KĘDZIERZAWOŚĆ LIŚCI BRZOSKWINI (Taphrina deformans) - to grzyb, który prowadzi do zniekształcenia i trwałej deformacji liści. Występuje na na brzoskwini, moreli i nektarynce.
Objawy
Sprawcą kędzierzawości liści brzoskwini jest grzyb, który prowadzi do zniekształcenia i trwałej deformacji liści, które stają się wybrzuszone, zgrubiałe i bardzo kruche a następnie stają się matowe zmieniając zabarwienie z zielonego na brunatne. Pojawienia się dużej ilości owocników workowych grzyba z masą zarodników na powierzchni liści powoduje szybkie zasychanie całych pędów. Grzyb zimuje w postaci zarodników bezpośrednio pod łuskami pączków oraz w spękaniach kory pędów czy pni. Patogen infekuje pączki już w marcu już od momentu nabrzmiewania pąków. Jeżeli w tym okresie mamy do czynienia z okresem dużej wilgotności powietrza możemy się spodziewać dużego porażenia przez kędzierzawość liści brzoskwini. Aby uniknąć porażenia należy pamiętać o profilaktycznych zabiegach fungicydowych w tym okresie przedwiośnia. Zabiegi wykonujemy już w lutym czy na początku marca kiedy temperatura wzrośnie ponad 6 °C. Na wiosnę możemy przeprowadzić nawet do 3 zabiegów fungicydowych. Pojawiające się owoce na drzewie w dalszej kolejności deformują się a na powierzchni skórki pojawiają się ciemnoczerwone, rozlane plamy gnilne. Porażone owoce wcześniej dojrzewają oraz szybciej opadają z drzewa. Tak silnie zainfekowane drzewa tracą w dużej mierze mrozoodporność co może spowodować do wypadu całych egzemplarzy w sadzie po okresie niskich temperatur zimą.
Rośliny żywicielskie
Występuje na na brzoskwini, moreli i nektarynce.
Sposoby zwalczania
Ponieważ choroba ta rozprzestrzenia bardzo szybko dlatego też musimy przy zwalczaniu pamiętać o profilaktycznym prowadzeniu zabiegów ochronnych w okresie wiosennym tj. w okresie nabrzmiewania pierwszych paków a także o prowadzeniu zabiegów integrowanych latem i jesienią. W pierwszej kolejności wycinamy i palimy porażone całe pędy oraz pojedyncze liście. Po opadnięciu liści wykonujemy zabieg fungicydowy. Ponieważ zarodniki grzyba są praktycznie wszędzie można także zabieg wykonać w bezpośrednim otoczeniu drzew owocowych czyli np. na okalający płot drewniany lub inne podpory. Ważne jest aby zabieg fungicydowy wykonać bardzo dokładnie tj. zlać całe drzewo docierając do każdego zakątka rośliny gdzie mogą być „pochowane” zarodniki grzyba. Przy przygotowaniu się do zabiegu bardzo ważnym elementem ochrony jest woda ( nie może być to woda zimna, twarda oraz o kwasowości powyżej 7,0 pH ). Przy prowadzeniu zabiegów ważne jest aby dysze były sprawne a ciecz odpowiednio pokrywała chronioną roślinę.
Do zwalczania choroby można zastosować zarówno środki naturalne Lecicrop - lecytyna
, Lykos - ekstrakt ze skrzypu polnego
jak i chemiczne tj.:
- Syllit 65 WP- fungicyd o szerokim spektrum działania, skuteczny w zwalczaniu wielu chorób grzybowych.
- Miedzian Extra 350 SC - profesjonalny środek ochrony roślin na bazie miedzi, przeznaczony do użytku profesjonalnego, zapewniający skuteczną ochronę przed patogenami grzybowymi.
- Miedzian 50 WP - środek miedziowy stosowany w ochronie roślin przed infekcjami grzybowymi, również przeznaczony do użytku profesjonalnego.
Stosowanie powyższych preparatów zgodnie z zaleceniami i przy odpowiedniej technice zabiegów ochronnych pozwoli na skuteczną walkę z chorobą i zapobiegnie jej dalszemu rozprzestrzenianiu.