SZPAKI (Sturnus vulgaris) to ptaki, które obok kwiczołów powodują najwięcej zniszczeń w sadach. Szczególnie upodobały sobie wiśnie i czereśnie. Ptaków tych nie można krzywdzić – są objęte ochroną gatunkową. Działania powinny więc skupić się na ich wypłoszeniu i bezpośredniej ochronie drzew. Należy pamiętać, że ptaki w ogrodzie spełniają ważną funkcję – przyczyniają się do znacznego ograniczenia liczby żarłocznych owadów. Oprócz tego umilają nam czas śpiewem.
Rośliny żywicielskie
Drzewa i krzewy owocowe, szczególnie wiśnie i czereśnie.
Sposoby zwalczania
Armatki hukowe oraz inne dźwiękowe odstraszacze powodują sztuczny hałas w sadzie. Głośność i częstotliwość wystrzałów można regulować. Urządzenie nie robią ptakom krzywdy. Niektóre mają znaczny zasięg działania.
Strachy na wróble to stary „babciny” sposób, zdarza się jednak, że zawodzi. Ptaki przyzwyczajają się do niego. Strach powinien mieć jak najwięcej elementów ruszających się pod wpływem wiatru i wydających dźwięki.
Lepszą alternatywą dla stracha będzie umieszczenie na słupie atrapy jastrzębia. Pomocne mogą być także wiatraki, wąskie taśmy z niebieskiej folii i elementy odblaskowe.
Dobrym sposobem ochrony owoców jest zabezpieczenie drzew siatkami o średnicy oczek do 26 mm. Siatki zawiesza się w czasie dojrzewania owoców. Metoda najlepiej sprawdza się przy ochronie niższych drzew.