Z artykułu dowiesz się:
1. Czym charakteryzuje się skrzyp?
Jak wygląda skrzyp polny?
Skrzyp polny wytwarza 2 rodzaje pędów - pędy płonne i pędy zarodnionośne. Pęd płonny osiąga zwykle do około 40cm wysokości. Odchodzą od niego okółkowo rozgałęzione gałązki boczne (zwykle do 12 gałązek). Szorstkie odgałęzienia składają się od 6 do 19 żeberek. Liście, które występują na bocznych pędach w okółku są bardzo drobne. Mają one kształt czarnych ząbków z białym obrzeżeniem. Natomiast pęd zarodnionośny osiąga do 30cm wysokości przy średnicy około 5-6mm. Jest on soczysty, wzniesiony i nierozgałęziony o zabarwieniu jasnobrunatnym lub czerwonawym. Na szczycie pędu znajduje się kłos zarodnionośny, długości około 3cm, który po dojrzeniu obumiera.
Gdzie występuje skrzyp polny?
Skrzyp polny należy do gatunków kosmopolitycznych co oznacza, że jest rozprzestrzeniony na całym świecie. W Polsce jest najpopularniejszym gatunkiem skrzypu, który występuje bardzo pospolicie na terenie całego kraju. Z tego względu uważany jest za gatunek rodzimy. Najczęściej można go spotkać na polach uprawnych i w ogrodach, przy drogach i torach kolejowych, na ugorach, nieużytkach czy wysypiskach. Rośliny okopowe, a zwłaszcza ziemniaki stanowią najlepsze miejsce dla rozwoju tej ekspansywnej rośliny.
Na jakiej glebie najlepiej rozwija się skrzyp polny?
Skrzyp dobrze rośnie na glebach wilgotnych i świeżych, zarówno gliniastych, jak i piaszczystych. Dawniej uważano, że skrzyp jest rośliną wskaźnikową dla kwasowości gleby. Jednak dzięki tworzeniu swoistej ryzosfery o kwaśnym odczycie potrafi także dobrze rosnąć na glebach zasadowych.
Dlaczego skrzyp polny uważany jest za uciążliwy chwast?
Kłącza skrzypu polnego rozwijają się nawet do 130cm głębokości pod ziemią. Są one bardzo długie i silnie rozgałęzione w brunatnym kolorze. Występują na nich tzw. bulwy pędowe z substancjami zapasowymi, z których wczesną wiosną roślina może czerpać składniki pokarmowe. Dzięki temu roślina jest zdolna do wytworzenia pędu zarodnionośnego jeszcze przed rozpoczęciem fotosyntezy. Dzięki ogromnej zdolności regeneracji roślina potrafi odrodzić się nawet z fragmentów kłączy oderwanych podczas prac polowych.
Jakie związki zawiera skrzyp polny?
Ziele skrzypu zawiera znaczne ilości krzemionki, alkaloidów (głównie nikotynę), flawonoidów (ekwizetrynę i izokwercytrynę) oraz saponiny. Suchą masę skrzypu stanowi około 15% białka. Ponadto w 1 kg suszonego ziela znajduje się m.in. azot (23g), potas (34g), fosfor (1,15g), żelazo (285mg) i mangan (28mg). Dodatkowo bulwki na kłączach zawierają znaczne ilości skrobi.
W jaki sposób wykorzystuje się skrzyp w naturalnej medycynie?
Odwary z ziela są powszechnie stosowanie w stanach zapalnych dróg moczowych oraz kamicy, cukrzycy, krwawieniach, przy zaburzeniach przemiany materii czy schorzeniach wątroby. Nadaje się także jako okład na oparzenia, owrzodzenia i stany zapalne skóry. Krzemionka zawarta w skrzypie zapobiega powstawaniu kamieni w układzie moczowym. Chroni także przed miażdżycą poprzez regulację przepuszczalności ścian naczyń krwionośnych oraz utrudnia odkładanie się w nich tłuszczu.
? Czy wiesz, że zawartość krzemionki spada w organizmie wraz z wiekiem. Dlatego stosowanie produktów ze skrzypu jest szczególnie wskazane u osób starszych. Roztwory ze skrzypu polnego zawierające krzemionkę bardzo łatwo wchłaniane są do organizmu, natomiast ich nadmiar wydalany jest wraz z moczem.
Czy skrzyp ma także zastosowanie w kosmetyce?
Skrzyp polny został doceniony także w kosmetyce. Zawarta w nim krzemionka niezbędna jest do utrzymania prawidłowej elastyczności skóry i błon śluzowych oraz stanowi jeden ze składników włosów i paznokci. Napary z tej rośliny wykorzystywane są do mycia skóry o cerze zmęczonej czy szybko starzejącej się. Dodany do kąpieli korzystnie wpłynie na jędrność skóry. Wywar ze skrzypu ma także zastosowanie w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji włosów (zapobiega m.in. ich wypadaniu).
Czy skrzyp jest rośliną jadalną?
Młode wegetatywne pędy skrzypu były chętnie spożywane przez Indian (zarówno na surowo, jak i po uprzednim ugotowaniu). Natomiast Eskimosi cenią sobie bulwki pędowe, których podstawowym składnikiem jest skrobia. W kuchni japońskiej za przysmak uważane są kłosy zarodnionośne skrzypu polnego. Przyrządza się z nich potrawę o nazwie „ohitashi”, która dodatkowo zawiera podgotowane warzywa moczone w rybnym rosole bądź sosie sojowym. Wielu smakoszy ceni także potrawę „sunomono” składającą się z poszatkowanych, nieco osłodzonych warzyw i pędów skrzypu z octem.
2. Jak wykorzystać skrzyp w ogrodzie?
Jakie korzyści przynoszą preparaty ze skrzypu?
Preparaty ze skrzypu można wykorzystać w ogrodzie na wiele sposobów. Przede wszystkim stosowane są w celu wzmacniania roślin oraz uzdrawiania gleby. W formie oprysku stanowią skuteczną broń przeciwko licznym chorobom i szkodnikom.
Jakich chorób pomoże pozbyć się skrzyp?
Skrzyp polny ogranicza występowanie takich chorób jak mączniak prawdziwy, mączniak rzekomy, parch jabłoni i gruszy, rdza czy szara pleśń. Skuteczny jest także w ochronie brzoskwiń przed uciążliwą chorobą, jaką jest kędzierzawość liści brzoskwini. W uprawie pomidorów warto zastosować preparaty ze skrzypu w walce z zarazą ziemniaka na pomidorze.
Czy skrzyp działa także na szkodniki roślin?
Stosowanie preparatów ze skrzypu skutecznie pozwala na eliminację szkodników żerujących na roślinach ogrodowych. Dzięki zabiegom można bez stosowania chemicznych środków ochrony roślin pozbyć się szkodników takich jak mszyce, przędziorki, miseczniki czy tarczniki.
Jaki preparat można sporządzić ze skrzypu?
Preparaty ze skrzypu można przygotować samodzielnie w warunkach domowych, jednak ich przyrządzenie jest bardzo pracochłonne i wymaga sporo cierpliwości. Ponadto podczas zbierania ziela należy uważać, aby nie pomylić skrzypu polnego z trującym skrzypem błotnym i skrzypem olbrzymim. Do przygotowania gnojówki ze skrzypu potrzeba około 1kg świeżych pędów lub 150g suszonego ziela, które zalewa się około 10 litrami wody. Należy pamiętać o codziennym mieszaniu mikstury, w celu ułatwienia dostępu tlenu. Preparat do użytku będzie się nadawał po upływie około 3 tygodni.
Pamiętaj: Przed przystąpieniem do zabiegów gnojówka wymaga dokładnego odcedzenia i przesączenia.
Czy jest dostępny gotowy preparat oparty na skrzypie polnym?
Do tej pory na rynku nie było żadnego produktu, który wykorzystywałby skrzyp polny w swoim składzie. Z odpowiedzią na szczęście przyszedł ekologiczny preparat Evasiol, który wyprodukowany został właśnie na bazie skrzypu polnego. Dzięki naturalnemu pochodzeniu może być stosowany w ekologicznych uprawach.
Co wyróżnia Evasiol?
Preparat ma pewną istotną przewagę nad innymi stosowanymi dotąd środkami przeznaczonymi do ochrony roślin. Inne preparaty oparte są z reguły na substancji czynnej, która działa tylko i wyłącznie na określoną grupę szkodników (w przypadku środków owadobójczych) bądź chorób grzybowych (w przypadku środków grzybobójczych). Evasiol łączy w sobie cechy obu tych preparatów. Oprócz tego również chroni rośliny przed przymrozkami czy odżywia liście i owoce. Ponadto korzystnie wpływa na wydajność upraw poprzez wzmocnienie roślin i poprawę ich odporności (działa jako antystresor). Efekty stosowania preparatu widoczne są już po 2-3 godzinach od zabiegu.
Kiedy można stosować Evasiol?
Opryski tym preparatem można przeprowadzać przez cały okres wegetacyjny, bez szkody dla środowiska naturalnego. Evasiol zaleca się stosować kilkakrotnie w ciągu roku.
Czy preparat posiada okres karencji?
Preparat Evasiol nie jest typowym chemicznym środkiem ochrony roślin. Jest to produkt bezpieczny w użyciu oraz całkowicie naturalny, dzięki czemu nie posiada okresu karencji. Oznacza to, że nawet zaraz po opryskach można po umyciu spożywać owoce i warzywa. Jedyny okres karencji dotyczy możliwości wystąpienia reakcji alergicznych na substancję czynną.
W jakich opakowaniach dostępny jest Evasiol?
Evasiol dostępny jest w opakowaniu o pojemności 50ml. Jest to koncentrat, który należy rozpuścić w około 5 litrach wody. Zaledwie w ciągu kilku minut jesteśmy w stanie przygotować preparat, który z powodzeniem zastosujemy zarówno zapobiegawczo, jak i leczniczo w przypadku potrzebnej interwencji.
3. Na jakie problemy stosować Evasiol?
W jakich dawkach stosować Evasiol?
Problem | Roślina | Dawkowanie |
Drzewnik winogron, Mączniak prawdziwy | Winogrona | Oprysk: 50ml na 5 l wody. Produkt należy stosować w okresie niskiego naświetlenia. Po 2-3 godzinach od zabiegu jest odporny na zmywanie przez deszcz. Stosować kilkukrotnie w okresie wegetacji roślin. Oprysk powtarzać co 10-15 dni. |
Sucha plamistość liści, Septorioza | Pomidor | Oprysk: 50ml na 5 l wody. Produkt należy stosować w okresie niskiego naświetlenia. Po 2-3 godzinach od zabiegu jest odporny na zmywanie przez deszcz. Stosować kilkukrotnie w okresie wegetacji roślin. Oprysk powtarzać co 10-15 dni. |
Mączniak prawdziwy | Ogórek | Oprysk: 50ml na 5 l wody. Produkt należy stosować w okresie niskiego naświetlenia. Po 2-3 godzinach od zabiegu jest odporny na zmywanie przez deszcz. Stosować kilkukrotnie w okresie wegetacji roślin. Oprysk powtarzać co 10-15 dni. |
Parch jabłoni, Mączniak jabłoni, Kędzierzawość liści brzoskwini | Jabłoń, Brzoskwinia | Oprysk: 50ml na 5 l wody. Produkt należy stosować w okresie niskiego naświetlenia. Po 2-3 godzinach od zabiegu jest odporny na zmywanie przez deszcz. Stosować kilkukrotnie w okresie wegetacji roślin. Oprysk powtarzać co 10-15 dni. |