Z artykułu dowiesz się:
Dlaczego warto uprawiać kwiaty na balkonie?
Bez kwiatów można żyć, ale bez nich codzienność bywa bezbarwna. Balkon – nawet najmniejszy – można zamienić w kwitnący ogród, by każdego dnia cieszyć się kontaktem z naturą i kolorami. W otoczeniu kwiatów przyjemniej się wypoczywa. Dlatego gdy są na balkonie, wkrótce zwykle pojawiają się na nim także meble: stolik do kawy, fotelik czy leżak. Podczas zimowych dni przyjemność sprawia wybieranie doniczek, skrzynek, nasion nowych odmian. Wiosna zaś cieszy po prostu bardziej.
Kwiaty mają moc terapeutyczną. Poprawiają nastrój i ułatwiają odreagowanie stresu. Dla osób chorych ogródek na balkonie bywa jedyną możliwością wyjścia na zewnątrz. Jeśli w domu są dzieci, na balkonie można je uczyć pielęgnacji roślin. Dzięki kwiatom zawsze są miłe tematy do rozmów z sąsiadami. Ukwiecony balkon to dekoracja budynku, osiedla, miasta, kraju… I oczywiście mieszkania.
Przeczytaj także: Nawożenie roślin balkonowych - poradnik
Jakie kwiaty balkonowe są najpopularniejsze?
1. Aksamitka
Skąd pochodzi aksamitka?
Aksamitka (Tagetes) pochodzi z Ameryki Północnej i Ameryki Południowej. Szczególnie dużo jej gatunków rośnie w Meksyku. Co najmniej 20! Od ponad 100 lat aksamitka jest uprawiana jako kwiat ozdobny na całym świecie. W wielu krajach znalazła warunki tak dobre, że rozsiewa się sama. Dlatego dzikie aksamitki można spotkać obecnie m.in. w Australii, Afryce i południowej Europie.
W Polsce uprawia się aksamitki jako rośliny jednoroczne na balkonach oraz w gruncie. W doniczkach i skrzynkach sadzone są najczęściej niskie odmiany takich gatunków jak aksamitka rozpierzchła, aksamitka wąskolistna oraz aksamitka wzniesiona.
Wymagania aksamitki – podstawowe informacje
- Stanowisko: słoneczne
- Podlewanie: umiarkowane
- Termin kwitnienia: od czerwca do pierwszego mrozu
- Wytrzymałość na mróz: brak
- Stopień trudności uprawy: łatwy
Jak wygląda aksamitka?
Aksamitki mają po 20-80 cm wysokości (w zależności od odmiany). Ich kwiaty są pojedyncze, półpełne lub pełne. W Polsce bardzo lubiane są zwłaszcza odmiany, których kwiaty są w kształcie pomponów. Aksamitki kwitną w odcieniach kolorów pomarańczowego, żółtego i kremowego. Kwiaty aksamitek rozpierzchłych często są cieniowane brązem. Taka kolorystyka sprawia, że balkon nawet w pochmurne dni sprawia wrażenie słonecznego.
Pierzaste liście aksamitek są w kolorze ciemnej zieleni. Tworzą efektowne tło dla licznych kwiatów. Cechą charakterystyczną większości odmian jest ziołowo-żywiczny zapach, który wydzielają zarówno kwiaty, jak i liście.
Jaką ziemię lubi aksamitka?
Aksamitki nie mają wysokich wymagań co do ziemi. Dobrze rosną w ciasnych skrzynkach i donicach oraz większych pojemnikach. Na balkonach najlepiej je sadzić w gotowych podłożach, jak Ziemia kwiatowo-balkonowa do roślin kwitnących (zawiera nawóz startowy i długo utrzymuje wilgoć). Użyć też można ziemi ogrodowej, ale należy ją rozluźnić, by się nie zeskorupiała. Warto do niej dodać np. Perlit. To naturalny materiał pochodzenia wulkanicznego, który spulchnia i napowietrza ziemię oraz utrzymuje wilgoć.
Jak nawozić aksamitkę?
Do zasilania aksamitek najlepsze są nawozy zawierające więcej potasu i fosforu niż azotu. Wtedy obficie kwitną, nie są wybujałe i dobrze się krzewią. Dobrym wyborem będzie Nawóz do kwitnących Potas+ Morze Kwiatów, który dodaje się do wody do podlewania. W jego składzie są: 9% potasu, 7% fosforu, 5% azotu oraz mikroskładniki, jak bor, cynk, mangan, miedź, molibden, żelazo. Aksamitki uprawiane w pojemnikach nawozi się co 1-2 tygodnie.
Przeczytaj także: Opieka nad aksamitkami – krok po kroku
W polskim klimacie aksamitki najlepiej uprawiać z rozsady. Nasiona sieje się w kwietniu do skrzynek w ciepłym pomieszczeniu. Rozsadę aksamitek można też kupić w maju lub w czerwcu. Takie rośliny mają często pierwsze kwiaty. Przekwitłe główki kwiatów warto ucinać nożyczkami. Dzięki temu aksamitki wypuszczają więcej pąków kwiatowych.
2. Begonia
Skąd pochodzi begonia?
Begonia (Begonia), znana też jako ukośnica, rośnie dziko w prawie wszystkich tropikalnych i subtropikalnych zakątkach świata. Najliczniej występuje w Ameryce Południowej. Botanicy znają ponad 1200 jej gatunków. Wiele z nich to popularne kwiaty pokojowe. Na balkony nadają się tylko niektóre – bardziej odporne i o atrakcyjnych kwiatach. To przede wszystkim begonia stale kwitnąca, znakomita do skrzynek, oraz begonia bulwiasta, którą często uprawia się w wiszących donicach.
Wymagania begonii – podstawowe informacje
- Stanowisko: półcień
- Podlewanie: umiarkowane
- Termin kwitnienia: od wiosny lub czerwca do mrozów (w zależności od gatunku)
- Wytrzymałość na mróz: brak
- Stopień trudności uprawy: łatwy
Jak wygląda begonia?
Begonia stale kwitnąca i begonia bulwiasta – najczęściej uprawiane na balkonach - to byliny, które można uprawiać przez wiele lat. Zimą, ze względu na brak odporności na mróz, trzeba je przechowywać w pomieszczeniach. Mają ozdobne zarówno liście, jak i kwiaty. Begonia stale kwitnąca kwitnie prawie cały rok (zimą kwiatów jest mało). Od wiosny do jesieni jest obsypana tak wieloma pąkami, że zwykle prawie nie widać liści - są dość drobne, w kolorach białym, różowym, czerwonym. Kwiaty większe oraz w szerszej palecie kolorów mają begonie bulwiaste. U wielu odmian są one półpełne i pełne, przypominające kształtami m.in. różyczki.
Jaką ziemię lubi begonia?
Begonie balkonowe preferują podłoże żyzne, z dużą zawartością próchnicy. Odpowiednia jest np. Ziemia do pelargonii Hydro+. W jej składzie znajdują się m.in. nawóz startowy i długodziałający oraz hydrożel. Dzięki temu begonie mają lepszy start i są mniej narażone na przesuszenie. Do sadzenia begonii na balkonie można też wykorzystać inne podłoża do kwiatów balkonowych. Warto je wzbogacić odżywką TerraCottem Universal, która zapobiega zbyt szybkiemu wysychaniu podłoża.
Jak nawozić begonię?
Aby begonie balkonowe obficie kwitły, trzeba je zasilać co tydzień od kwietnia do września. Najlepiej nawóz dodawać do wody w konewce. Polecane są preparaty do roślin kwitnących, jak rozpuszczalny Nawóz do kwiatów balkonowych Eksplozja Kolorów i płynny Nawóz Dom i Balkon Zdrowe Rośliny. Begonie stale kwitnące, zimujące na parapetach w mieszkaniu, także można zasilić od czasu do czasu.
Przeczytaj także: Jak uprawiać i pielęgnować begonie ogrodowe
Begonie stale kwitnące są szczególnie łatwe w uprawie. Rozmnaża się je na przełomie zimy i wiosny z sadzonek pędowych. Begonie wystawia się na balkon po 15 maja, gdy minie ryzyko przymrozków. To kwiaty znakomite na zacienione balkony. Sadzić je można osobno w pojemnikach albo w kompozycjach z cieniolubnymi roślinami, np. zielistkami.
3. Fuksja
Skąd pochodzi fuksja?
Fuksja (Fuchsia) znana jest też jako ułanka. Botanicy znają około 100 jej gatunków, które rosną w Ameryce Południowej, Ameryce Środkowej i Nowej Zelandii. Na balkonach uprawia się gównie krzyżówki międzygatunkowe. Odmian fuksji są setki! W Polsce te piękne kwiaty uprawiane są od XVIII wieku. Dekorowano nimi półcieniste balkony, tarasy, werandy, altany.
Wymagania fuksji – podstawowe informacje
- Stanowisko: półcień (trochę więcej słońca potrzebują odmiany o czerwonych i pstrych liściach)
- Podlewanie: umiarkowane
- Termin kwitnienia: od maja do jesieni
- Wytrzymałość na mróz: z reguły do minus 5 stopni Celsjusza, ale czasem wytrzymuje większy mróz (w zależności od odmiany)
- Stopień trudności uprawy: łatwy
Jak wygląda fuksja?
Fuksje to rośliny wieloletnie. Z reguły mają pokrój krzewiasty. Ich pędy – w zależności od odmiany – są wzniesione lub zwisające. Bardzo efektownie wyglądają także fuksje prowadzone na pniach, jako małe drzewka. Liście najczęściej są zielone, czasem cieniowane czerwienią. Rzadziej spotykane są odmiany o liściach pstrych. Kwiaty fuksji przypominają kształtem sukienki tancerek. Mogą być różowe, białe, czerwone, fioletowe, pomarańczowe i wielokolorowe.
Jaką ziemię lubi fuksja?
Fuksje należy sadzić w zasobnym podłożu. Użyć można dobrze rozłożonego kompostu lub gotowego podłoża, jak Ziemia kwiatowo-balkonowa. Warto do nich dodać odżywkę TerraCottem Universal, która zapobiega zbyt szybkiemu wysychaniu podłoża. To bardzo ważne zwłaszcza gdy fuksje sadzi się w niewielkich skrzynkach lub donicach.
Gdy fuksje zostaną posadzone, w podłoże należy wetknąć Żółtą tablicę lepową do doniczki. Ma ona kształt motyla, a jej powierzchnia jest klejąca. Służy do odłowu szkodników. W uprawie fuksji szczególnie uciążliwe mogą być bowiem mączliki. Przyklejają się do żółtej tabliczki i giną.
Przeczytaj także: Żółte tablice lepowe – jak używać w domu i ogrodzie
Jak nawozić fuksję?
Fuksje zasila się co tydzień od maja do końca sierpnia. Odpowiednie są preparaty do roślin kwitnących i balkonowych, np. płynny Nawóz do kwitnących Zdrowe Rośliny. Preparat dodaje się do wody w konewce i podlewa. Systematycznie zasilane fuksje są obsypane licznymi kwiatami przez cały sezon.
Niektóre odmiany fuksji są ozdobne bardziej z kolorowych liści niż z kwiatów (zawiązują niewiele pąków kwiatowych). Zasila się je tak samo jako odmiany bujnie kwitnące. Zamiennie – od czasu do czasu – używać można preparatów do roślin ozdobnych z liści, jak płynny Nawóz do roślin zielonych Zielone Liście.
Przeczytaj także: 10 rzeczy, które lubią fuksje
4. Niecierpek
Skąd pochodzi niecierpek?
Niecierpek (Impatiens) rośnie dziko m.in. w Europie, także w Polsce (niecierpek pospolity). Jednak najpiękniejsze odmiany ozdobne wywodzą się z ciepłych rejonów świata, jak Afryka i Azja. Znanych jest około 1000 gatunków niecierpków. Na balkonach popularne są niecierpek balsamina, niecierpek nowogwinejski, niecierpek Waleriana. Kwitną od wiosny do jesieni. Jeśli wstawi się skrzynki i donice z nimi do mieszkania, kwiaty pojawiają się nawet zimą.
Wymagania niecierpka – podstawowe informacje
- Stanowisko: półcień (odmiany o pstrych liściach potrzebują więcej słońca)
- Podlewanie: umiarkowane
- Termin kwitnienia: od wiosny do jesieni
- Wytrzymałość na mróz: brak
- Stopień trudności uprawy: łatwy
Jak wygląda niecierpek?
Niecierpki balkonowe to byliny, ale zwykle uprawia się je jako rośliny jednoroczne. Zwykle mają po 20-30 cm wysokości, ale zdarzają się odmiany o pędach dłuższych, które malowniczo przewieszają się w donicach i skrzynkach. Kwiaty niecierpków mają szeroką paletę barw: od białej, przez różową i fioletową, po czerwoną i pomarańczową. Jest ich zwykle tak dużo, że prawie zasłaniają liście. Niektóre odmiany, zwłaszcza niecierpków nowogwinejskich, mają także dekoracyjne, pstre liście.
To znakomite kwiaty na balkony półcieniste. Odmiany o pstrych liściach dobrze rosną również na słonecznych stanowiskach. Nadają się do sadzenia np. w donicach podwieszanych pod okapami.
Jaką ziemię lubi niecierpek?
Niecierpki sadzi się w gotowym podłożu do roślin kwitnących, jak Ziemia kwiatowo-balkonowa. Nie mają specjalnych wymagań co do jego żyzności, ale powinno być one zawsze lekko wilgotne. Dlatego warto zastosować preparat, który będzie zwiększał zdolność podłoża do magazynowania wody. To np. odżywka 4w1 TerraCottem Universal, która zawiera hydrożel, nawóz, materiał nośnikowy i lawę wulkaniczną. Po podlaniu hydrożel magazynuje wodę. Następnie oddaje ją, gdy podłoże wysycha. Dzięki temu niecierpki są mniej narażone na przesuszenie. Ich liście, gdy brakuje wody w podłożu, tracą wigor i mogą więdnąć. Po podlaniu dość szybko się regenerują, ale niektóre liście mogą schnąć częściowo lub całkowicie. Mniej jest także kwiatów.
Jak nawozić niecierpka?
Niecierpki lubią nawożenie. Rewanżują się za nie obfitym kwitnieniem. Te piękne kwiaty zasila się co tydzień od wiosny do jesieni. Odpowiedni jest np. płynny Nawóz do kwitnących Zdrowe Rośliny.
Jeżeli zapomina się o systematycznym nawożeniu kwiatów balkonowych, stosować można Pałeczki nawozowe do kwitnących, które wciska się w podłoże. Niecierpki otrzymują wtedy składniki pokarmowe stopniowo i regularnie przez około 100 dni, co ogranicza ryzyko przenawożenia. Pałeczki nadają się też do innych roślin balkonowych, w tym aksamitek, begonii, fuksji, pelargonii.
Nie tylko do niecierpków przydaje się również Odżywka Dom i Balkon Siła Natury. Stosuje się ją, gdy kondycja niecierpków nie jest zadowalająca, np. mają mało kwiatów, blade liście czy przeszły stres z powodu braku wody.
Przeczytaj także: Nawozy dedykowane – 7 zalet
Skąd pochodzi pelargonia?
Dzikie pelargonie rosną głównie w Afryce, ale spotykane są też na innych kontynentach. Większość to rośliny znakomicie przystosowane do upałów i suszy. Mają mniej okazałe kwiaty niż odmiany szlachetne, których są tysiące. Na balkonach uprawia się dwie grupy pelargonii: pasiaste, zwane też rabatowymi (ich pędy są wzniesione), oraz bluszczolistne, często określane jako pnące (ich pędy spływają kaskadami ze skrzynek i doniczek). Rzadziej do dekoracji balkonów wykorzystuje się pelargonie wielkokwiatowe i pelargonie pachnące. To raczej kwiaty pokojowe.
Wymagania pelargonii – podstawowe informacje
- Stanowisko: słoneczne
- Podlewanie: oszczędne
- Termin kwitnienia: od kwietnia do większych przymrozków
- Wytrzymałość na mróz: do około minus 5 stopni Celsjusza (w zależności od odmiany)
- Stopień trudności uprawy: łatwy
Jak wygląda pelargonia?
Istnieje tak dużo gatunków i odmian pelargonii, że nie ma jednego kanonu wyglądu tych roślin. Pelargonie pasiaste (znane też jako rabatowe i muszkatele) mają pędy wzniesione. Ich kwiaty są zebrane w kwiatostany o średnicy kilkunastu centymetrów. Liście często są pasiaste, tak jak sugeruje nazwa tej pelargonii, ale nie zawsze. U niektórych odmian są pstre albo złocistozielone.
Pelargonie bluszczolistne zaś mają pędy spływające kaskadowo. Ich kwiaty są zwykle drobniejsze niż pelargonii pasiastych, ale kwiatostany mają podobną średnicę. Odmiany bluszczolistne są wspaniałą dekoracją np. balustrad balkonów.
Jaką ziemię lubi pelargonia?
Pelargonia to jeden z najmniej wymagających kwiatów balkonowych. Będzie rosła nawet jeśli posadzi się ją w puszce (z otworem w dnie) napełnioną ziemią np. z kretowiska. Jednak wtedy będzie słabo kwitła. Najlepiej zapewnić jej profesjonalne podłoże, jak Ziemia do pelargonii HYDRO+, które zawiera m.in. nawóz startowy i długodziałający, hydrożel, glinkę. Jeśli podłoże przygotowuje się we własnym zakresie, np. z kompostu lub ziemi ogrodowej, warto do niego dodać Perlit. To materiał pochodzenia wulkanicznego, który rozluźnia i napowietrza podłoże tak, jak pelargonie lubią.
Jak nawozić pelargonię?
Jeśli pelargonie nawozi się systematycznie, mają tak dużo kwiatów, że prawie nie widać ich liści. Najwygodniej nawóz – rozpuszczalny lub płynny - dodawać do wody w konewce. Roztworem podlewa się pelargonie raz w tygodniu. Pelargonie to tak popularne kwiaty, że istnieją nawozy, których receptury opracowane są specjalnie pod ich potrzeby. To np. płynny Nawóz do pelargonii Intensywne Barwy. Zapewnia bujne i dłuższe kwitnienie, a także zdrowy wzrost tych wspaniałych kwiatów. Zakrętka butelki to jednocześnie dozownik ułatwiający odmierzanie nawozu. Jeżeli pod ręką nie ma nawozu do pelargonii, zamiennie użyć można preparatu do roślin kwitnących.
Przeczytaj także: 10 rzeczy, które lubią pelargonie