-14 dniach. Kiełkuje i rośnie lepiej, jeśli ma ciepło. Najlepiej ścinać ją nożyczkami, jak najniżej. Z pozostawionych korzonków rzeżucha już nie odrośnie. Razem z podłożem (ziemia, lignina lub wata bawełniana) można je przeznaczyć na kompost. Proces kompostowania przyspiesza np. preparat Active Komposter do kompostowników.

Powiązane problemy Powiązane rośliny  
zgorzel siewek szpinak, trętwian (szpinak nowozelandzki), portulaka warzywna  

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!