Wiśnia
Stanowisko
Wiśnie nie lubią gleb podmokłych, gdzie obumierają jej korzenie. Umiarkowanej wilgoci potrzebują w okresie owocowania. Wolą gleby lekko kwaśne (pH 5,5-6,5).
Wymagania
Nasz klimat zdecydowanie sprzyja uprawie wiśni, która obok jabłoni jest najbardziej wytrzymała na niskie temperatury. Drzewa te znoszą mrozy do minus 30 stopni C, a system korzeniowy podkładek wiśni w bezśnieżne zimy nieco mniej (do minus 15 stopni C). W okresie kwitnienia średnia temperatura doby powinna przekraczać 10 stopni C. Wiśniom w ogrodzie należy formować koronę kulistą. Docelowo korona powinna mieć do 10 konarów, a po wejściu w okres owocowania wymaga silnego cięcia. Szczególnie jest to ważne u odmian, które tworzą długie, cienkie i wiotkie, prawie bezlistne gałązki z kilkoma owocami na końcu (np. 'Łutówka'). Bezpłodne gałązki wycina się tuż przy nasadzie. Co 3-4 lata zalecane jest silne cięcie odmładzające. Przeprowadza się je w sierpniu, tuż po zbiorze owoców. Wówczas lepiej owocują w kolejnym sezonie.
Najczęściej występujące choroby:
Rak bakteryjny - kwiaty i krótkopędy zamierają, na pędach wokół pąków pojawiają się plamy, kora pęka, powstają zgrubiałe rany z wyciekami, pędy obumierają. Należy je wycinać poniżej miejsca zakażenia. Zaleca się wykonać oprysk preparatem Miedzian 50 WP, zaś rany smaruje się maścią ogrodniczą. Brunatna zgnilizna - zamierają krótkopędy i kwiaty, owoce pokrywają się gnilnymi, brunatnymi plamami i skupieniami zarodników. Należy usuwać porażone owoce i pędy, zwalczać owady uszkadzające skórkę owoców. Plamistość liści - pokrywają się drobnymi, brunatnoczerwonymi plamami. Należy usuwać opadłe liście. Przy dużym nasileniu wiśnie opryskiwać preparatem Miedzian 50 WP.
Najczęściej występujące szkodniki:
Mszyca czereśniowa (Myzus cerasi) – zasiedlają rozwijające się pąki, a następnie młode pędy, szczytowe liście i wysysają soki. Uszkodzone liście mocno się marszczą i zwijają tworząc zbite gniazda. Później czernieją i zasychają. Zwalczanie preparatem Mospilan 20 SP. Licinek tarniniaczek (Argyresthia ephippiella) - gąsienice wgryzają się do wnętrza pąków, gdzie niszczą pręciki i słupek. Pąki które zostały zniszczone we wczesnym okresie rozwoju zasychają, natomiast te uszkodzone później rozkwitają i dopiero w środku kwiatu można dostrzec gąsienice i delikatny oprzęd. Zwalczanie preparatem Mospilan 20 SP. Kwieciak pestkowiec (Anthonomus rectirostris) – chrząszcze te wyżerają dziury w pąkach, liściach i młodych zawiązkach. Larwy wyjadają jądro pestki i miękisz. Uszkodzone owoce gniją. Nasionnica trześniówka (Rhagoletis cerasi) – jest szkodnikiem czereśni, ale może również porażać wiśnie. Larwy powodują robaczywienie owoców. Przędziorek chmielowiec (Tetranychus urticae) - żeruje na dolnej stronie liści pod oprzędem delikatnej pajęczyny. Uszkodzone liście mają charakterystyczne przebarwienia widoczne na górnej stronie liści. Widoczne jest wcześniejsze opadanie liści, słabsze plonowanie drzew a także zmniejszenie ich odporności na mróz. Ciepłe i suche lata sprzyjają w rozwoju tego szkodnika. Zwalczanie preparatem Agrocover Koncentrat.