Begonia stale kwitnąca (Ukośnica)
Stanowisko
Begonia stale kwitnąca najlepiej się udaje zarówno w słońcu, jak i w półcieniu. Co do gleby to wymaga ziemi torfowej. Gleba oczywiście powinna być zasobna w składniki pokarmowe (zarówno makro jak i mikroelementy), lekka i przewiewna. Do tego aby rośliny pięknie i obficie kwitły należy systematycznie dostarczać im w okresie wegetacji wody. Należy także pamiętać aby nie podlewać bezpośrednio liści, gdyż woda może doprowadzić do powstania tzw. „nekroz” wodnych. Aplikacja powinna odbywać się „pod” korzeń.
Wymagania
W okresie intensywnego wzrostu begonii oraz obfitego kwitnienia rośliny te wymagają systematycznej aplikacji nawozów mineralnych zawierających azot, potas, fosfor jak i mikroelementy. Begonie źle rosną w zbyt ciasnych pojemnikach. Korzenie wówczas zaczynają obumierać co w konsekwencji może ograniczyć rozwój części nadziemnej roślin.
Uprawa begonii z siewu
Niektóre odmiany łatwo zawiązują nasiona. Są bardzo drobne. Wysiewamy je na przesiane podłoże (np. w kuwecie) w styczniu lub lutym, nie przysypując ziemią i przykrywamy pojemnik. Gdy siewki wypuszczą po dwa listki, pikujemy je (np. przy użyciu patyczka) w rozstawie 1 x 1 cm, a po 2-3 miesiącach sadzimy pojedynczo do doniczek. Uzyskane w ten sposób okazy będą miały nieco inne wzory na liściach niż rośliny mateczne. Pod koniec kwietnia rośliny można rozpocząć hartować, a na miejsce stałe wysadzić w połowie maja.
Najczęściej występujące choroby:
Szara pleśń - objawy to przede wszystkim szary, puszysty, pylący nalot, a także brunatne plamy na łodygach. Porażone szarą pleśnią pąki kwiatowe brunatnieją i zamierają.
Najczęściej występujące szkodniki:
Mączlik szklarniowy - jego wielkość dochodzi do 1,5 mm długości. Szkodnik wysysa soki z liści. Początkowo występują żółtawe plamy i marszczenie się liści. W końcowym efekcie całe blaszki liściowe żółkną, zasychają a następnie opadają. W wyniku żerowania szkodnika następuje osłabienie wzrostu rośliny a także zeszpecenie lepkimi wydzielinami tzw. rosa miodowa, na której rozwijają się grzyby czerniowe. Sprawdzonym sposobem zwalczania mączlika szklarniowego jest wykorzystanie żółtych tablic lepowych, które umieszcza się w pobliżu skrzynek z kwiatami. Prostym i w miarę skutecznym sposobem jest wyłapywanie dorosłych owadów odkurzaczem. Zabieg ten najlepiej jest przeprowadzać wcześnie rano, gdyż z powodu niższej temperatury owady są mało ruchliwe. W walce ze szkodnikami warto wykorzystać także napar tytoniowy, którym wykonujemy oprysk. W przypadku masowego występowania szkodników należy wykonać oprysk preparatem owadobójczym o działaniu układowym, np. Mospilan 20SP.
Mszyce - są jednymi z najgroźniejszych szkodników w uprawie kwiatów. Często są niewidoczne gdyż żerują na pędach pod kwiatami i liśćmi. W przypadku mszycy zielonej kolor dodatkowo utrudnia ich identyfikację. Wysysają soki przez co powodują osłabienie roślin. Zwalczanie środkiem Mospilan 20SP lub preparatami pochodzenia naturalnego, np. Emulpar Spray lub Agrocover Spray.