Brzoskwinia
Stanowisko
Brzoskwinie są bardzo wrażliwe na niskie temperatury, a w szczególności na wiosenne przymrozki. Drzewa wysadzamy w miejscach osłoniętych tam gdzie jest cieplej i nie ma tak dużych różnic temperatury dnia do nocy. Nie należy także wysadzać brzoskwiń w zagłębieniach terenu gdzie powstają tzw. zastoiska mrozowe. Miejsca nasadzeń powinny być osłonięte od wiatru jednak należy pamiętać, iż drzewo to nie znosi zacienienia.
Wymagania
Jest to roślina o dużych wymaganiach glebowych oraz klimatycznych. Brzoskwinia bardzo dobrze rośnie i owocuje na glebach ciepłych, żyznych i próchnicznych, bogatych w składniki mineralne. Do nawożenia możemy wykorzystać także nawożenie naturalne obornikiem lub kompostem. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest odpowiednie cięcie. Powinno być wykonane w taki sposób, aby wszystkie konary i pędy były jak najlepiej doświetlone.
Najczęściej występujące choroby:
Kędzierzawość liści brzoskwini - objawy choroby widoczne są przede wszystkim na liściach, rzadziej na kwiatach i owocach. Są bardzo charakterystyczne i trudne do pomylenia z innymi chorobami brzoskwini. Liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Przy silnym porażeniu przez chorobę pod koniec czerwca większość liści opada. Drzewa wypuszczają nowe liście co przyczynia się do ich silnego osłabienia i skutkuje mniejszą mrozoodpornością oraz gorszym kwitnieniem w kolejnym roku.
Najczęściej występujące szkodniki:
Mszyca brzoskwiniowa - liście skręcają się i żółkną a następnie zasychają. Porażone pędy rosną wolniej lub przestają rosnąć, są bardziej wrażliwe na mróz i często całkowicie zamierają. Skośnik brzoskwiniaczek - zaatakowane wiosną młode pędy oraz liście zasychają i zamierają. Zostają także uszkodzone owoce przez szkodnika żerującego pod skórką.